Powietrze bez formaldehydu. Aktywne płyty gipsowo-kartonowe Activ'Air® na sufity i ściany

2013-01-08 10:18
Activ'Air® płyty gipsowo-kartonowe Rigips
Autor: RIGIPS

Activ'Air® to płyty gipsowo-kartonowe, które mają zdolność usuwania formaldehydu z powietrza i przekształcania go w obojętny, trwały związek. Badania potwierdziły skuteczność działania produktów Activ'Air® Rigips. Dzięki ich zastosowaniu stężenie formaldehydu w pomieszczeniu można zmniejszyć nawet o 70%. Formaldehyd to jeden z najgroźniejszych, a zarazem najczęściej występujących związków organicznych. Ta groźna, bezwonna substancja, uznana przez Światową Organizację Zdrowia za rakotwórczą, jest niestety często obecna w powietrzu. Emitują ją materiały budowlane, meble z płyt wiórowych, wykładziny podłogowe, farby i lakiery, różne środki chemiczne, a nawet czasopisma.

W trosce o właściwą jakość powietrza w pomieszczeniach i zdrowie ich użytkowników firma Rigips stworzyła innowacyjny materiał budowlany o nazwie Activ'Air®. Są to płyty gipsowo-kartonowe, które dzięki specjalnemu dodatkowi mają zdolność usuwania formaldehydu z powietrza i przekształcania go w obojętny i trwały związek. Badania za granicą i w Polsce (w Instytucie Techniki Budowlanej) potwierdziły skuteczność działania Activ'Air®. Dzięki użyciu produktów Activ'Air® stężenie formaldehydu może zmniejszyć się w pomieszczeniu nwet o o 70%.

Ze względu na właściwości oczyszczania powietrza z formaldehydu produkty Activ'Air są polecane do stosowania w takich wnętrzach jak: sale chorych w szpitalach, gabinety lekarskie i zabiegowe w przychodniach i szpitalach, miejsca o wydłużonym czasie przebywania chorych, klasy szkolne, przedszkola i żłobki, pokoje hotelowe, pokoje pracy biurowej oraz wszystkie pomieszczenia mieszkalne i inne przeznaczone na pobyt ludzi dłuższy niż 2 godziny.

Wszystkie produkty Activ'Air mogą być malowane farbami przepuszczającymi powietrze (np. akrylowymi), co nie zmniejsza ich skuteczności. Gwarantowany czas działania płyt Activ'Air jest bardzo długi – wynosi minimum 50 lat.

Wyroby budowlane Activ'Air Rigips

Rigips oferuje 3 grupy produktów Activ'Air®. Są to:

  • standardowe płyty gipsowo-kartonowe Rigimetr typ A Activ'Air do stosowania na ścianach i sufitach podwieszanych,
  • perforowane płyty dźwiękochłonne do sufitów kasetonowych GYPTONE,
  • perforowane płyty dźwiękochłonne do sufitów monolitycznych i okładzin ścian GYPTONE BIG.
Activ'Air® płyty gipsowo-kartonowe Rigips
Autor: RIGIPS
Activ'Air® to płyty gipsowo-kartonowe Rigips
Autor: RIGIPS Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych Activ'Air®

Płyty gipsowo-kartonowe typu Activ'Air są specjalnie wytwarzane, alternatywnie do „zwykłej" płyty Rigimetr typu A. W przypadku płyt sufitowych GYPTONE z krawędziami A i E oraz płyt GYPTONE BIG, wszystkie produkty od 1 października 2012 roku są wytwarzane w nowej technologii Activ'Air®. Dodatkowa właściwość, polegająca na redukcji stężenia formaldehydu w pomieszczeniu, jest więc w standardzie płyt sufitowych GYPTONE z krawędziami A i E oraz GYPTONE BIG.

Ważna jakość powietrza wewnętrznego

Powietrze wewnątrz pomieszczeń zawiera zazwyczaj więcej zanieczyszczeń niż powietrze na zewnątrz budynku w tej samej lokalizacji. Oznacza to, że powietrze wewnątrz się „zużywa" - podlega skażeniu przez różne wewnętrzne źródła zanieczyszczeń. Wewnątrz pomieszczeń współczesny człowiek spędza najwięcej, bo około 80% czasu. Jakość powietrza w pomieszczeniach ma więc wielki wpływ na samopoczucie i zdrowie ludzi.

Zbyt duża zawartość zanieczyszczeń w powietrzu, a zwłaszcza zawartość niebezpiecznych związków organicznych, może być przyczyną przemęczenia, senności, irytacji, może także powodować alergie i podrażnienia, a nawet być przyczyną groźnych chorób. Szczególnie negatywny wpływ zanieczyszczenia mają na dzieci, w których organizmach dochodzi do kumulacji niekorzystnych efektów. Jakość powietrza wewnętrznego znacznie wpływa na komfort pomieszczeń, jest też jednym z elementów oceny środowiskowej budynków, np. LEED czy BREEAM, co zaczyna być szczególnie ważne dla najemców przestrzeni biurowych.

Dlaczego formaldehyd jest taki groźny?

Jednym ze związków organicznych najczęściej występujących w powietrzu wewnątrz budynków jest formaldehyd. Jest to bardzo groźna, bezwonna substancja, która w 2011 roku została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za substancję rakotwórczą. Nawet niewielkie stężenia formaldehydu mogą być przyczyną podrażnień błon śluzowych, bólu głowy, kłopotów z sennością i koncentracją. Niestety, w naszym otoczeniu źródła formaldehydu są dość powszechne. Formaldehyd emitują materiały budowlane, meble wykonane z płyt wiórowych, wykładziny podłogowe, farby i lakiery, środki chemiczne, a nawet kolorowe czasopisma.

Dopuszczalne stężenie formaldehydu w powietrzu

W Polsce obowiązuje Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 marca 1996 roku, które określa poziom dopuszczalnego stężenia formaldehydu w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi na 50 mikrogramów/m3 (μg/m3). Za takie pomieszczenia uznawane są mieszkania, pomieszczenia w budynkach służby zdrowia i oświaty. Te same wymagania dotyczą również pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania i przetwarzania żywności. Jak wykazały badania prowadzone w latach 90. i w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku, w Polsce często dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych stężeń – w latach 90. obecność formaldehydu wykryto w 90% badań, a średnie stężenie wyniosło 62 mikrogramy/m3. W następnym dziesięcioleciu sytuacja znacznie się poprawiła, niemniej jednak obecność formaldehydu wykryto w 22% przypadków, a maksymalne zmierzone stężenie wyniosło aż 242 μg/m3 (przy średnim 40 μg/m3).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej