Inpro: wyniki finansowe za trzeci kwartał 2011 roku

2011-11-21 15:49
Osiedle Golf Park
Autor: Inpro SA Osiedle Golf Park, dom jednorodzinny - wizualizacja

Spółka deweloperska Inpro przedstawiła wyniki finansowe za trzeci kwartał 2011 roku. Grupa w opisywanym okresie wypracowała zysk netto na poziomie 4,3 mln złotych netto oraz osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 20,8 mln złotych. Uzyskany wyniki jest wyższy o ponad 30 proc. do wypracowanego przez spółkę w roku biegłym.

Spółka deweloperska Inpro, w trzecim kwartale bieżącego roku, wypracowała zysk netto o prawie 40 proc. wyższy, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

 Przeczytaj również: UOKiK: deweloperzy naruszali interesy klientów, teraz zapłacą kary

Firma osiągnęła 5,1 mln złotych skonsolidowanego zysku netto, kwota ta jest o 242 proc. wyższa, niż w trzecim kwartale 2010 roku. W ubiegłym roku zysk netto spółki wynosił 1,5 mln złotych. W trzecim kwartale 2011 roku, firma odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o 86 proc., generując tym samym 27,1 mln złotych wobec 14,5 mln złotych w zeszłym roku. Zysk z działalności EBIT spółki Inpro, wzrósł w ostatnich miesiącach o 201 proc. do wartości 6,1 mln złotych w porównaniem do roku ubiegłego.
- Mimo niekorzystnych sygnałów dotyczących sytuacji makroekonomicznej w naszym kraju oraz wielu krajach na świecie, możemy powiedzieć, że wyniki Inpro oraz Grupy Kapitałowej osiągnięte w III kwartale bieżącego roku potwierdzają stabilną sytuację spółki na trójmiejskim rynku deweloperskim. Dobre wyniki osiągnięte w tym okresie wynikały m.in. z faktu oddania do użytkowania części budynków na osiedlu Nowiec w Gdańsku. - komentuje Piotr Stefaniak, prezes zarządu Inpro SA.

Wyniki finansowe spółki, a sprzedaż

Firma Inpro w okresie od lipca do września 2011 roku, podpisała 79 przedwstępnych umów sprzedaży. Jest to o 89 proc. więcej, niż rok wcześniej. Wartość sprzedaży wzrosła o 15 proc., do kwoty 113,5 mln złotych brutto. Tym samym, spółka zbliżyła się do planu na cały 2011 rok - zakładającego sprzedaż na poziomie brutto - 167,7 mln złotych.
Jednocześnie w trzecim kwartale deweloper wprowadził do sprzedaży 246 dodatkowych lokali mieszkalnych (mieszkania i domy). Spółka proponuje nieruchomości w inwestycjach realizowanych w Gdańsku. Są to osiedla: City Park, Jabłonowa, Chmielna Park oraz Golf Park. Ze względu na specyfikę rynku deweloperskiego, pomimo znaczącego wzrostu sprzedaży, wyniki finansowe uzyskane za pierwsze dziewięć miesięcy 2011 roku przez spółkę były niższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Grupa osiągnęła 54 mln złotych przychodu z sprzedaży, tj. o 36 proc. mniej, niż w okresie od stycznia do września 2010 roku. Wynika to z faktu, że przeważająca część przychodów Inpro i spółki Domesta (wchodząca w skład grupy kapitałowej) przypadnie na IV kwartał 2011 roku, kiedy planowane jest zakończenie części realizowanych obecnie projektów z przekazaniem mieszkań: osiedle Trzy Żagle w Gdańsku - budynek C, listopad 2011 r. osiedle Wróbla Staw domy wielorodzinne w Gdańsku - 7 budynków, listopad 2011 r. osiedle Leszczynowe - budynek 3 - listopad 2011.
Istotnym czynnikiem, który będzie miał wpływ na przyszłe wyniki finansowe jest duża liczba podpisanych umów przedwstępnych w pażdzierniku tego roku. Deweloper podpisał 62 umowy brutto, o łącznej wartości 24,7 mln złotych. Grupa priognozuje przychody łączne z ww. projektów, które zostaną zaksięgowane w IV kwartale 2011 roku, na poziomie 102 mln złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej