Bezpieczeństwo pożarowe ścian i fasad - nowa publikacja DAFA

2020-04-28 15:57
 „Bezpieczeństwo pożarowe ścian i fasad” DAFA
Autor: Stowarzyszenie DAFA Bezpieczeństwo pożarowe ścian i fasad - publikacja DAFA

Wytyczne „Bezpieczeństwo pożarowe ścian i fasad” DAFA to kolejne opracowanie po „Wytycznych projektowania. Ocieplenie elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe” Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP), które skupia się na ochronie przeciwpożarowej ścian zewnętrznych budynków.

Opracowanie Stowarzyszenia Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA jest źródłem rzetelnej wiedzy dla uczestników procesu budowlanego. Powstało jako wsparcie merytoryczne dla architektów, projektantów, konstruktorów, producentów, inwestorów, rzeczoznawców i ekspertów budowlanych, dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, a także właścicieli i zarządców nieruchomości. Określa jednolite wymogi z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, zasady doboru materiałów oraz dobre praktyki sztuki budowlanej i zalecenia dla wykonawców.

Publikację opracował zespół redakcyjny działający w Stowarzyszeniu DAFA w ramach grupy merytorycznej zajmującej się bezpieczeństwem pożarowym. Zespół ten był wspierany przez ekspertów zewnętrznych.

Wytyczne DAFA zawierają eksperckie opracowanie tematyki bezpieczeństwa pożarowego w budynkach w kontekście zmieniających się trendów i odnoszą się m.in. do pasów międzykondygnacyjnych, wymagań dla ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych, ścian oddzielenia przeciwpożarowego stanowiących ściany zewnętrzne czy usytuowania budynków między sobą. Publikacja zawiera zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną, a także prezentuje wiele schematów i rysunków. 

Oprócz graficznego przedstawienia wymogów narzuconych przez przepisy, autorzy zwracają uwagę na braki wymagań w pewnych aspektach.

Wytyczne „Bezpieczeństwo pożarowe ścian i fasad” w jednym miejscu zbierają wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego ścian zewnętrznych, jednocześnie pokazując na przykładach sposoby ich realizacji w praktyce. Każde takie opracowanie, ułatwiające zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa – także pożarowego – budynku i jego użytkowników, jest warte uwagi. Musimy mieć świadomość, jak budować bezpieczne domy, dlatego polecamy publikację Stowarzyszenia DAFA  – powiedział Henryk Kwapisz, przewodniczący zarządu MIWO.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej