Bezpieczeństwo pracy - stuprocentowa inwestycja

2007-05-21 13:50

Wszyscy pracownicy w UE, niezależnie od tego, czy są zatrudnieni na stałe, jako przedstawiciele czy kontrahenci, powinni pracować w miejscach, gdzie odpowiednio kontroluje się ryzyko zagrażające ich zdrowiu i bezpieczeństwu. O przyczynach zaniedbań w tym zakresie, a także o kampanii "Zdrowe i Przyjazne Miejsce Pracy" opowiada Dyrektor Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, Hans-Horst Konkolewsky.

Program "Zdrowe i Przyjazne Miejsce Pracy" skierowany jest do przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw? Czy wiedza w tym zakresie nie powinna być propagowana wcześniej, na przykład wśród studentów?
Europa jest świadoma faktu, że młodzi ludzie są szczególnie narażeni w swoich miejscach pracy. Stąd też powstaje potrzeba, aby zwracać się do ludzi we wczesnym stadium ich zawodowej kariery. Dlatego Agencja swoją coroczną kampanię w tym roku poświęciła tej kwestii. Kampania "Młodzi Pracownicy - Bezpieczny Start" jest skierowana do młodych ludzi, aby zagwarantować im bezpieczny i przyjazny start zawodowy i by upewnić się, że w ich środowiskach pracy, szkołach i wszelkich wspólnotach edukacyjnych, promowana jest świadomość zagrożenia i działania prewencyjne.
Co więcej, jako dopełnienie, Agencja stale dostarcza szerokiego wachlarzu informacji związanych z bezpieczeństwem i higieną w pracy. Ostatnio ruszyła kampania "Bezpieczne i Przyjazne Miejsce Pracy", mająca na celu stworzenie kultury prewencji w obszarze BHP w dziesięciu najmłodszych państwach Unii Europejskiej, jak również w Rumunii i Bułgarii. Kampania jest opracowana tak, aby dostarczyć pracodawcom i pracownikom małych i średnich przedsiębiorstw informacje, jak poprawić funkcjonowanie firm, aby stały się one "zdrowsze" i bardziej produktywne.

Dlaczego przedsiębiorcy tak często zapominają o kwestii bezpieczeństwa pracy? Z oszczędności?
Gdy pracodawcy nie inwestują w polepszenie bezpieczeństwa i higieny w pracy, narażają się na dodatkowe koszty dla ich przedsiębiorstw. Szczególnie dla małych firm wypadki w miejscu pracy mogą mieć bardzo poważne reperkusje finansowe. Gdy prowadzony jest program prewencyjny, firmy nie tylko redukują koszty, ale też przyczyniają się do poprawy ich funkcjonowania i produktywności. Posiadanie bezpiecznego i przyjaznego miejsca pracy staje się w ten sposób integralną częścią programu zarządzania jakością w firmie. Dobrym sposobem jest zrobienie finansowych i ekonomicznych kalkulacji, które dają realistyczne spojrzenie na całość kosztów związanych z wypadkami w pracy oraz korzyści, jakie płyną z zapobiegania im.
Małe i średnie przedsiębiorstwa są powszechnie uznawane jako podstawa europejskiej gospodarki. Zatrudniają one blisko dwie trzecie siły roboczej w prywatnym sektorze Unii Europejskiej i generują jedno na każde dwa nowe miejsca pracy. Smucą jednak fakty pokazujące, że wskaźniki wypadkowości nie wypadają tam najlepiej w porównaniu z dużymi przedsiębiorstwami. Liczba wypadków śmiertelnych w firmach zatrudniających poniżej 50 pracowników jest mniej więcej podwojeniem tej, która występuje w większych przedsiębiorstwach.

Czy pracownicy, analizując własne środowisko pracy, mają świadomość zagrożeń i tego, jakie powinny być wprowadzane zabezpieczenia?
Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy została założona po to, żeby zbierać, analizować i promować informacje związane z BHP. Jej celem jest uczynienie europejskich miejsc pracy bezpieczniejszymi, zdrowszymi i bardziej produktywnymi, a w szczególności promowanie kultury skutecznego zapobiegania.
Każdego roku, organizując europejskie kampanie, poświęcone konkretnemu tematowi związanemu z BHP, oraz rozpowszechniając informacje przez swoje wydawnictwa i stronę internetową, Agencja próbuje budzić świadomość różnych grup pracodawców w całej Europie.
Ponadto, na poziomie krajowym Agencję reprezentuje sieć "punktów centralnych", z reguły wiodących organizacji zajmujących się BHP, które pomagają pracownikom poznać przysługujące im prawa. Każdy zatrudniony w UE ma prawo pracować w miejscu prawidłowo kontrolowanym pod kątem zagrożeń dla jego życia i zdrowia. We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązują przepisy określające środki ochrony zdrowia i zabezpieczania pracowników. Regulacje te oparte są na Dyrektywach Europejskich, które nakładają podstawowe obowiązki zarówno na pracodawców, jak i pracowników. Obejmują one wszystkie aktywności i sektory, w których istnieje ryzyko, a także uwzględniają zapobieganie wszelkiego rodzaju zagrożeniom.

Jakie są unijne regulacje prawne, w szczególności te dotyczące budownictwa?
Budownictwo jest jednym z największych przemysłów w Europie, z rocznymi obrotami sięgającymi 900 mld Euro. W sektorze tym, w samej "starej piętnastce" UE zatrudnionych jest ponad 12 milionów pracowników. Niestety, odnotowuje się tu także jeden z najwyższych poziomów wypadków przy pracy. Zorganizowany przez Agencję Tydzień Europejski, który odbył się w 2004 r. pod hasłem: "Bezpieczne budowanie" (Building in Safety), był całkowicie poświęcony sektorowi budowlanemu.Budownictwo jest jednym z największych przemysłów w Europie, z rocznymi obrotami sięgającymi 900 mld Euro. W sektorze tym, Dyrektywą najbardziej odnoszącą się do budownictwa jest Unijna Dyrektywa o Bezpieczeństwie (Temporary and Mobile Site Directive), która dostępna jest na naszej stronie internetowej: http://osha.europa.eu/data/legislation/15.
W tym przypadku ma także zastosowanie Dyrektywa Ramowa, która odnosi się do wszystkich miejsc pracy (Dyrektywa Rady 89/391), dostępna na stronie Agencji: http://osha.europa.eu/data/legislation/1.
Pozostałe informacje, a także inne akty prawne można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej: http://eur-lex.europa.eu.

Czy kampania cieszy się dużym zainteresowaniem?
Pierwsze pięć seminariów HWI odbyło się w czerwcu w Bułgarii, na Cyprze, Litwie, w Polsce i Rumunii. Towarzyszyły temu szeroko zakrojone kampanie informacyjne, m.in. w prasie krajowej.
Wstępne analizy wyników seminariów pokazują, że małe i średnie przedsiębiorstwa miały solidną reprezentację, jako że stanowiły 85 proc. uczestników. 97 proc. uczestników określiło seminaria jako interesujące i zrozumiałe, a 75 proc. przyznało, że miało okazję zapoznać się i przyswoić sobie nowe dla nich zagadnienia. 80 proc. seminarzystów doceniło poziom interakcji i sieci powiązań w czasie seminariów. Poza tym, co jest być może najważniejsze, 3/4 uczestników "zdecydowanie poleciłoby" innym wzięcie udziału w seminariach HWI.
W pierwszej serii seminariów, cel przyciągnięcia 100 uczestników na każde spotkanie został osiągnięty ze średnią 106 uczestników na seminarium.
Agencja ma nadzieję na utrzymanie takiego poziomu uczestnictwa w kolejnych 31 seminariach, które będą miały miejsce we wrześniu, październiku i listopadzie 2006 r.

Hans-Horst Konkolewsky, Dyrektor Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy
Autor: EABiZP Hans-Horst Konkolewsky, Dyrektor Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej