Miasto Warszawa musi zapłacić Polnordowi za Wilanów

2012-06-11 12:03
Miasteczko Wilanów
Autor: Polnord SA Polnord prowadzi inwestycje w Miasteczku Wilanów 

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że m.st. Warszawa ma zapłacić spółce Polnord ponad 220 mln złotych odszkodowania za grunty pod drogi publiczne na Wilanowie.  

To już drugi wyrok w sprawie zapłaty za teren przekazany miastu pod budowę dróg nowo budowanym Miasteczku Wilanów. Za pierwszym razem korzystny wyrok dla firmy Polnord wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ale Miasto Warszawa złożyło na niego skargę do NSA, którą sąd oddalił w całości. Tym samym uprawomocnił się wyrok WSA i w sprawie ma już żadnych środków odwoławczych.

Przeczytaj też o zaangażowaniu Polnordu w budowę Portu Praskiego >>

NSA uznał zasadność argumentacji Polnordu do żądania od miasta odszkodowania za działki przekazane pod budowę dróg, których wartość deweloper oszacował na 222 mln zł. Wierzytelność ta została sprzedana do Polskiego Banku Przedsiębiorczości i Polnord spodziewa się od PBP kolejnych rat ceny za sprzedaną wierzytelność, jednak najpierw muszą zostać zakończone negocjacje z miastem w sprawie ostatecznej kwoty odszkodowania wraz z należnymi odsetkami, których kwota rośnie o około 80 tys. zł dziennie.

Wyrok NSA ma prawie precedensowy wymiar. Otwiera bowiem drogę do kolejnych roszczeń za przekazane działki, które nie były objęte wyrokiem sądu.

Miasteczko Wilanów - obejrzyj galerię zdjęć z inwestycji Polnordu w Wilanowie...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej