Autostrada A1. Błędy wykonawcy przyczyną awarii mostu

2012-06-06 16:54
Autostrada A1. Most w Mszanie
Autor: GDDKiA Autostrada A1. Budowa mostu w Mszanie

W kwietniu 2012 roku, budowa mostu w Mszanie w ciągu autostrady A1 została przerwana z powodu usterek na budowie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), zbadała sprawę i podała, że wady w konstrukcji były błędami wykonawcy, a nie projektu budowlanego. Sprawę zbadał Nadzór Budowlany, który poparł stanowisko Generalnej Dyrekcji.

Budowa mostu w Mszanie na odcinku autostrady A1 (Świerklany - Gorzyczki) została przerwana 12 kwietnia. Roboty zostały zawieszone przez Śląski Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (ŚWINB) na wniosek wykonawcy, który wskazał nieprawidłowości w projekcie.

Przerwana budowa mostu w Masznie. Więcej >>

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), zbadała sprawę i podała, że wykonawca, Alpine Bau wprowadził w błąd opinię publiczną i Śląski Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (ŚWINB). Zdaniem GDDKiA usterki nie wynikały z błędów w projekcie budowlanym, a z zaniedbania wykonawcy. W rezultacie sprawa została ponownie rozpatrzona.

Stanowisko Nadzoru Budowlanego

Po analizie ekspertyz przedstawionych przez Generalną Dyrekcję, Śląski Nadzór Budowlany wskazał na dużą ilość błędów popełnionych przy budowie przez Alpine Bau. Teraz wykonawca, na mocy decyzji (nr 57/12) zobowiązany jest do robót naprawczych, które pozwolą na wznowienie budowy. Prace naprawcze obejmą:

  • naprawę zarysowanych dwóch zastrzałów, które przylegają bezpośrednio do uszkodzonej konstrukcji mostu
  • naprawę uszkodzonej płyty dolnej obiektu
  • wprowadzenie dodatkowych kabli zewnętrznych wznoszących płytę dolną oraz zalanie (stosując iniekcje) betonem istniejące niewykorzystane kanały kablowe (źle wykonane przez Alpine Bau)
  • wprowadzenie dodatkowych elementów wzmacniających płytę dolną obiektu w postaci żeber usztywniających (element w/w sprężenia zewnętrznego).

Obowiązki nałożone przez Nadzór Budowlany, spólka Alpine Bau zobowiązana jest zakończyć do końca sierpnia 2013 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej