Polski inżynier wciąż zainteresowany zagranicą

2009-08-24 16:07

Ponad 70% specjalistów, którzy wzięli udział w sondażu przeprowadzonym przez Bank Danych o Inżynierach wynika, nadal deklaruje, że chętnie przyjęłoby posadę w innym kraju.

Czy w chwili obecnej przyjąłbyś/przyjęłabyś posadę za granicą?
A tak, jeżeli wynagrodzenie byłoby na europejskim poziomie 36,9%
B tak, zgodziłbym(-abym) się 35,3%
C nie, nie zgodziłbym(-abym) się 14,6%
D tak, ale tylko na kilkumiesięczny kontrakt 13,2%
Wyniki sondażu przygotowanego przez BDI. Sondaż publikowany był na stronie Banku Danych o Inżynierach w dniach 7.06.2009 do 15.07.2009 r. W badaniu udział wzięło 1039 inżynierów.

Pomimo panującego globalnego kryzysu polscy inżynierowie wciąż interesują się pracą za granicą. Nie jest to zaskoczeniem dla rynku polskiego budownictwa - nasi fachowcy od dawna chętnie wyjeżdżali w świat by objąć ciekawe stanowiska. Zmieniła się tylko główna motywacja tego działania. W latach wcześniejszych, znaczącym był sam fakt istnienia wakatów dla polskich inżynierów (zwłaszcza gdy brakowało ich w kraju), dziś mówimy głównie o motywacji stricte finansowej bądź dotyczącej rozwoju kompetencji.

Przez ostatnie lata płace inżynierów wzrosły, pracodawcy musieli bowiem powiększyć uposażenie na stanowiskach, gdzie popyt przewyższał podaż. A połowa ankietowanych inżynierów zainteresowanych pracą za granicą nadal wskazuje na motywator finansowy, choć ten znacznie osłabł w ostatnim okresie. Co zatem jeszcze kieruje polskimi inżynierami?
- Dziś mówimy głównie o motywacji związanej z rozwojem osobistym. Wielu młodych inżynierów decyduje się na pracę za granicą by umożliwić sobie kontakt z najnowszymi technologiami bądź uczestniczyć w ciekawych przedsięwzięciach, które znacząco "podwyższą wartość" jego osoby po powrocie do kraju - komentuje Monika Budzyńska, konsultant ds. rekrutacji z Banku Danych o Inżynierach.

Tylko ok. 28% inżynierów nie wykazuje zainteresowania wyjazdem poza Polskę na dłuższy okres czasu. Ten procent delikatnie wzrósł przez ostatni rok zważywszy na wyniki sondażu BDI z grudnia 2008 r., gdy 16% inżynierów podkreślało, iż tylko Polska jest dla nich docelowym miejscem pracy.

Polscy pracodawcy wciąż powinni mieć na uwadze, iż znacząca grupa inżynierów gotowa jest skorzystać, i to chętnie,  z lepiej płatnej bądź ciekawszej merytorycznie posady za granicą. A to, szczególnie w kontekście niewielkiej liczby specjalistów z danej branży, może mieć negatywne konsekwencje w rozwoju danych branż w Polsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej