Panattoni oddał ponad 230 000 m² powierzchni

2011-02-10 13:40
Panattoni Park Pruszków
Autor: Panattoni Europe

Panattoni Europe, lider branży powierzchni magazynowych w Polsce, podsumowuje 2010 rok: ok. 356 000 m² wynajętej powierzchni, 300 000 m² w budowie, ok. 400 000 m² sprzedanej powierzchni i najniższy współczynnik pustostanów. Dodatkowo, deweloper podpisał największą umowę najmu - Tesco 57 000 m², otrzymał prestiżową nagrodę Dewelopera Dekady i wszedł na rynek retail.

Najbardziej aktywny deweloper 2010 roku

Według najnowszego raportu Jones Lang LaSalle, Panattoni Europe jest najbardziej aktywnym deweloperem 2010 r. Świadczą o tym zrealizowane inwestycje – ponad 233 000 m² nowej powierzchni magazynowej, w tym największa umowa na rynku powierzchni magazynowych w Polsce – 57 000 m² dla Tesco. Zawarte transakcje przez dewelopera to ok. 356 000 m², z czego prawie 287 000 m² dotyczy wyłącznie nowych umów najmu. Ponadto, aktywność dewelopera to również łączna powierzchnia w budowie – blisko 300 000 m².

Zobacz także: Panattoni buduje BTS dla Saint-Gobain Glass

- Warto zwrócić uwagę, że tak dobry wynik został osiągnięty przez Panattoni Europe przy blisko milionowym poziomie pustostanów w Polsce - podkreśla Robert Dobrzycki, Partner Zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią Panattoni Europe.

Zaś jak podaje Jones Lang LaSalle, w raporcie dotyczącym pustostanów „najniższym wskaźnikiem powierzchni niewynajętej mógł pochwalić się Panattoni, u którego wolne przestrzenie wyniosły tylko 2% portfela powierzchni”.

Współczynnik pustostanów według deweloperów

Współczynnik pustostanów według deweloperów
Autor: brak danych

Barometrem trendów

W 2010 r. Panattoni Europe sfinalizował największe transakcje portfelowe odnotowane w branży nieruchomości przemysłowych, sprzedając łącznie ok. 400 000 m². Ich wartość przekroczyła 200 mln euro. Panattoni Europe zapowiedział również wejście na rynek retail. Stworzona została nowa struktura dedykowana właśnie powierzchniom handlowym, a jej działanie uwierzytelnia wiarygodność marki Panattoni i dotychczasowe doświadczenie.

Magazyny oddane do użytku w 2010 według deweloperów

Magazyny oddane do użytku w 2010 według deweloperów
Autor: brak danych

Czechy i Słowacja

Na przestrzeni ostatniego roku Panattoni w Czechach wynajęło łącznie ponad 70 000 m² powierzchni. Oba parki czeskie – Panattoni Park Prague-Airport i Panattoni D5 Logistics Park są w pełni wynajęte. W 2010 roku deweloper podpisał umowę z firmą GM Electronic na budowę budynku szytego na miarę o powierzchni 5,300 m² pod Pragą, jak również stał się odpowiedzialny za zarządzanie i komercjalizację parku Airport Logistics Park. Na Słowacji, Panattoni zaczęło rozbudowę fabryki dla firmy Lear w regionie Prešov.

Deweloper dekady 2000-2010

2010 rok przyniósł Panattoni Europe wiele prestiżowych nagród przyznawanych zarówno przez jury jak i samych klientów. Ci ostatni, w przeprowadzonym przez Millward Brown badaniu rynku, wybrali „Najlepszy magazyn w Polsce”, wskazując na Panattoni Park Mysłowice.
Panattoni Europe uhonorowany został również mianem „Magazynowego Dewelopera Dekady”, w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Tytuł przyznany został deweloperowi za wkład Panattoni Europe w rozwój polskiego rynku w latach 2000-2010. Warto zwrócić uwagę, że deweloper rozpoczął działalność w Polsce dopiero w 2005 r., co świadczy o niezwykle dynamicznym rozwoju firmy w ciągu zaledwie 5 lat.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej