Niektóre materiały budowlane podrożały

2012-11-19 16:29
Materiały budowlane
Autor: M. Sochaczewski

Jeszcze miesiąc temu informowaliśmy za PSB, że ceny materiałów budowlanych wykazują w większości tendencje spadkowe. Analiza października pokazała odwrotną sytuację - ceny zaczęły wspinać się w górę. W hurtowniach budowlanych PSB przychody ze sprzedaży w porównani z analogicznym okresem rok wcześniej są lepsze, ale analizując sprzedaż tegoroczną, to październik jest gorszy od września.

Jak przeanalizowały Polskie Składy Budowlane (PSB), w październiku 2012 najbardziej wzrosły m.in. ceny: narzędzi i sprzętu budowlanego ( o 6,1%), materiałów ściennych ceramicznych (5,6%), farb, lakierów oraz tapet (3,7%). Niespełna jednoprocentowy wzrost odnotowały pokrycia i folie dachowy oraz rynny, elementy instalacyjne i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień i wentylacji (+0,9%), a także płytki ceramiczne oraz wyposażenie łazienek i kuchni.

Widać wrześniowa podwyżka cen w niektórych grupach materiałów przełożyła się na wielkość sprzedaży, bo już w październiku potaniał wyroby stalowe (o 1,9%, a we wrześni podrożały o ponad 4%). Niższe były ceny izolacji termicznych (o 1,8%) oraz silikatów (o 1,3%). Poniżej jednego procenta spadły ceny dla chemii budowlanej, suchej zabudowy, a także cementu i wapnia. Ceny pozostałych materiałów budowlanych pozostały na niezmienionym poziomie lub różnice były niewielkie.

Ceny materiałów budowlanych wg PSB
Autor: Grupa PSB Trendy zmian cen materiałów budowlanych w październiku 2012

Natomiast sprzedaż materiałów budowlanych w składach PSB porównując przychody październikowe rok do roku wzrosły o 3%, ale jednocześnie były niższe o 6% niż we wrześniu 2912. Sprzedaż po dziesięciu miesiącach 2012 r. była wyższa o 6,5% od osiągniętej w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zima już za progiem, a więc tradycyjnie pojmowany sezon budowlany się kończy. Czy będzie to również widoczne w handlu materiałami budowlanymi, dowiemy się już za miesiąc, bo może jednak w dobie nowoczesnych technologii, sezon na budowanie trwa cały rok...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej