Rok 2016 i 2017 w GUNB

2016-12-20 12:16
Jacek Szer GUNB
Autor: GUNB Jacek Szer, główny inspektor nadzoru budowlanego

Mijający rok jest dla nas pod pewnymi względami rokiem szczególnym. Ten nadchodzący będzie pełen wyzwań − uważa Jacek Szer, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Mijający rok jest dla nas pod pewnymi względami rokiem szczególnym. Od stycznia tego roku na stronach internetowych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego publikujemy wyniki badań próbek wyrobów budowlanych, które na zlecenie nadzoru budowlanego wykonują akredytowane laboratoria. Sądzę, że to bardzo istotna nowość z punktu widzenia inwestorów oraz uczestników procesu budowlanego. Wierzę, że wyniki te są również bazą do przemyśleń producentów i sprzedawców wyrobów budowlanych.
Od początku 2016 roku na naszych stronach działa także internetowa wyszukiwarka Rejestru Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń (http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/), która pozwala wyszukać planowane i realizowane inwestycje na terenie całego kraju. W wyszukiwarce do tej pory odnotowaliśmy ponad 450 tysięcy wejść, czyli około 1300 dziennie.
Przy okazji podsumowywania mijającego roku warto podkreślić również rolę informacyjno-edukacyjną GUNB. Organizujemy warsztaty, spotkania i konferencje, uczestniczymy w szkoleniach i seminariach. A na podstawie liczby wpływających do nas pytań i próśb o wyjaśnienia odnoszące się do przepisów Prawa budowlanego mogę stwierdzić, że Główny Urząd Nadzoru Budowlanego jest już trwale wpisany w świadomość społeczną jako jedno z podstawowych źródeł informacji w tym zakresie. To bardzo cieszy, ponieważ oznacza jednocześnie wielką zmianę na korzyść w postrzeganiu i szanowaniu przepisów, w tym związanych z wyrobami budowlanymi i z procesem inwestycyjno-budowlanym.
Bieżący rok jest dla nas także ważny ze względu na rozszerzanie kontaktów z wieloma instytucjami i organizacjami. Podpisane zostały umowy o współpracy z Polskim Centrum Akredytacji i Służbą Celną. Aktywnie działamy też na rzecz wzmocnienia relacji z samorządem zawodowym osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Wszystkie te działania zmierzają do jeszcze bardziej skutecznego zapewniania bezpieczeństwa w budownictwie i w trakcie eksploatacji obiektów budowlanych.

Patrząc w przyszłość, nie sposób nie wspomnieć, że od stycznia 2017 wchodzą w życie nowe przepisy regulujące „krajowy” system wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych znakowanych znakiem budowlanym B oraz nowe zasady nadzoru rynku wyrobów budowlanych. Będzie więc to dla nas kolejny okres wzmożonej działalności. Następne miesiące przyniosą pewnie jeszcze inne zadania wynikające z wyzwań rzeczywistości...

A dziś, z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2017 przekazuję wszystkim serdeczne życzenia pogody ducha, pomyślności oraz zdrowia. Życzę też, by kolejny rok był dla nas rokiem spełnienia oczekiwań i planów w życiu zawodowym oraz rodzinnym.

Jacek Szer
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego

Powrót na stronę z życzeniami

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej