Sufity podwieszane zmniejszające hałas w biurach

2017-11-01 14:33
Akustyka przestrzeni biurowej
Autor: Akustyka

Poprzez zastosowanie odpowiednich sufitów podwieszanych można zmniejszyć hałas w pomieszczeniach, nawet w tak trudnych jakimi są pomieszczenia biurowe. Takie sufity podwieszane, które poprawiają akustykę, oferuje Armstrong.

Hałas w biurze

Nadmierny hałas wywołany przez działanie sprzętów biurowych, przypadkowe rozmowy i dźwięki dobiegające z zewnątrz, przyczyniają się w dużej mierze  do ciągłego rozkojarzenia i problemów z koncentracją, a także obniżenia efektywności oraz sprawności psychofizycznej pracowników. Choć o akustyce w biurach powiedziano i napisano już wiele, niestety w dalszym ciągu znaczna część pomieszczeń biurowych nie spełnia podstawowych wymagań akustycznych. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedokładne określenie funkcji i przeznaczenia danej przestrzeni pracowniczej. W związku z tym następuje niewłaściwy dobór materiałów wykończeniowych odpowiedzialnych za kształtowanie środowiska akustycznego.

Akustyka i sufity podwieszane

- Aby optymalnie zaplanować przestrzeń biurową pod względem warunków akustycznych, należy w pierwszej kolejności dobrze zdefiniować funkcję danego wnętrza. W zależności od tego więc, czy mamy do czynienia z salą konferencyjną przeznaczoną do grupowych narad, z wielkoprzestrzennym biurem na planie otwartym, w którym przebywa jednocześnie wielu pracowników, czy też z indywidualnym gabinetem szefa. Inaczej będziemy dobierać materiały wykończeniowe, które mają istotny wpływ na akustykę – tłumaczy Anna Baczkowska, architekt i doradca techniczny z firmy Armstrong.
Choć na komfort akustyczny składa się wiele czynników, jednym z najistotniejszych we wnętrzu jest sufit. W pomieszczeniach biurowych często stosowanym rozwiązaniem są sufity podwieszane, szczególnie ze względu na ich funkcjonalność. Umożliwiają one estetyczne ukrycie wszelkich urządzeń serwisowych (kabli i instalacji), pozostawiając do nich swobodny dostęp, dają się łatwo czyścić, montować i demontować.
– Zalet jest wiele, ale z punktu widzenia komfortu pracy biurowej, najważniejszą cechą, jaką mają nowoczesne sufity podwieszane, są ich parametry akustyczne – podkreśla Anna Baczkowska.

Armstrong - sufitowy specjalista

We wnętrzach, w których liczy się rozumienie mowy, czyli m.in. w salach konferencyjnych, istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy pochłanianiem, a izolacyjnością dźwięku.
- Kontrola pochłaniania dźwięku i tłumienie hałasu to decydujące czynniki poprawiające rozumienie mowy. Dlatego najlepiej wybrać standardowe sufity podwieszane o średniej gęstości płyt, np. ULTIMA, PERLA, SAHARA i SABBIA – wyjaśnia Anna Baczkowska. - Biura o dużej powierzchni zorganizowane na planie otwartym lub biura typu call center, w których jednocześnie pracuje znaczna liczba ludzi, wymagają natomiast maksymalnego ograniczenia hałasu. 
Sufity podwieszane z rodziny OP (open plan) o obniżonej gestości płyt, jak np. ULTIMA OP czy PERLA OP, regulując nadmierne odbicia dźwięków, zapewniają ich pochłanianie na poziomie optymalnym. Większość przestrzeni biurowych ma również wydzielone, indywidualne gabinety przeznaczone dla kadry zarządzającej. W takich wnętrzach niezwykle ważna jest poufność. Aby zapewnić maksimum dyskrecji i prywatny charakter wszelkich rozmów, należy zastosować płyty z rodziny dB o zwiększonej gęstości, m.in. ULTIMA dB, PERLA dB i SAHARA dB, które zminimalizują przenikanie dźwięku pomiędzy pomieszczeniami aż o około 40 dB.

Akustyka w parze z estetyką

Współczesne biura to często również oryginalne i designerskie przestrzenie, niejednokrotnie projektowane przez znanych i cenionych architektów. Wydawałoby się, że coś, co jest estetyczne nie może być jednocześnie funkcjonalne. Nowoczesne materiały wykończeniowe, a w tym przede wszystkim sufity podwieszane, zdecydowanie przeczą temu stwierdzeniu. Dziś akustyka wnętrz biurowych może iść w parze z ich estetyką i współczesnym designem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej