Angel Care – nowa inwestycja we Wrocławiu okiem architekta

2014-12-19 17:55
Nowe mieszkania dla seniorów: centrum Angel Care we Wrocławiu
Autor: Modulor Sp. z o.o. Centrum Angel Care we Wrocławiu

Angel Care to centrum opieki nad osobami starszymi we Wrocławiu. O rewitalizacji szpitala mówi Anna Newerla, projektant prowadzący Angel Care z pracowni architektonicznej Modulor

Muratorplus: Jakie problemy wiązały się z adaptacją i rewitalizacją starego budynku szpitala?
Anna Newerla, projektant prowadzący Angel Care z firmy Modulor: Najbardziej skomplikowanym zadaniem było przystosowanie XIX-wiecznego budynku do wymogów obowiązujących przepisów pożarowych oraz związanych z budynkami służby zdrowia.

Jakie elementy zabytkowej struktury z XIX wieku udało się ocalić w projekcie?
Projekt wyraźnie  nawiązuje do wyglądu budynku z pierwszej połowy wieku. Przywrócony zostanie kształt oraz kolorystyka w części neogotyckiej i modernistycznej. Neogotycki szczyt w XIX-wiecznej części budynku zostanie odbudowany. Elewacja klinkierowa będzie odrestaurowana, oczyścimy ją i uzupełnimy ubytki. Przywrócony zostanie też pierwotny układ okien, a cała stolarka okienna i drzwiowa zostanie albo wymieniona, albo odrestaurowana. Dzięki temu budynek odzyska dawną formę i  blask.

Nurt „projektowania dla wszystkich” to zdaniem wielu specjalistów przyszłość architektury. Jakie rozwiązania wprowadzili Państwo do projektu, aby ułatwić życie przyszłym mieszkańcom budynku?
Przemodelowana została funkcjonalność budynku. Łazienki będą dostępne z pokoi, do tej pory działały na korytarzach. Zaprojektowaliśmy nowe instalacje, zarówno sanitarne, jak i elektryczne. Doprojektowaliśmy windy, tak aby zapewnić szybki i wygodny dostęp z każdej części budynku. Angel Care zostanie wyposażony w nowoczesne systemy monitorowania pacjenta. Budynek przystosowany został również do aktywnego spędzania czasu przez mieszkańców, w przestronnych salach aktywności i pokojach rehabilitacji. Jednym z największych atutów projektu jest ogród, zaprojektowany specjalnie z myślą o osobach starszych. Dzięki temu, że budynek ma kształt litery „U”, ogród staje się zielonym azylem w ścisłym centrum miasta. Znajdą się w nim altany, miejsca do gry w szachy, ścieżki do spacerowania i przepiękne stare drzewa.

Więcej o projekcie Angel Care>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej