Polimex-Mostostal: wyniki finansowe za III kwartał 2011 roku

2011-11-14 11:10
Polimex-Mostostal, wyniki finansowe za III kwartały 2011 roku
Autor: Polimex-Mostostal SA

Spółka Polimex-Mostostal po trzech ostatnich kwartałach wypracowała zysk ze sprzedaży na poziomie ponad 3,46 mld złotych. Zysk operacyjny wyniósł 81 mln złotych (spadek o 37,3 proc.), a marża netto była na poziomie 1,2 proc. (wobec 2 proc. w III kw. ubiegłego roku). Aktualnie portfel firmy wynosi 12 mld złotych, włącznie z kontraktami zawieranymi, w ramach konsorcjów oraz 8,8 mld złotych bez ich uwzględnienia.

Spółka budowlana Polimex-Mostostal w ciągu ostatnich trzech kwartałów osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 3,46 mld złotych. Wyniki finansowe za omawiany okres, wzrosły o 16,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Zysk netto sięgnął 41 mln złotych, co oznacza 32,1 proc. spadek, w stosunku do trzech kwartałów 2010. Zysk operacyjny spółki osiągnął 81 mln złotych (spadek o 37,3 proc.), a marża netto była na poziomie 1,2 proc. (wobec 2 proc. w III kwartału. ubiegłego roku).

Przeczytaj również: Outlet w Szczecinie: Polimex-Mostostal buduje centrum wyprzedażowe 

Wyniki finasowe spółki

Polimex-Mostostal zakończył III kwartał 2011 r. następującymi, wynikami:

  • przychody ze sprzedaży wyniosły 3 468 mln złotych – wzrost o 16,4 proc. w stosunku do III kwartału. ubiegłego roku, ·
  • zysk netto sięgnął 41 mln złotych – spadek o 32,1 proc. w stosunku do III kwartału. ubiegłego roku,
  • zysk operacyjny wyniósł 81 mln złotych – spadek o 37,3 proc. w stosunku do III kwartału. ubiegłego roku,
  • marża netto wyniosła 1,2 proc., wobec 2,0 proc. w III kwartału. ubiegłego roku,
  • portfel zamówień Grupy wynosi obecnie 12 mld złotych, z uwzględnieniem konsorcjantów – wzrost o 11,1 proc. w stosunku do III kwartału. ubiegłego roku oraz 8,8 mld złotych, bez uwzględnienia konsorcjantów - wzrost o 14,3 proc. w stosunku do III kwartału ubiegłego roku.

- Na otrzymany wynik istotnie wpłynął znaczący aktualnie udział w sprzedaży kontraktów infrastrukturalnych (kontrakty te charakteryzuje niska marża) oraz generalnie bardzo silna konkurencja cenowa w przetargach. Warto podkreślić, że pomimo spowolnienia gospodarczego oraz trudnej sytuacji na rynku budowlanym, osiągnięty pozytywny wynik jest lepszy od konsensusu rynkowego. - skomentował Konrad Jaskóła prezes zarządu, Polimex-Mostostal.

Polimex-Mostostal, a energetyka

Polimex-Mostostal będzie realizował m.in. kontrakty z dziedziny energetyki. Projekty mające na celu realizację przedsięwzięć z tego zakresu, spółka będzie wykonywała m.in. na Białorusi, w Niemczech oraz we Francji.

 - Inwestycje w Polską energetykę opiewają łącznie na kwotę ponad 44 mld złotych netto. W kilku przetargach jesteśmy już po prekwalifikacjach. Jak wskazują doświadczenia, procedury przetargowe nie zakończą się szybko, jednak pojawią się znaczące przychody z tego segmentu. - informuje prezes Jaskóła.
Obecnie rośnie na rynku zapotrzebowanie na rozwiązania pro-ekologiczne. Grupa dostarczyła dotychczas m.in. kilkadziesiąt kotłów do spalania odpadów, dla odbiorców na terenie całej Europy.
W planach jest wiele realizacji tego typu na terenie Polski. Każda z nich o wartości kilkuset milionów złotych. Polimex-Mostostal inwestuje w energetykę wiatrową. Spółka w najbliższym czasie planuje rozwijać działalność w tym zakresie, jako generalny wykonawca.

- Nie ograniczamy się jednak wyłącznie do sfery energetyki. Istnieją bowiem inne obszary, które badamy, takie jak np. infrastruktura drogowa i kolejowa. Wydają się one również interesujące i mogą nakłonić nas do zostania w perspektywie lat inwestorem i operatorem. Dla tak dużej firmy jak Polimex-Mostostal, funkcje operatorskie mogą stać się kolejnym krokiem w przyszłość i sposobem na stabilizację naszych przychodów, wyników i miejsc pracy. - podsumowuje Konrad Jaskóła.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej