Wyniki Globe Trade Centre SA w I kwartale 2011 roku

2011-05-12 15:20
TOPAZ
Autor: brak danych

GTC raportuje solidne wyniki operacyjne, zysk i wzrost wartości aktywów. Sprawozdanie zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (IFRS) i zaprezentowane w Euro.

Powierzchnia ukończonych inwestycji przeznaczona na wynajem wzrosła do 544 000 mkw. Przychody z wynajmu wzrosły do 24 mln Euro (+2% rok do roku). Nieruchomości przyniosł zysk netto z rewaluacji w wysokości 14 mln Euro. W porównaniu do ubiegłego roku docghody netto podwoiły się dwukrotnie-z 4 mln, do 8 mln Euro.  Inwestycje wyniosły 60 mln Euro w porównaniu do 63 mln Euro w analogicznym okresie 2010 roku. Spółka oddała do użytku Avenue Mall Osijek, Chorwacja oraz rozpoczęła budowę piątego biurowca w Platinium Business Park, który został już wstępnie wynajęty w 50-proc. Wartość inwestycji wyniosła 60 mln Euro w porównaniu do 63 mln Euro w analogicznym okresie 2010 r. Spółka będzie kontynuowała rozwijanie portfela nowych inwestycji zgodnie z planem, który zakłada do końca roku oddanie dalszych 67 000 mkw. nowej powierzchni do wynajęcia, co pozwoli na wzrost powierzchni do wynajęcia o 88 000 mkw. w całym 2011 roku i o kolejnych 130 000 mkw. w 2012 roku.

Przeczytaj również: Biura Przyszłości. Seminarium CB Richard Ellis

Przychody z wynajmu powierzchni biurowych i komercyjnych wzrosły o 2% rok do roku, do 24 mln Euro, co wynikało z oddania do użytku nowych budynków biurowych i komercyjnych oraz wzrostu czynszów w centrach handlowych w Polsce. Część z oddanych inwestycji została jeszcze w pełni wynajęta, stąd nie generuje pełnych przychodów. Przychody ze sprzedaży mieszkań spadły o 40% do 4 mln Euro w I kwartale 2011 r., z 6 mln Euro rok wcześniej. To wynik niższego popytu na apartamenty oraz większych upustów dla nabywców. Zarobek z usług spadły o 4% do 7 mln Euro w porównaniu do I kwartał 2011 r., co jest efektem sprzedaży budynków Topaz i Nefryt w listopadzie 2010 r. Zysk brutto z działalności operacyjnej obniżył się o 9% do 23 mln Euro, z 25 mln Euro przed rokiem, głównie w wyniku sprzedaży budynków Topaz i Nefryt.

- Mimo obniżenia przychodów w wyniku sprzedaży budynków Topaz i Nefryt, utrzymaliśmy taki sam poziom przychodów z najmu dzięki wzrostowi poziomu aktywów. W dalszym ciągu zwiększamy liczbę nowych aktywów, oczekując korzyści wynikających ze spadku stóp kapitalizacji w wyniku poprawy koniunktury na rynku.- komentuje Erez Boniel, Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy GTC. Dnia 31 marca br., GTC otrzymała uprawomocnione pozwolenie na budowę piątego biurowca w kompleksie Platinium Business Park w Warszawie. Realizacja 11-kondygnacyjnego budynku dysponującego 11.000 mkw. powierzchni biurowej do wynajęcia, rozpoczęła się w kwietniu. Zakończenie budowy planowane jest na II kw. 2012 roku. Inwestycja jest w ponad 50% wynajęta. Wśród firm, które otworzą swoje biura w Platinium Business Park V są m.in. K2 Internet oraz Starcom. GTC stawia sobie za cel przyznanie Platinium Business Park V certyfikatu LEED Gold w kategorii nowych budynków. Certyfikat LEED nadawany jest są wyłącznie inwestycjom spełniającym najwyższe standardy określone przez U.S. Green Building Council.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej