Sufity podwieszane

2008-11-18 15:21
Sufity podwieszane
Autor: Norgips; Polskie Stowarzyszenie Gipsu Sufity podwieszane

W budynkach, w których są skomplikowane instalacje, ich rozprowadzenie jest kłopotliwe. Przed równie trudnym zadaniem stoją wykonawcy budynków, w których projektant przewidział wprowadzenie elementów dekoracyjnych (ukryte oświetlenie sufitowe). Tradycyjne metody oparte na technologiach mokrych praktycznie eliminują tego typu rozwiązania.

Często, mimo prawidłowo przeprowadzonego tynkowania sufitu, pojawiają się rysy i pęknięcia. Wynika to z nierównomiernego obciążenia poszczególnych belek stropowych w procesie osiadania budynku. W takich przypadkach nieodzowne jest zastosowanie suchej zabudowy.
To rozwiązanie eliminuje pracochłonny tynk tradycyjny i daje duże możliwości kształtowania przestrzeni mieszkania podczas aranżacji wnętrza. Równocześnie zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Konstrukcję powstałą z zamocowanej do specjalnego rusztu stalowego płyty gipsowo-kartonowej, skrótowo nazywaną sufitem podwieszonym z płyt g-k, charakteryzuje:
- szybki montaż fabrycznie przygotowanej konstrukcji,
- możliwość łatwej regulowacji odległość od stropu,
- możliwość układania materiału izolacyjnego podwyższającego zarówno izolację termiczną jak i akustyczną,
- montaż systemowego oświetlenia oraz kratek wentylacyjnych,
- wykorzystanie przestrzeni pomiędzy stropem a sufitem do poprowadzenia przewodów klimatyzacji oraz innych skomplikowanych instalacji,
- bezpieczeństwo pożarowe, oraz możliwość podwyższenia klasy odporności ogniowej zespołu strop-sufit.

Cechy te, to duże ułatwienie dla wykonawców robót wykończeniowych i instalatorów. Przy centralnej klimatyzacji, w nowoczesnych biurowcach oraz podczas remontu wysokich pomieszczeń w starych kamienicach, nieodzowne staje się wydzielenie przestrzeni technicznej powstałej pomiędzy stropem nośnym a sufitem podwieszonym albo obniżenie powierzchni sufitu i nadanie jej bardziej wyszukanego wyglądu. To również duży komfort dla użytkowników. Stworzenie wolnej przestrzeni stwarza nowe możliwości, m.in. zamontowania oświetlenia oraz założenia dodatkowej izolacji termicznej i akustycznej. W przestrzeni tej, można również poprowadzić instalacje, które wymagałyby kłopotliwego wkuwania w konstrukcję domu lub maskowania dodatkowymi ekranami. Sufit podwieszony może ukryć parowniki klimatyzacji, a na jego powierzchni mogą znajdować się nawiewniki i wywiewniki wentylacyjne lub elementy ogrzewania powietrznego.

Przed zamontowaniem sufitu nie trzeba wykańczać powierzchni stropu - można pozostawić ją w stanie surowym. Również podczas remontu pomieszczeń luźny lub spękany tynk na istniejącym suficie usuwamy mechanicznie, a powierzchnię gruntujemy jedynie środkiem wiążącym.
Rozstaw i rodzaj wieszaków muszą być dostosowane do wybranego sufitu, przewidywanego obciążenia oraz grubości płyty. Wieszaki z prętem i zaciskiem sprężystym pozwalają na łatwy montaż i regulację wysokości w szerokich granicach. Do sufitów stanowiących barierę ognoochronną należy stosować wieszaki noniuszowe zabezpieczone dwoma zawleczkami. Nośność sufitu można zwiększyć zagęszczając rozstaw wieszaków.

1. Wełna mineralna
2. Folia paroizolacyjna
3. Wieszaki ES plus 60/75,60/125
4. Profil CD 60
5. Profil V
6. Płyty gipsowo-kartonowe
7. Blachowkręty maks. co 17 cm
Przykładowy sufit na szkielecie stalowym z jednokrotnym poszyciem z płyt g-k.  

Ruszt metalowy z profili CD 60 x 27, do którego przykręcane są płyty, może być jedno- lub dwuwarstwowy. Ten drugi zapewnia większą sztywność pokrycia, łatwiejszy montaż i wymaga mniejszej liczby punktów mocowania do stropu. Do ścian montowane są profile przyścienne UD 28 x 27, na których opierają się końce rusztu nośnego. Rozstaw profili, do których mocowana jest płyta g-k zależy od grubości zastosowanej płyty oraz kierunku jej montażu. Jeżeli profile przebiegają prostopadle do długości płyt, to taki montaż nazywamy poprzecznym, natomiast kiedy długość płyty jest równoległa do profila, to mamy do czynienia z montażem podłużnym.

Rozstaw profili warstwy dolnej

 

rodzaj płytygrubość płyty [mm]rozstaw profili [mm] - kierunek montażu poprzecznyrozstaw profili [mm] - kierunek montażu podłużny
GKB 9,5 420 300
GKB; GKBI 12,5 500 400
GKB 15 550 400
GKF; GKFI 12,5 400 nie dopuszcza się
GKF; GKFI 15 400 nie dopuszcza się

 

Rodzaj zastosowanej w suficie płyty zależy od klimatu panującego w pomieszczeniu oraz od tego czy stanowi on przegrodę lub osłonę ogniową. W pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności należy stosować płyty impregnowane (GKBI, GKFI).

Płyty do profili nośnych przykręca się wkrętami samonawiercającymi. Wkręty nie mogą przecinać warstwy kartonu, gdyż wtedy nie podtrzymują płyty, a ich rozstaw powinien wynosić w przybliżeniu 20 cm.

W handlu dostępnych jest kilka systemów sufitów podwieszanych, przystosowanych do pokrywania płytami gipsowo - kartonowymi. Nie różnią się one zbytnio między sobą: obejmują elementy mocujące, wieszaki, profile z blachy stalowej oraz płyty gipsowo-kartonowe. Trzeba pamiętać, że do mocowania wieszaków do stropu nie wolno używać kołków rozporowych z tworzywa sztucznego, gdyż w przypadku pożaru ulegną one stopieniu, a tylko kotwy metalowe.

styczeń 2008 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej