Rosną przychody hurtowni materiałów budowlanych

2013-05-20 13:57
11_Malowanie.jpg
Autor: brak danych

Sezon budowlany już w pełnym kalendarzowym rozkwicie, co przekłada się na rynek materiałów budowlanych. W kwietniu nadal spadały ceny większości materiałów dla budownictwa, ale za to bardzo zwiększyła się ich sprzedaż, przynajmniej ta w składach i hurtowniach PSB. 

Z co miesięcznej analizy trendów na rynku materiałów, które opracowują Polskie Składy Budowlane (PSB) wynika, że w kwietniu 2013 przychody PSB ze sprzedaży materiałów budowlanych były o 7% niższe niż w tym samym miesiącu przed rokiem, za to o 58% wyższe niż w marcu. Porównując tegoroczną sprzedaż po czterech miesiącach to jest ona niższa o 13% od analogicznego okresu 2012.

W kwietniu najbardziej spadły ceny w grupie farb, lakierów i tapet – aż o 8,4%. Na drugim miejscu są narzędzia i sprzęt budowlany, gdzie PSB odnotowały spadek o 5,6%. Potaniały jeszcze gazobetony (o 3,4%), materiały techniki grzewczej, wentylacyjnej, kanalizacyjnej i odwodnieniowej (o 3%), elementy suchej zabudowy (o 2,3%)  i chemia budowlana (o 1,4%). Minimalne spadki, na granicy 0,5%, wystąpiły w cenach wyrobów stalowych, płytek ceramicznych oraz wyposażenia kuchni i łazienek.
Wzrosły natomiast ceny materiałów budowanych takich jak materiały ścienne ceramiczne (o 3,3%) i to był największy skok w górę. Wzrostami w granicach jednego procenta wykazały się ceny cementu i wapnia (0,8%) i izolacje termiczne (0,4%). W pozostałych grupach materiałów budowlanych (czego nie można utożsamiać z poszczególnymi wyrobami) ceny w kwietniu nie zmieniły się.

Ceny materiałów budowlanych PSB
Autor: Grupa PSB Ceny materiałów budowlanych w PSB, kwiecień 2013

Równocześnie z analizą cen, PSB prowadzą badania tzw. wskaźnika pesymizmu związanego ze spadkiem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem, który w porównaniu z I kwartałem 2012 znalazł się na poziomie minus 23,2%. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej