Rosną przychody hurtowni materiałów budowlanych

2013-05-20 13:57
11_Malowanie.jpg
Autor: brak danych

Sezon budowlany już w pełnym kalendarzowym rozkwicie, co przekłada się na rynek materiałów budowlanych. W kwietniu nadal spadały ceny większości materiałów dla budownictwa, ale za to bardzo zwiększyła się ich sprzedaż, przynajmniej ta w składach i hurtowniach PSB. 

Z co miesięcznej analizy trendów na rynku materiałów, które opracowują Polskie Składy Budowlane (PSB) wynika, że w kwietniu 2013 przychody PSB ze sprzedaży materiałów budowlanych były o 7% niższe niż w tym samym miesiącu przed rokiem, za to o 58% wyższe niż w marcu. Porównując tegoroczną sprzedaż po czterech miesiącach to jest ona niższa o 13% od analogicznego okresu 2012.

W kwietniu najbardziej spadły ceny w grupie farb, lakierów i tapet – aż o 8,4%. Na drugim miejscu są narzędzia i sprzęt budowlany, gdzie PSB odnotowały spadek o 5,6%. Potaniały jeszcze gazobetony (o 3,4%), materiały techniki grzewczej, wentylacyjnej, kanalizacyjnej i odwodnieniowej (o 3%), elementy suchej zabudowy (o 2,3%)  i chemia budowlana (o 1,4%). Minimalne spadki, na granicy 0,5%, wystąpiły w cenach wyrobów stalowych, płytek ceramicznych oraz wyposażenia kuchni i łazienek.
Wzrosły natomiast ceny materiałów budowanych takich jak materiały ścienne ceramiczne (o 3,3%) i to był największy skok w górę. Wzrostami w granicach jednego procenta wykazały się ceny cementu i wapnia (0,8%) i izolacje termiczne (0,4%). W pozostałych grupach materiałów budowlanych (czego nie można utożsamiać z poszczególnymi wyrobami) ceny w kwietniu nie zmieniły się.

Ceny materiałów budowlanych PSB
Autor: Grupa PSB Ceny materiałów budowlanych w PSB, kwiecień 2013

Równocześnie z analizą cen, PSB prowadzą badania tzw. wskaźnika pesymizmu związanego ze spadkiem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem, który w porównaniu z I kwartałem 2012 znalazł się na poziomie minus 23,2%. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej