Ceny materiałów budowlanych w zasadzie stabilne

2012-12-14 13:05
Cegła cieniowana czerwono-brązowa
Autor: Röben Cegła cieniowana czerwono-brązowa

Chociaż w listopadzie 2012 w niektórych grupach materiałów budowlanych w składach PSB ceny spadły lub wzrosły, to były to tak niewielkie zmiany w porównaniu do października, że można mówić o stabilizacji na rynku. Wyjątkiem są tu materiały dla wznoszenia ścian.

W listopadzie PSB odnotowało wzrosty ceny dla chemii budowlanej (o 1,3%), suchej zabudowy (0,8%), cementu i wapna (0,3%) oraz dla izolacji wodochronnej (0,2%).
Niewielkie są też zmiany cen, które w stosunku do października spadły. Dotyczy to silikatów (spadek o 2,2%), wyrobów stalowych (1%), kostki brukowej (0,7%), gazobetonów i izolacji termicznej (po 0,6%), farb, lakierów, tapet (0,5%), pokryć i folii dachowych, rynien, a także instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (0,1%). W pozostałych asortymencie (np. bramy, ogrodzenia, wyposażenie kuchni i łazienek czy płytki ceramiczne) ceny materiałów budowlanych pozostały na tym samym poziomie.
A owym wyjątkiem z dużym spadkiem cenowym – aż o 8% - są ścienne materiały ceramiczne.

Ceny materiałów budowlanych w PSB
Autor: Grupa PSB SA Trendy zmian cen materiałów budowlanych w PSB do listopada 2012

Jak to zwykle bywa w miesiącach jesiennych i zimowych, spada w tym okresie również popyt na materiały budowlane. Jak podają PSB, przychody grupy ze sprzedaży materiałów budowlanych były w listopadzie 2012 r. niższe o 5% od zanotowanych w tym samym miesiącu rok wcześniej i o 20% niższe niż w październiku 2012. Jednak w skali od początku roku PSB odnotowały po jedenastu miesiącach przychód wyższy o 6% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2011. Ciekawe, czy w grudniu znowu będzie tak duża obniżka w sprzedaży materiałów budowlanych i czy bilans roczny PSB zakończą na plusie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej