Płatność gotówką 2023 - czy będzie nowy limit? Do jakiej kwoty można płacić gotówką? Sejm podjął decyzję

2023-06-21 13:31
Platność gotówką 2023
Autor: Gettyimages Czy będzie nowy limit na płatności gotówką?

Czy będą zmiany w płatnościach gotówką w 2024? Chodzi o zapowiadane nowe limity kwot, do jakich można płacić gotówką, a powyżej już tylko bezgotówkowo - kartą lub przelewem. Sejm podjął decyzję w tej sprawie. Dowiedz się, ile wyniesie limit na płatności gotówką w 2024 oraz kogo będzie dotyczył.

Spis treści

  1. Płatność gotówką 2023 - czy będzie nowy limit?
  2. Dla kogo płatność gotówką i z jakim limitem?
  3. Jakie konsekwencje przekroczenia limitu płatności gotówką?

Płatność gotówką 2023 - czy będzie nowy limit?

Przypomnijmy, że w ramach Polskiego Ładu już w 2023 miały zostać wprowadzone zmiany w zakresie zmniejszenia limitu płatności gotówką pomiędzy przedsiębiorcami oraz konsumentami. Limit miał zostać obniżony z 15 tys. do 8 tys. zł. Wejście w życie tych zmian przesunięto jednak na 1 stycznia 2024. Czy limit zostanie zmieniony od 2024?

Nie. A to za sprawą tego, ze w ubiegłym tygodniu posłowie zdecydowali, że limit płatności gotówką od 1 stycznia 2024 nie zostanie obniżony z 15 tys. do 8 tys. zł. Teraz nowelizacja ustawy o PIT, CIT trafi do Senatu.

Jednocześnie uchwalono drugą ustawę, która wprowadzi zmiany od 2024 roku. Chodzi o to, że od 1 lipca 2024 czynni podatnicy będą musieli obowiązkowo wdrożyć Krajowy System e-Faktur. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Od 1 lipca 2024 faktury tylko w wersji cyfrowej i w systemie KSeF

Dla kogo płatność gotówką i z jakim limitem?

Limit w płatności gotówką w 2023 to 15 000 zł. Oznacza to, że firma nie może zapłacić gotówką, jeżeli jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 000 zł brutto. Gdy wartość transakcji przekracza 15 000 zł brutto, przedsiębiorca musi zapłacić przez swój rachunek płatniczy i przelać środki na konto firmy, od której kupuje towary lub usługi.

Limit płatności gotówkowych dotyczy:

  • przedsiębiorców jednoosobowych wpisanych do CEIDG,
  • spółek handlowych i innych podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS,
  • fundacji, izb gospodarczych czy innych podmiotów, które równocześnie figurują w rejestrze przedsiębiorców KRS,
  • przedsiębiorców zagranicznych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce przez oddział (zarejestrowany w KRS),
  • wspólników spółki cywilnej,
  • zagranicznego oddziału polskiego przedsiębiorcy,
  • polskiego przedsiębiorcy (czasowe transgraniczne świadczenie usług) dokonującego poza granicami Polski transakcji z przedsiębiorcą zagranicznym.

Jakie konsekwencje przekroczenia limitu płatności gotówką?

Jeśli w 2024 r. przedsiębiorca przyjmie od konsumenta płatność gotówką w kwocie przekraczającej 20 000 zł, to cała kwota przyjęta bez pośrednictwa rachunku płatniczego będzie stanowiła dla niego przychód z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 22 ustawy o PIT i odpowiednio art. 12 ust. 1 pkt 16 ustawy o CIT).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej