Polimex-Mostostal: wyniki finansowe za III kwartał 2011 roku

2011-11-14 11:10
Polimex-Mostostal, wyniki finansowe za III kwartały 2011 roku
Autor: Polimex-Mostostal SA

Spółka Polimex-Mostostal po trzech ostatnich kwartałach wypracowała zysk ze sprzedaży na poziomie ponad 3,46 mld złotych. Zysk operacyjny wyniósł 81 mln złotych (spadek o 37,3 proc.), a marża netto była na poziomie 1,2 proc. (wobec 2 proc. w III kw. ubiegłego roku). Aktualnie portfel firmy wynosi 12 mld złotych, włącznie z kontraktami zawieranymi, w ramach konsorcjów oraz 8,8 mld złotych bez ich uwzględnienia.

Spółka budowlana Polimex-Mostostal w ciągu ostatnich trzech kwartałów osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 3,46 mld złotych. Wyniki finansowe za omawiany okres, wzrosły o 16,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Zysk netto sięgnął 41 mln złotych, co oznacza 32,1 proc. spadek, w stosunku do trzech kwartałów 2010. Zysk operacyjny spółki osiągnął 81 mln złotych (spadek o 37,3 proc.), a marża netto była na poziomie 1,2 proc. (wobec 2 proc. w III kwartału. ubiegłego roku).

Przeczytaj również: Outlet w Szczecinie: Polimex-Mostostal buduje centrum wyprzedażowe 

Wyniki finasowe spółki

Polimex-Mostostal zakończył III kwartał 2011 r. następującymi, wynikami:

  • przychody ze sprzedaży wyniosły 3 468 mln złotych – wzrost o 16,4 proc. w stosunku do III kwartału. ubiegłego roku, ·
  • zysk netto sięgnął 41 mln złotych – spadek o 32,1 proc. w stosunku do III kwartału. ubiegłego roku,
  • zysk operacyjny wyniósł 81 mln złotych – spadek o 37,3 proc. w stosunku do III kwartału. ubiegłego roku,
  • marża netto wyniosła 1,2 proc., wobec 2,0 proc. w III kwartału. ubiegłego roku,
  • portfel zamówień Grupy wynosi obecnie 12 mld złotych, z uwzględnieniem konsorcjantów – wzrost o 11,1 proc. w stosunku do III kwartału. ubiegłego roku oraz 8,8 mld złotych, bez uwzględnienia konsorcjantów - wzrost o 14,3 proc. w stosunku do III kwartału ubiegłego roku.

- Na otrzymany wynik istotnie wpłynął znaczący aktualnie udział w sprzedaży kontraktów infrastrukturalnych (kontrakty te charakteryzuje niska marża) oraz generalnie bardzo silna konkurencja cenowa w przetargach. Warto podkreślić, że pomimo spowolnienia gospodarczego oraz trudnej sytuacji na rynku budowlanym, osiągnięty pozytywny wynik jest lepszy od konsensusu rynkowego. - skomentował Konrad Jaskóła prezes zarządu, Polimex-Mostostal.

Polimex-Mostostal, a energetyka

Polimex-Mostostal będzie realizował m.in. kontrakty z dziedziny energetyki. Projekty mające na celu realizację przedsięwzięć z tego zakresu, spółka będzie wykonywała m.in. na Białorusi, w Niemczech oraz we Francji.

 - Inwestycje w Polską energetykę opiewają łącznie na kwotę ponad 44 mld złotych netto. W kilku przetargach jesteśmy już po prekwalifikacjach. Jak wskazują doświadczenia, procedury przetargowe nie zakończą się szybko, jednak pojawią się znaczące przychody z tego segmentu. - informuje prezes Jaskóła.
Obecnie rośnie na rynku zapotrzebowanie na rozwiązania pro-ekologiczne. Grupa dostarczyła dotychczas m.in. kilkadziesiąt kotłów do spalania odpadów, dla odbiorców na terenie całej Europy.
W planach jest wiele realizacji tego typu na terenie Polski. Każda z nich o wartości kilkuset milionów złotych. Polimex-Mostostal inwestuje w energetykę wiatrową. Spółka w najbliższym czasie planuje rozwijać działalność w tym zakresie, jako generalny wykonawca.

- Nie ograniczamy się jednak wyłącznie do sfery energetyki. Istnieją bowiem inne obszary, które badamy, takie jak np. infrastruktura drogowa i kolejowa. Wydają się one również interesujące i mogą nakłonić nas do zostania w perspektywie lat inwestorem i operatorem. Dla tak dużej firmy jak Polimex-Mostostal, funkcje operatorskie mogą stać się kolejnym krokiem w przyszłość i sposobem na stabilizację naszych przychodów, wyników i miejsc pracy. - podsumowuje Konrad Jaskóła.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej