19 sygnatariuszy koalicji „Chcemy uczciwego budownictwa”

2017-05-08 19:05
List intencyjny koalicji Chcemy uczciwego budownictwa
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec/MURATOR List intencyjny o współpracy w ramach koalicji "Chcemy uczciwego budownictwa" podpisało 19 sygnatariuszy.

Cztery redakcje oraz kilkanaście organizacji branżowych podpisało 8 maja 2017 r. list intencyjny o współpracy w ramach koalicji "Chcemy uczciwego budownictwa". Jej celem jest walka z szarą strefą oraz wszelkimi patologiami w budownictwie. Z inicjatywą stworzenia takiej koalicji wystąpił budowlany serwis dla profesjonalistów Muratorplus.pl

- Jak mantrę powtarzamy, że zmorą branży budowlanej jest nieuczciwa konkurencja. Jej ofiarą padają uczciwi przedsiębiorcy, ich pracownicy oraz konsumenci. Zaproponowaliśmy stworzenie koalicji, która upomni się o ich interes i przeciwstawi patologiom w różnych sferach budownictwa – mówił redaktor naczelny serwisu Muratorplus.pl Marek Wielgo.

Cztery redakcje oraz kilkanaście organizacji branżowych

„Swoimi działaniami koalicja dąży do wywołania publicznej dyskusji na ten temat, czego efektem będą m.in. propozycje zmian prawnych oraz kształtowanie postaw uczestników rynku budowlanego” – brzmi preambuła listu intencyjnego, który podpisały także trzy inne redakcje: Rynekinfrastruktury.pl, Materiały Budowlane oraz Inżynier Budownictwa.

Ponadto do koalicji przystąpiły:

- Polska Izba Inżynierów Budownictwa,

- Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa,

- Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa,

- Związek Polskie Okna i Drzwi,

- Polska Federacja Budownictwa,

- Stowarzyszenie Producentów Cementu,

- Stowarzyszenie Producentów Betonów,

- Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej,

- Polskie Stowarzyszenie Dekarzy,

- Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”,

- Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń,

- Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu,

- ASM-Centrum Badan i Analiz Rynku,

- Fundacja Wszechnicy Budowlanej

- Forum Kolejowe Railway Business Forum.

Dodajmy, że koalicja ma charakter otwarty, a honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. W liście intencyjnym uczestnicy koalicji zobowiązali się m.in. do merytorycznego wsparcia mediów w przygotowywaniu analiz, komentarzy i opinii w obszarach objętych akcją, np. zmiany legislacyjne, sytuacja na rynku budowlanym i na rynku pracy.

Andrzej Dobrucki
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec/MURATOR Jako pierwszy swój podpis pod listem intencyjnym złożył Andrzej Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Ministerstwo zapowiada duże ożywienie inwestycyjne

Uroczyste podpisanie listu intencyjnego odbyło się w czasie konferencji „Rynek zamówień publicznych dla uczciwych firm”, która była trzecią z cyklu konferencji organizowanych przez serwis Muratorplus.pl w ramach akcji „Chcemy uczciwego budownictwa”. Marek Wielgo zwrócił uwagę, że już wkrótce z Brukseli popłyną do Polski szerokim strumieniem pieniądze na budowę infrastruktury, w tym na drogi i linie kolejowe. Problem w tym, czy po raz kolejny nie zaprzepaścimy boomu w budownictwie, który zawdzięczamy funduszom unijnym na infrastrukturę.

- Wszyscy pamiętamy przełom poprzedniej i obecnej dekady, gdy boom związany z inwestycjami infrastrukturalnymi na Euro 2012 skutkował masowymi bankructwami firm budowlanych – mówił naczelny Muratorplus.pl.

- Biorąc pod uwagę gigantyczną skalę inwestycji, z którą mamy aktualnie do czynienia, nowy sposób monitoringu inwestycji prowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad jest niezbędny – przyznał wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. I przypomniał, że resort współpracuje z branżą wykonawczą, m.in. w formule rady ekspertów i forum kontraktowego nad nowymi warunkami kontraktowymi i wzorem umowy o zamówienia na roboty budowlane. Min. Szmit wyjaśnił, że zmieniły się też regulacje dotyczące podwykonawstwa budowlanego, a Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oferując zamówienia dba o to, by mniejsze firmy mogły zdobywać doświadczenie i uczestniczyć w rynku zamówień jako generalni wykonawcy, m.in. poprzez oferowanie większej liczby tzw. mniejszych zamówień.

- W ramach optymalizacji wypracowano już wiele rekomendacji, które są i będą wprowadzane do nowych, ogłaszanych przetargów. Główne cele to równomierne rozłożenie ryzyk wykonania kontraktu pomiędzy zamawiającego i wykonawcę, a także realne uwzględnienie w wyborze najkorzystniejszej oferty nie tylko najniższej ceny, ale także innowacyjności, która umożliwi rozwój branży budowlanej w Polsce i polskiej gospodarki – zapewniał wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Jerzy Szmit
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec/MURATOR Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit

Optymizmem napawają najnowsze dane Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o rozpoczynanych inwestycjach. Dyrektor departamentu budownictwa Anita Oleksiak poinformowała, że w 2017 r. planowane jest podpisanie umów na budowę 580 km dróg o łącznej wartości 24 mld zł oraz ogłoszenie przetargów na ponad 200 km dróg o wartości 12 mld zł. Z kolei w ramach Krajowego Programu Kolejowego od listopada 2015 r. do kwietnia 2017 r. ogłoszono 559 przetargów na kwotę ponad 20 mld zł. W tym czasie podpisano 456 umów z wykonawcami.

Prezentacja Anity Oleksiak, dyrektor departamentu budownictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa

Anita Oleksiak
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec/MURATOR Dyrektor departamentu budownictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Anita Oleksiak
Sygnatariusze_loga
Autor: Muratorplus.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej