Powietrze bez formaldehydu. Aktywne płyty gipsowo-kartonowe Activ'Air® na sufity i ściany

2013-01-08 10:18
Activ'Air® płyty gipsowo-kartonowe Rigips
Autor: RIGIPS

Activ'Air® to płyty gipsowo-kartonowe, które mają zdolność usuwania formaldehydu z powietrza i przekształcania go w obojętny, trwały związek. Badania potwierdziły skuteczność działania produktów Activ'Air® Rigips. Dzięki ich zastosowaniu stężenie formaldehydu w pomieszczeniu można zmniejszyć nawet o 70%. Formaldehyd to jeden z najgroźniejszych, a zarazem najczęściej występujących związków organicznych. Ta groźna, bezwonna substancja, uznana przez Światową Organizację Zdrowia za rakotwórczą, jest niestety często obecna w powietrzu. Emitują ją materiały budowlane, meble z płyt wiórowych, wykładziny podłogowe, farby i lakiery, różne środki chemiczne, a nawet czasopisma.

W trosce o właściwą jakość powietrza w pomieszczeniach i zdrowie ich użytkowników firma Rigips stworzyła innowacyjny materiał budowlany o nazwie Activ'Air®. Są to płyty gipsowo-kartonowe, które dzięki specjalnemu dodatkowi mają zdolność usuwania formaldehydu z powietrza i przekształcania go w obojętny i trwały związek. Badania za granicą i w Polsce (w Instytucie Techniki Budowlanej) potwierdziły skuteczność działania Activ'Air®. Dzięki użyciu produktów Activ'Air® stężenie formaldehydu może zmniejszyć się w pomieszczeniu nwet o o 70%.

Ze względu na właściwości oczyszczania powietrza z formaldehydu produkty Activ'Air są polecane do stosowania w takich wnętrzach jak: sale chorych w szpitalach, gabinety lekarskie i zabiegowe w przychodniach i szpitalach, miejsca o wydłużonym czasie przebywania chorych, klasy szkolne, przedszkola i żłobki, pokoje hotelowe, pokoje pracy biurowej oraz wszystkie pomieszczenia mieszkalne i inne przeznaczone na pobyt ludzi dłuższy niż 2 godziny.

Wszystkie produkty Activ'Air mogą być malowane farbami przepuszczającymi powietrze (np. akrylowymi), co nie zmniejsza ich skuteczności. Gwarantowany czas działania płyt Activ'Air jest bardzo długi – wynosi minimum 50 lat.

Wyroby budowlane Activ'Air Rigips

Rigips oferuje 3 grupy produktów Activ'Air®. Są to:

  • standardowe płyty gipsowo-kartonowe Rigimetr typ A Activ'Air do stosowania na ścianach i sufitach podwieszanych,
  • perforowane płyty dźwiękochłonne do sufitów kasetonowych GYPTONE,
  • perforowane płyty dźwiękochłonne do sufitów monolitycznych i okładzin ścian GYPTONE BIG.
Activ'Air® płyty gipsowo-kartonowe Rigips
Autor: RIGIPS
Activ'Air® to płyty gipsowo-kartonowe Rigips
Autor: RIGIPS Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych Activ'Air®

Płyty gipsowo-kartonowe typu Activ'Air są specjalnie wytwarzane, alternatywnie do „zwykłej" płyty Rigimetr typu A. W przypadku płyt sufitowych GYPTONE z krawędziami A i E oraz płyt GYPTONE BIG, wszystkie produkty od 1 października 2012 roku są wytwarzane w nowej technologii Activ'Air®. Dodatkowa właściwość, polegająca na redukcji stężenia formaldehydu w pomieszczeniu, jest więc w standardzie płyt sufitowych GYPTONE z krawędziami A i E oraz GYPTONE BIG.

Ważna jakość powietrza wewnętrznego

Powietrze wewnątrz pomieszczeń zawiera zazwyczaj więcej zanieczyszczeń niż powietrze na zewnątrz budynku w tej samej lokalizacji. Oznacza to, że powietrze wewnątrz się „zużywa" - podlega skażeniu przez różne wewnętrzne źródła zanieczyszczeń. Wewnątrz pomieszczeń współczesny człowiek spędza najwięcej, bo około 80% czasu. Jakość powietrza w pomieszczeniach ma więc wielki wpływ na samopoczucie i zdrowie ludzi.

Zbyt duża zawartość zanieczyszczeń w powietrzu, a zwłaszcza zawartość niebezpiecznych związków organicznych, może być przyczyną przemęczenia, senności, irytacji, może także powodować alergie i podrażnienia, a nawet być przyczyną groźnych chorób. Szczególnie negatywny wpływ zanieczyszczenia mają na dzieci, w których organizmach dochodzi do kumulacji niekorzystnych efektów. Jakość powietrza wewnętrznego znacznie wpływa na komfort pomieszczeń, jest też jednym z elementów oceny środowiskowej budynków, np. LEED czy BREEAM, co zaczyna być szczególnie ważne dla najemców przestrzeni biurowych.

Dlaczego formaldehyd jest taki groźny?

Jednym ze związków organicznych najczęściej występujących w powietrzu wewnątrz budynków jest formaldehyd. Jest to bardzo groźna, bezwonna substancja, która w 2011 roku została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za substancję rakotwórczą. Nawet niewielkie stężenia formaldehydu mogą być przyczyną podrażnień błon śluzowych, bólu głowy, kłopotów z sennością i koncentracją. Niestety, w naszym otoczeniu źródła formaldehydu są dość powszechne. Formaldehyd emitują materiały budowlane, meble wykonane z płyt wiórowych, wykładziny podłogowe, farby i lakiery, środki chemiczne, a nawet kolorowe czasopisma.

Dopuszczalne stężenie formaldehydu w powietrzu

W Polsce obowiązuje Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 marca 1996 roku, które określa poziom dopuszczalnego stężenia formaldehydu w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi na 50 mikrogramów/m3 (μg/m3). Za takie pomieszczenia uznawane są mieszkania, pomieszczenia w budynkach służby zdrowia i oświaty. Te same wymagania dotyczą również pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania i przetwarzania żywności. Jak wykazały badania prowadzone w latach 90. i w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku, w Polsce często dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych stężeń – w latach 90. obecność formaldehydu wykryto w 90% badań, a średnie stężenie wyniosło 62 mikrogramy/m3. W następnym dziesięcioleciu sytuacja znacznie się poprawiła, niemniej jednak obecność formaldehydu wykryto w 22% przypadków, a maksymalne zmierzone stężenie wyniosło aż 242 μg/m3 (przy średnim 40 μg/m3).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej