Dni wolne od pracy 2024 - kalendarz. Jakie dni ustawowo wolne od pracy w przyszłym roku? Kiedy najlepiej wziąć urlop?

2023-11-30 7:58
Dni wolne od pracy 2024 kalendarz
Autor: Szymon Starnawski Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2024?

W 2024 roku jest w polskim kalendarzu 13 dni świątecznych. Ich rozkład pozwala zorganizować nawet kilka tygodniowych, a nawet dłuższych urlopów o każdej porze roku przy wykorzystaniu tylko kilku dni z przysługującego urlopu. Kiedy wziąć wolne, żeby najlepiej skorzystać z dni świątecznych?

Spis treści

  1. Kiedy można wziąć urlop?
  2. Kiedy najchętniej bierzemy urlopy?
  3. Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2024 roku?
  4. Ile dni wolnych za soboty w 2024?
Magiczne Bieszczady jesienią

Kiedy można wziąć urlop?

Urlop można uzyskać w każdym dniu tygodnia, również na sobotę i niedzielę, jeśli są dniami roboczymi wynikającymi z harmonogramu pracy. Bez względu na system obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy uregulowany zapisami Kodeksu Pracy i za pracę w soboty i niedziele pracownicy otrzymują wolne w innych dniach tygodnia.

O rozkładzie dni wolnych decyduje jednak okres rozliczeniowy przyjęty przez pracodawcę i zaakceptowany przez pracownika. Z rozkładu czasu pracy może w szczególnych wypadkach wynikać, że w jednym tygodniu okresu rozliczeniowego pracownik musi być w pracy przez sześć dni, to kolejnym tylko cztery. Jeśli święto wypada w innym dniu niż niedziela pracownikowi przysługuje dzień wolny, który wyznaczony musi być w ramach przyjętego okresu rozliczeniowego. Termin ustala pracodawca, który może udzielić całego dnia wolnego lub obniżyć czas pracy w kilku określonych dniach.

Kiedy najchętniej bierzemy urlopy?

Szczyty urlopowe związane są z terminami wakacji i ferii zimowych oraz okresów świątecznych w Wielkanoc, Boże Narodzenie oraz dni świąteczne umożliwiające przedłużenie weekendów.

Od czasu ustanowienia 6 stycznia dniem świątecznym okres noworoczny rozciąga się aż do święta Objawienia Pańskiego, które staje się częścią pierwszego w roku, tzw. długiego weekendu. Najbardziej popularna z tych przedłużonych weekendów jest „majówka” na początku maja. W zależności od rozkładu dni świątecznych w tygodniu można czasem wygospodarować sporo wolnego czasu, nawet na dłuższy wypoczynek.

Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2024 roku?

W 2024 r. najlepszy rozkład dni wolnych oferuje majówka oraz Boże Narodzenie. Można wówczas zaplanować najdłuższy wypoczynek przy najmniejszej liczbie dni urlopu. Tylko trzy dni wystarczą, aby cieszyć się z dziewięciu dni wypoczynku. To najlepsze dwa terminy na wzięcie urlopu.

  • Majówka 2024 dwa razy

W 2024 r. 1 maja wypada w środę, a 3 maja w piątek, więc biorąc urlop 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja można zaplanować relaks od 27 kwietnia do 5 maja. To nie koniec majowych długich weekendów, gdyż 30 maja wypada również Boże Ciało – czterodniowy urlop (27 – 29 maja i 31 maja) pozwoli na zorganizowanie wolnego czasu od 25 maja do 2 czerwca.

  • Boże Narodzenie 2024

25 i 26 grudnia wypadają w 2024 r. w środku tygodnia, więc urlop dwa dni przed świętami (23 i 24 grudnia) i jeden dzień po (27 grudnia) pozwoli na wolne od 21 do 29 grudnia.

  • Wielkanoc 2024

W 2024 r święta wielkanocne wypadają 31 marca i 1 kwietnia. Są pretekstem do zorganizowania pierwszego wiosennego wypoczynku, który dzięki urlopowi w dniach 2 – 5 kwietnia może trwać od 30 marca do 7 kwietnia.

  • Sierpniowy długi weekend

Święto Wniebowzięcia, popularnie zwane Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia, wypada w środku tygodnia. Można wtedy wziąć urlop w dniach 12 – 14 sierpnia i 16 sierpnia, co zaowocuje 9-dniowym wypoczynkiem.

  • Dwa listopadowe długie weekendy

Wszystkich Świętych, 1 listopada i Święto Niepodległości ,11 listopada wypadają w środku tygodnia, więc jest możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku aż dwa razy. Podwójny dziewięciodniowy relaks umożliwią urlopy od 28 do 31 października i od 12 do 15 listopada.

Ile dni wolnych za soboty w 2024?

W 2024 r. podobnie jak rok wcześniej za wolne soboty przysługuje tylko jeden dzień urlopu. Święto Objawienia Pańskiego, zwane świętem Trzech Króli 6 stycznia wypada właśnie w sobotę. Przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny, który ustala pracodawca. Przy założeniu miesięcznego okresu rozliczeniowego, najlepszym terminem na jego odebranie jest piątek 5 stycznia.

Jeśli pracodawca zdecyduje, że 5 stycznia 2024 będzie dniem wolnym za sobotnie święto Trzech Króli wówczas także warto pomyśleć o trzech dniach urlopu, które dadzą dziewięć dni relaksu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej