Bosch: powstanie fabryka fotowoltaiki w Malezji

2011-07-08 12:40
Fotowoltaika Bosch
Autor: BOSCH

Grupa Bosch chce powiększyć swój wkład w rozwój branży fotowoltaicznej. Spółka planuje otworzyć fabrykę technik fotowoltaicznych w Azji. Koszt inwestycji przewidziany jest na ponad 500 mln euro. Fabryka będzie zatrudniać 2000 pracowników.

Nowa fabryka Bosch ma powstać w malezyjskim stanie Penang, w mieście Batu Kawan i będzie największym zakładem produkcyjnym w historii firmy. Fabryka będzie produkować na potrzeby rynku techniki solarnej w Azji. Sektor fotowoltaiki w tej części świata dynamicznie się rozwija. W nadchodzących latach branża fotowoltaiczna w Azji, średnio będzie osiągać 30 proc. wzrost.

Przeczytaj również: Ogniwa fotowoltaiczne. Przyszłością fotowoltaiki są systemy rozproszone

- Dzięki tej inwestycji Bosch będzie mógł kontynuować kurs internacjonalizacji w branży fotowoltaiki . Malezyjska fabryka będzie dostarczać komponenty dla lokalnych zakładów produkcyjnych w innych krajach. Planowana produkcja obejmie cały łańcuch kreacji wartości, od kryształów krzemowych, poprzez ogniwa solarne, aż po moduły do stosowania na dachach lub w elektrowniach solarnych. - komentuje Franz Fehrenbach, Prezes Zarządu spółki Bosch w Stuttgarcie.

Budowa nowej fabryki ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Produkcja zostanie uruchomiona prawdopodobnie pod koniec 2013 roku. Dokończenie budowy przewidziano na kolejny rok. Fabryka będzie produkować rocznie ogniwa o całkowitej mocy 640 megawatów peak. Produkcja modułów ma osiągnąć roczną wydajność 150 megawatów peak.

W branży solarnej do określenia wytworzonej ilości energii używa się jednostki wat peak (Wp), która określa najwyższą możliwą wydajność ogniwa solarnego. W praktyce uzysk energii jest silnie uzależniony od regionu stosowania ogniwa solarnego. Roczna produkcja ogniw nowej fabryki w Malezji mogłaby pokryć potrzeby energetyczne od 165 000 (Europa Środkowa) do 300 000 (Malezja) gospodarstw domowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej