Spada sprzedaż materiałów budowlanych, ceny też w dół

2012-10-15 13:16
Hurtownia PSB
Autor: Grupa PSB Hurtownia PSB

W porównaniu z sierpniem, w hurtowniach Polskich Składów Budowlanych (PSB) we wrześniu spadła sprzedaż materiałów budowlanych. Odnotowano więcej spadków cen, nieliczne materiały budowlane nieco podrożały lub ich ceny nie zmieniły się.

Wrześniowe przychody PSB ze sprzedaży materiałów budowlanych spadły o 3% w porównaniu z sierpniem, a w odniesieniu do września rok wcześniej o 4%. W ciągu roku wzrastały ceny i być może dlatego dotychczasowa sprzedaż w hurtowniach PSB jest wyższa o 7% od osiągniętej w analogicznym okresie rok wcześniej, jednak z miesiąca na miesiąc jest ona coraz niższa (jeszcze w sierpniu była wyższa o 8%).

PSB: ceny materiałów budowlanych we wrześniu 2012
Autor: Grupa PSB Trendy zmian cen materiałów budowlanych w hurtowmiach PSB

Dopiero w tym roku, po kilku latach spadków (gdy eksperci zastanawiali, jak to się dzieje, że spadły ceny i produkcja, zaś producenci wykazywali wysoką rentowność) ceny materiałów budowlanmych zaczęły wykazywać tendencję wzrostową, ale jak się okazało nie na długo. Wrzesień 2012 w hurtowniach PSB zaznaczył się licznymi spadkami.
Najbardziej staniały ścienne materiały ceramiczne (o 2,4%), silikaty (2,3%), izolacje wodochronne (1,7%) i gazobeton (1,3%). O około 1% spadły ceny narzędzi sprzętu budowlanego, elementów suchej zabudowy, cementu i wapna, farb, lakierów i tapet oraz materiały z grupy instalacyjnej.

Natomiast o 4,3% podrożały wyroby stalowe, minimalnie wzrosły ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni (o 0,8%), izolacji termicznych (0,4%) oraz materiały dachowe (pokrycia, folie dachowe oraz rynny – o 0,3%).
Na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej utrzymały się ceny kostki brukowej, bram i ogrodzeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej