Wybrano "Projekt Łazienki 2009"

2009-06-08 15:39
8 czerwca br. ogłoszono wyniki XI edycji konkursu „Projekt Łazienki 2009” organizowanego przez Sanitec KOŁO we współpracy z PKP SA
Autor: Ka

Kolory - kontrast czerni i bieli przełamany jaskrawą zielenią. Materiały - trwałe i nowoczesne. Motyw dekoracyjny inspirowany nanotechnologią... Tablica odjazdów i przyjazdów pociągów (wreszcie będzie mniej nerwowo) dostępna dla wzroku podróżujących także w toalecie. Tak mają wyglądać łazienki Dworca Centralnego w Warszawie. Oficjalnie, 8 czerwca 2009 roku, ogłoszono wyniki XI edycji konkursu "Projekt Łazienki 2009" organizowanego przez Sanitec Koło. Zwycięski projekt ma zostać wykorzystany przez PKP SA podczas prac remontowych w latach 2010–2012. 

Warunkiem uczestnictwa w konkursie Projekt Łazienki 2009” było przysłanie propozycji projektu architektonicznego trzech łazienek znajdujących się na Dworcu Centralnym w Warszawie. Napłynęło aż 265 propozycji aranżacji łazienek, które zostały szczegółowo rozpatrzone przez jury (złożone z wybitnych polskich architektów oraz przedstawicieli władz PKP SA i Sanitec Koło). Po długich dyskusjach główna nagroda została przyznana duetowi w składzie: Katarzyna Kazimierczyk oraz Jan Sekuła za projekt oparty na nowoczesnym i funkcjonalnym minimalizmie.

Kolorystyka wybranej przez jury koncepcji obejmuje kontrast czerni i bieli przełamany jaskrawą, żywą zielenią. Jednym z ciekawszych pomysłów wykorzystanych w aranżacji jest umieszczenie w łazienkach tablicy odjazdów i przyjazdów pociągów. Jury doceniło w nagrodzonej pracy umiejętne połączenie praktycznego zagospodarowania przestrzeni z interesującym motywem dekoracyjnym inspirowanym nanotechnologią. Ważny był także aspekt funkcjonalności – zastosowana stylistyka struktury ścianek działowych i przegród w projektowanych toaletach jest spójna z przeznaczeniem - raz stanowi element witryny wystawowej, w innym przypadku blokuje niepożądane widoki. Odpowiednio dobrane zostały również materiały wykończenia wnętrz, które spełniają warunki stawiane przestrzeniom komunikacyjnym, charakteryzującym się dużą intensywnością użytkowania.

W konkursie, oprócz Grand Prix, nagrodzonego kwotą 20 000 zł, przyznano także szereg wyróżnień.

Wyróżnienie I stopnia (nagroda 8000 zł)
Praca nr 212, autorzy: Tomasz Wuczyński, Michał Kielian, Paweł Bekier, Mateusz Januszewski – Piaseczno k. Warszawy

Wyróżnienia II stopnia (po 4000 zł)
Praca nr 77, autorzy: Marta Łaszkiewicz, Sebastian Grochowski - Gliwice
Praca nr 186, autorzy: Mateusz Janiec, Maciek Olejniczak, Dominik Kabza – Ręczno (woj. łódzkie)

Wyróżnienia III stopnia (po 2000 zł)
Praca nr 123, autor: Paweł Dadok - Gliwice
Praca nr 156, autorzy: Bartosz Malinowski, Iwona Egner - Łódź
Praca nr 200, autorzy: Maria Pollak, Anna Mielecka – Kraków

Nagroda internautów (1000 zł)
Autor: Bolesław Brodowy

- Nadesłane projekty były bardzo zróżnicowane pod względem koncepcyjnym, jednak niezmiennie wszystkie charakteryzowały się świetnymi rozwiązaniami architektonicznymi i podejściem nakierowanym na funkcjonalność i wygodę podróżnych. Bardzo nas to cieszy, bo łazienki w miejscach użytku publicznego powinny właśnie tym się wyróżniać – mówi Jacek Ciszewski, Kierownik ds. PR i Komunikacji Wewnętrznej w Sanitec Koło.

Wielkie rozstrzygnięcie konkursu "Projekt Łazienki 2009" odbyło się 8 czerwca w Centrum Prasowym Foksal Dom Dziennikarza w Warszawie. Byli na niej obecni organizatorzy - pracownicy Sanitec Koło i przedstawiciel PKP SA, media oraz najważniejsze tego dnia osoby – laureaci konkursu. Głównym punktem spotkania było ogłoszenie wyników i prezentacja siedmiu nagrodzonych prac, poprzedzone uzasadnieniem członków jury. Wyłoniono także zwycięzcę plebiscytu, w którym najlepszą pracę wybierali internauci. Mogli oni przez ostatnie dwa tygodnie maja zagłosować na swojego faworyta na stronie www.konkurskolo.com.pl. W plebiscycie zwyciężył Bolesław Brodowy, którego projekt uzyskał 2460 głosów. Wszystkim laureatom wręczono dyplomy oraz nagrody konkursowe. Obecni na konferencji przedstawiciele mediów mieli także szansę na wybranie swojego zwycięzcy i przyznanie mu tym samym Nagrody Specjalnej Dziennikarzy.

Zwycięski projekt łazienki zostanie wykorzystany przez PKP S.A. podczas prac remontowych na Dworcu Centralnym PKP S.A. w latach 2010–2012. Na dworcu zmodernizowane zostaną elementy odpowiedzialne za obsługę pasażerów, np. system informacji, schody ruchome, rozwiązania dla osób niepełnosprawnych oraz systemy bezpieczeństwa. W ramach prac na całym dworcu modernizację przejdą również toalety.

"Projekt łazienki 2009" to już jedenasta edycja organizowanego przez Sanitec Koło konkursu dla projektantów i architektów, który ma na celu propagowanie dobrych rozwiązań aranżacyjnych w obrębie łazienek w miejscach użyteczności publicznej. W tym roku przedmiotem zmagań był projekt łazienek znajdujących się na Dworcu Centralnym w Warszawie, w latach wcześniejszych były to łazienki znajdujące się w budynkach m.in. na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, czy na Helu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej