Ceny materiałów budowlanych. W lutym utrzymały się tendencje spadków i wzrostów

2020-03-16 11:11 mczechowska
Płyta OSB
Autor: GettyImages Podczas gdy rosną ceny niemal wszystkich materiałów budowlanych, płyty OSB odnotowują spadki już od początku roku 2019

Ceny materiałów budowlanych na początku roku 2020 zmieniały się niewiele. Utrzymują się ci sami liderzy w grupach spadków i wzrostów cen. Rok 2020 zdaniem ekspertów przyniesie wzrosty cen materiałów budowlanych, ale nie powinny one globalnie przekroczyć 10%. Sprawdź, jak kształtowała się dynamika zmian cen materiałów budowlanych w lutym 2020 i jaka jest prognoza na cały rok.

Od stycznia 2019 ceny materiałów budowlanych systematycznie rosły, ale bez spektakularnych zmian. Jak wynika z analiz Grupy PSB, w roku 2019 średni wzrost cen materiałów budowlanych wyniósł 3,6%. Czy podobnie będzie w roku 2020? Sprawdźmy, jak ceny zmieniły się w lutym...

Ceny materiałów budowlanych w lutym 2020

W roku 2019 dwie grupy materiałów budowlanych: ściany i kominy oraz cement, wapno, wykazywały największe wzrosty cenowe. Podobnie było po stronie spadków – tu liderami okazały się płyty OSB oraz izolacje termiczne. Początek roku 2020 nie zmienił tych tendencji, chociaż po wzroście cen w niektórych grupach widać w lutym nadchodzącą wiosnę. Ciekawe, czy na marcowych cenach materiałów budowlanych odciśnie swoje piętno nadzwyczajna sytuacja w kraju związana z koronawirusem.

Ale to dopiero za miesiąc, poniżej tendencje zmian cen materiałów budowlanych w lutym 2020 w składach i hurtowniach budowlanych należących do Polskich Składów Budowlanych (Grupa PSB Handel SA):

 • cement, wapno –           +5,5%
 • ściany, kominy –            +4,5%
 • farby, lakiery –               +4,3%
 • chemia budowlana –       +4,0%
 • ogród, hobby –               +3,2%
 • otoczenie domu –           +3,1%
 • wykończenia –                +2,5%
 • dekoracje –                     +2,4%
 • stolarka budowlana –       +2,1%
 • narzędzia budowlane –     +1,9%
 • oświetlenie, elektryka –    +1,8%
 • instalacje, ogrzewanie –   +1,7%
 • płytki, łazienki, kuchnie –  +1,6%
 • wyposażenie, AGD –        +1,6%
 • sucha zabudowa –           +1,5%
 • dachy, rynny –                 +1,5%
 •  motoryzacja –                +0,7%

spadek cen dla:

 • płyty OSB –          -12,3%
 • izolacje termiczne –          -3,6%
 • izolacje wodochronne –          -1,4%

Już od lipca 2019 obserwujemy, mimo poszczególnych wzrostów, stabilizację cenową. Ceny materiałów budowlanych, zgodnie z prognozami ekspertów, miały bardziej rosnąć od początku 2020, ale na razie trudno mówić o spektakularnych podwyżkach.

Po analizie cen w lutym 2020 w stosunku do lutego 2019 (ceny średnio wzrosły o 1,6%), otrzymujemy następujące wyniki zachowań cen materiałów budowlanych: chemia budowlana +4,6%, cement, wapno +4,5%, ściany, kominy +4,1%, farby, lakiery +3,8%, otoczenie domu +3,3%, ogród, hobby +3,2%, dekoracje +2,6%, wykończenia +2,1%, płytki, łazienki, kuchnie +2,0%, stolarka budowlana +1,9%, instalacje, ogrzewanie +1,9%, sucha zabudowa +1,8%, narzędzia +1,7%, grupa oświetlenie, elektryka +1,6%, wyposażenie, AGD +1,3%, dachy, rynny +1,3%, izolacje wodochronne +1,2%  i motoryzacja +0,1%. Po stronie spadków cen mamy ponownie płyty OSB -12,2%, izolacje termiczne -4,2% oraz tegoroczna „nowość” – izolacje wodochronne -1,1%.

Ceny materiałów budowlanych hamują handel?

W przypadku Grupy PSB taka teza nie znajduje potwierdzenia. Skumulowane przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych całej Grupy osiągnęły w roku 2019 poziom ok. 7,2 mld zł i były o 8% wyższe od osiągniętych w roku poprzednim. Łączne przychody podmiotów tworzących PSB są wyższe o ponad 1 miliard, pochodzą z tytułu innej działalności, jaką prowadzi spory odsetek partnerów PSB (sprzedaż paliw, nawozów, deweloperka, wykonawstwo, produkcja, transport, hotelarstwo). Przeciętny partner Grupy PSB (hurtownia, Mrówka, Profi) zwiększył przychody o 6,2% w stosunku do 2018 roku. A jaki dla cen materiałów budowlanych będzie rok 2020?

– Ceny materiałów budowlanych będą dalej wzrastać, zwłaszcza tych, których produkcja jest energochłonna – twierdzi Mirosław Lubarski, członek zarządu, dyrektor marketingu, Grupa PSB Handel SA. Popyt na materiały w budownictwie mieszkaniowym będzie porównywalny z rokiem 2019 lub nieznacznie większy, bo budownictwo mieszkaniowe znajduje się na nienotowanym od lat szczycie koniunktury. A Grupa PSB zamierza dalej rozwijać swoją sieć handlową (planowane jest otwarcie ok. 30 Mrówek oraz przekształcenie kilku dotychczasowych składów w nowoczesne centra budownictwa pod nazwą PSB Profi). Te plany trzeba przyrównać do potencjału, z jakim PSB zakończyło rok 2019: 395 firm handlowych, 296 składów materiałów budowlanych, 307 sklepów Mrówka, 64 placówki Profi. W roku 2019 sieć detaliczna powiększyła się o 22 markety, 3 hurtownie zostały przekształcone w nowoczesne centra budownictwa PSB Profi.

Dynamika cen materiałów budowlanych, PSB
Autor: PSB Dynamika cen materiałów budowlanych, luty 2020

Ceny materiałów budowlanych w ocenie firmy budowlanej

Firma Budimex udostępniła swoją analizę cen materiałów budowlanych, a właściwie cen głównych surowców, które decydują w dużym stopniu o kosztach realizacji inwestycji. Przypomnijmy, że GDDKiA w większości przypadków podpisuje umowy w formule "projektuj i buduj", a więc mija zazwyczaj kilkanaście miesięcy, zanim rozpoczynają się roboty budowlane. Jak widać na wykresie poniżej, mamy do czynienia ze wzrostem cen betonu i ropy (średnio o 50%) i niższymi cenami stali i asfaltu. 

Zmiany cen materiałów budowlanych wg firmy Budimex
Autor: Budimex Zmiany cen materiałów budowlanych wg firmy Budimex, aktualizacja na II kwartał 2019

Ceny materiałów budowlanych w górę

O tym, że ceny materiałów budowlanych będą rosły, Mirosław Lubarsk przestrzegał także rok temu.

– Trudno powiedzieć, w jakim tempie będą drożały materiały budowlane. Spodziewam się raczej powolnego wzrostu – ostrożnie formułował prognozy  Mirosław Lubarski w 2019 roku.

Wygląda na to, że ten trend utrzyma się również w roku 2020.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej