Angel Care – nowa inwestycja we Wrocławiu okiem architekta

2014-12-19 17:55
Nowe mieszkania dla seniorów: centrum Angel Care we Wrocławiu
Autor: Modulor Sp. z o.o. Centrum Angel Care we Wrocławiu

Angel Care to centrum opieki nad osobami starszymi we Wrocławiu. O rewitalizacji szpitala mówi Anna Newerla, projektant prowadzący Angel Care z pracowni architektonicznej Modulor

Muratorplus: Jakie problemy wiązały się z adaptacją i rewitalizacją starego budynku szpitala?
Anna Newerla, projektant prowadzący Angel Care z firmy Modulor: Najbardziej skomplikowanym zadaniem było przystosowanie XIX-wiecznego budynku do wymogów obowiązujących przepisów pożarowych oraz związanych z budynkami służby zdrowia.

Jakie elementy zabytkowej struktury z XIX wieku udało się ocalić w projekcie?
Projekt wyraźnie  nawiązuje do wyglądu budynku z pierwszej połowy wieku. Przywrócony zostanie kształt oraz kolorystyka w części neogotyckiej i modernistycznej. Neogotycki szczyt w XIX-wiecznej części budynku zostanie odbudowany. Elewacja klinkierowa będzie odrestaurowana, oczyścimy ją i uzupełnimy ubytki. Przywrócony zostanie też pierwotny układ okien, a cała stolarka okienna i drzwiowa zostanie albo wymieniona, albo odrestaurowana. Dzięki temu budynek odzyska dawną formę i  blask.

Nurt „projektowania dla wszystkich” to zdaniem wielu specjalistów przyszłość architektury. Jakie rozwiązania wprowadzili Państwo do projektu, aby ułatwić życie przyszłym mieszkańcom budynku?
Przemodelowana została funkcjonalność budynku. Łazienki będą dostępne z pokoi, do tej pory działały na korytarzach. Zaprojektowaliśmy nowe instalacje, zarówno sanitarne, jak i elektryczne. Doprojektowaliśmy windy, tak aby zapewnić szybki i wygodny dostęp z każdej części budynku. Angel Care zostanie wyposażony w nowoczesne systemy monitorowania pacjenta. Budynek przystosowany został również do aktywnego spędzania czasu przez mieszkańców, w przestronnych salach aktywności i pokojach rehabilitacji. Jednym z największych atutów projektu jest ogród, zaprojektowany specjalnie z myślą o osobach starszych. Dzięki temu, że budynek ma kształt litery „U”, ogród staje się zielonym azylem w ścisłym centrum miasta. Znajdą się w nim altany, miejsca do gry w szachy, ścieżki do spacerowania i przepiękne stare drzewa.

Więcej o projekcie Angel Care>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej