Autostrada A1 Gdańsk - Toruń ma być dalej bezpłatna! Jest decyzja

2023-12-19 13:51
Autostrada A1
Autor: Google Maps Autostrada A1 Gdańsk - Toruń pozostanie bezpłatna

Autostrada A1 między Gdańskiem a Toruniem pozostanie bezpłatna. Donald Tusk zapowiedział we wtorek, 19 grudnia, przedłużenie, kończącego się właśnie okresu, gdy kierowcy mogli bezpłatnie korzystać z koncesyjnego odcinka A1 między Gdańskiem i Toruniem. Jakie autostrady w Polsce są jeszcze płatne?

Spis treści

  1. A1 Gdańsk - Toruń była bezpłatna od 4 września
  2. Premier zapowiedział przedłużenie okresu korzystania z bezpłatnej autostrady
  3. Bezpłatne i płatne autostrady w Polsce

A1 Gdańsk - Toruń była bezpłatna od 4 września

Przypomnijmy. Od 4 września 2023 roku, decyzją poprzedniego rządu kierowcy samochodów osobowych i motocykli zostali zwolnieni z opłat za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A1 Gdańsk - Toruń. To liczący 150 kilometrów odcinek autostrady A1, zarządzany przez spółkę Gdańsk Transport Company S.A.

Minister infrastruktury 4 września 2023 roku swoja decyzją zwolnił kierowców z opłat za przejazd tym odcinkiem A1 do końca 2023 roku. Po tym okresie autostrada miała być znów płatna.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Premier zapowiedział przedłużenie okresu korzystania z bezpłatnej autostrady

19 grudnia, podczas posiedzenia rządu, premier Donald Tusk zapowiedział przedłużenie tego okresu, tak by przejazd dla kierowców korzystających ze wspomnianego odcinka A1 wciąż był bezpłatny.

Przedłużymy ten okres do czasu uregulowania wszystkich spraw związanych przejazdami płatnymi autostradami. To rozwiązanie doraźne, bo mamy bardzo skomplikowany system opłat. Są różni właściciele. Dyskutowaliśmy o tym, czy finansowanie przez wszystkich podatników darmowej autostradą, tym, którzy z niej korzystają jest właściwe. Jednak, ponieważ ludzie się przywiązują do tego co jest korzystne, dlatego na razie nie będziemy tego zmieniać – zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Bezpłatne i płatne autostrady w Polsce

Od 1 lipca 2023 roku kierowcy w Polsce mogą korzystać bezpłatnie z dotychczas płatnych odcinków autostrad zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Dotyczy to odcinków:

  • A2 Konin-Stryków
  • A4 Wrocław-Sośnica

Wciąż płatne pozostają przejazdy innym koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 Katowice - Kraków, zarządzanym przez Stalexport Autostradę Małopolską.

Płatny jest też przejazd autostradą A2 Konin-Nowy Tomyśl, którą zarządza Autostrada Wielkopolska.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej