Opublikowane na początku marca wyniki finansowe Mostostalu Warszawa oraz naszej grupy kapitałowej za rok 2009, pozwalają wszystkim, którzy przyczynili się do tego ogromnego sukcesu, spojrzeć z dumą i satysfakcją na okres ostatnich 5 lat - którego rok ubiegły był ukoronowaniem - oraz z nadzieją i optymizmem przygotować się do nowych zadań na przyszłość. Wyrażone bezwzględnymi liczbami parametry, nie tylko opisują naszą działalność i ukazują jej bezprecedensowy rozwój na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, ale stanowią przede wszystkim odzwierciedlenie pozycji rynkowej, jaką nasza organizacja zajmuje zaledwie 5 lat od momentu kiedy znalazła się na rozdrożu, a jej podstawowy byt był zagrożony. Prezentowane dane dobitnie pokazują, iż obrana droga okazała się słuszna, a podjęte decyzje i działania przyniosły oczekiwane rezultaty. Wyniki finansowe za rok 2009 są najlepsze w dotychczasowej historii firmy. Sprzedaż grupy kapitałowej przekroczyła kwotę 2,7 miliarda złotych - o jedną piątą więcej niż rok wcześniej.
Jeszcze bardziej dynamicznym przyrostem obrotów może pochwalić się stołeczny Mostostal, którego przychody osiągnęły wartość 1,8 miliarda złotych i były o ponad 53% wyższe niż w 2008 roku. Równie imponujący był wypracowany zysk brutto, który w przypadku Mostostalu Warszawa zamknął się kwotą 139 milionów złotych. To ponad dwa i pół razy więcej niż w roku ubiegłym, kiedy spółka odnotowała nieco ponad 52 miliony zysku przed opodatkowaniem. Jednocześnie skonsolidowany dochód brutto w grupie kapitałowej wzrósł o 40% do sumy 169 milionów złotych, wobec 119 milionów rok wcześniej.
Jednym z najważniejszych mierników skutecznego funkcjonowania przedsiębiorstwa jest marża operacyjna, która zarówno dla grupy kapitałowej, jak i dla spółki matki, kształtowała się na poziomie 7% - to jeden z najwyższych wskaźników w branży. Natomiast rentowność netto, czyli stosunek wypracowanego zysku do sprzedaży, wyniosła cztery i pół procent dla grupy i ponad sześć procent dla Mostostalu Warszawa.
Od początku 2010 roku, Grupa Mostostal Warszawa pozyskała kilkanaście nowych kontraktów na łączną kwotę ponad 800 milionów złotych. W konsekwencji, w pierwszym kwartale tego roku, wartość zamówień przewidzianych do realizacji wynosi ponad 3 miliardy złotych.
Jednocześnie, od paru miesięcy, kurs papierów wartościowych firmy znajduje się w trendzie wzrostowym, a kapitalizacja spółki sięga kwoty 1 miliarda 400 tysięcy, przy cenie oscylującej wokół 70 złotych za walor. Dla porównania, w połowie 2006 roku kurs akcji wynosił kilkanaście złotych, a rynek wyceniał spółkę na kwoty mocno poniżej pół miliarda złotych.
ZOBACZ KONIECZNIE - Najbardziej prestiżowa inwestycja firmy Mostostal Warszawa ostatniego roku.
Co jednak zrobić, aby w żywiołowo zmieniającej się rzeczywistości rynkowej i gospodarczej podtrzymać pozytywne tendencje, zabezpieczyć naszej organizacji i nam wszystkim kolejne lata prosperity i zapewnić kontynuację dobrej passy?
Nade wszystko, musimy mieć świadomość, że po okresie szalonego rozwoju i ciągłego dostosowywania się do zmieniających się okoliczności, potrzebujemy wypracowania takiego modelu funkcjonalnego, który koncentrować i konsolidować będzie działania naszych struktur wokół wybranych priorytetów. Ich konsekwentna realizacja pozwoli nam na lata pozostać na ścieżce trwałego i zrównoważonego wzrostu.

i

i

i
W tym kontekście, na pierwszy plan wysuwa się zapoczątkowana trzy lata temu i od tego czasu systematycznie wprowadzana w życie, idea rozwoju regionalnego. Jesteśmy bardzo zadowoleni z jej dotychczasowych efektów, ale traktujemy ją jako swoiste preludium do tego, co w najbliższej przyszłości stanowić ma fundament naszego istnienia. To obszar, w którym firma rosnąć będzie najintensywniej, gwarantując jednocześnie, że będzie to rozwój zrównoważony, zapewniający systemową budowę portfela zleceń i pozycji niezależnej od zawirowań i zmian koniunktury na rynkach globalnych. Istotnym novum w stosunku do dotychczasowej strategii w tym względzie, jest decyzja o tworzeniu w regionach struktur umożliwiających prowadzenie działalności w formie zdywersyfikowanej, ze szczególnym naciskiem na budownictwo ogólne i drogowe. Projekt ten będziemy konsekwentnie wdrażać, mając pełną świadomość konieczności jego elastycznego dostrajania do warunków rynkowych - przykładem niech będzie rezygnacja z utworzenia planowanego wstępnie Regionu Warszawa. Liczymy, że w przeciągu najbliższych dwóch lat ta sfera naszej aktywności, systematycznie rozwijana, generować będzie połowę uzyskiwanych przychodów, jeśli nie więcej. Dbać będziemy o to, by zapewniony został ciągły i stabilny napływ zleceń, oparty o systemowe działania, których celem będzie utrzymanie poziomu akwizycji na poziomie niezależnym od wahań bieżącej koniunktury.
Przyszłość firmy
W dłuższej perspektywie, wykraczającej swym zasięgiem poza rok 2012, w centrum naszego zainteresowania niezmiernie pozostaje energetyka, którą traktujemy jako prawdziwe koło zamachowe dla Mostostalu Warszawa i naszej grupy kapitałowej na przyszłość. W tej branży, rozumianej jak najszerzej i obejmującej zarówno energetykę opartą o tradycyjne, jak i odnawialne źródła energii, widzimy platformę dla rozwoju i budowy silnej pozycji naszej firmy, co najmniej w takim zakresie, w jakim realizujemy dotychczasową, podstawową działalność. W najbliższych latach spodziewane nakłady na inwestycje w sektorach przemysłowym i energetycznym w Polsce, sięgną kwoty kilkudziesięciu miliardów złotych. W naszej spółce od dawna trwają intensywne działania marketingowe i organizacyjne, zmierzające do przygotowania Grupy Mostostal Warszawa do oferowania i świadczenia kompleksowych usług inżynieryjno-budowlanych na potrzeby klientów dla energetyki i przemysłu ciężkiego. Potencjał, jakim już wkrótce będziemy dysponować w tym zakresie, pozwoli nam podjąć się z sukcesem najbardziej skomplikowanych i wymagających zadań w tej dziedzinie.