Siedziska z Turku mają nowego właściciela. Innova Capital znowu zainwestował w polską firmę

2017-07-26 13:07
Profim
Autor: Profim

Firma Profim z Turku, która jest jednym z największych w Europie producentów siedzisk biurowych, przeszła właśnie w ręce funduszu private equity Innova Capital. Nowy właściciel dokonał zmian we władzach tej spółki.

Profim
Autor: Profim Fabryka Profim w Turku.

Na początku lipca 2017 r. fundusz Innova Capital kupił blisko 75% udziałów w spółce Profim.

– Ja pozostanę mniejszościowym udziałowcem i nadal będę wspierał spółkę swoją wiedzą i doświadczeniem. Profim będzie kontynuować dotychczasową działalność, a celem funduszu jest zintensyfikować rozwój firmy w najbliższych latach – zapewnia Ryszard Rychlik, współwłaściciel i dotychczasowy prezes firmy, a obecnie przewodniczący nowo powołanej rady nadzorczej.

Profim działa od ponad 25 lat

Prezesem firmy został Piotr Chełmiński, który jest absolwentem SGGW w Warszawie oraz studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu w Warszawie, Politechnice Warszawskiej wydział MEiL ITC oraz London Business School. W swojej karierze biznesowej Piotr Chełmiński piastował wiele funkcji kierowniczych w polskich i zagranicznych spółkach. Był m.in. prezesem największego czeskiego holdingu petrochemicznego Unipetrol AS z grupy PKN ORLEN. W składzie nowego zarządu znaleźli się również Łukasz Meissner oraz Marcin Porada.

– Nasza polityka pozostaje niezmienna. Chcemy dostarczać świetnie zaprojektowane, nienaganne jakościowo siedziska w niewygórowanych cenach – zapowiada Ryszard Rychlik.

Profim
Autor: Profim Ryszard Rychlik

Dodajmy, że firma Profim powstała w 1991 r. w Turku. Zaczynała od handlu importowanymi meblami. Trzy lata później zaczęła produkować krzesła i fotele biurowe. W 1996 r. spółka przekształciła wykupione Zakłady Automatyki w wydział metalowy. W 2006 r. uruchamia własną chromownik. Rok później Profim otwiera swój pierwszy showroom w Niemczech i rozpoczyna projekt inwestycyjny „Nowy wymiar siedzenia” współfinansowany przez Unię Europejską. Kolejny krok w rozwoju to rozbudowa zakładu G8 i G16. W 2011 r. spółka otwiera oddział w Czechach, a w 2013 r. - kolejne showroomy w Niemczech. W 2014 r. przeprowadzony zostaje rebranding firmy, który obejmuje m.in. nowe logo.

Profim kolejną polską spółką w rękach Innova Capital

– Jesteśmy bardzo dumni, że staliśmy się większościowym udziałowcem w tak nowoczesnej i perspektywicznej firmie, jaką jest Profim. W ramach naszej strategii inwestujemy w spółki, będące liderami w swoich branżach, które stanowią wizytówkę Polski za granicą. Doceniamy ogromny sukces, który spółka osiągnęła w ciągu ostatnich 25 lat, w tym w szczególności objęcie wiodącej pozycji na rynku polskim oraz sukces w promocji polskiej marki Profim na wymagającym rynku niemieckim. Chcemy wspomóc firmę w realizacji ambitnych planów rozwoju na wzrostowych rynkach eksportowych, współpracując jednocześnie z jej założycielami. Tego typu model współpracy należy do specjalności Innova Capital – deklaruje Andrzej Bartos, Senior Partner Innova, który nadzorował inwestycję.

Innova Capital jest wiodącym funduszem private equity w Europie Centralnej, specjalizującym się w wykupie spółek średniej wielkości. Od momentu rozpoczęcia działalności w 1994 r. do chwili obecnej Innova zainwestowała blisko 700 mln euro w 50 przedsiębiorstw działających w 10 krajach regionu. Obecnie w portfelu inwestycyjnym funduszu są m.in. polskie spółki Netsprint, Polskie ePłatności, PEKAES, Bakalland, Neomedic i Emitel. Partnerami założycielami funduszu, którego siedziba znajduje się w Warszawie, są Steven J. Buckley oraz Robert L. Conn. Dołączyli do nich Andrzej Bartos, Krzysztof Kulig, Magdalena Magnuszewska i Leszek Muzuczyszyn.

Innova Capital
Autor: Innova Capital Innova Capital ma siedzibę w szklanym wieżowcu Rondo 1 przy rondzie ONZ w Warszawie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej