Płyta odporna na działanie wody i wilgoci

2009-04-15 12:28
Płyta odporna na działanie wody i wilgoci
Autor: Knauf

Płytę cementową stosuje się jako podłoże pod okładziny ceramiczne. Składa się ona z rdzenia wykonanego z cementu portlandzkiego, zbrojonego obustronnie siatką z włókna szklanego oraz z docinanych końcówek i wzmocnionych krawędzi (system EasyEdge).

Taka budowa płyty Aquapanel Indoor sprawia, że jest ona całkowicie odporna na działanie wody i wilgoci, co w konsekwencji nie dopuszcza do powstawania grzybów i pleśni. Ponadto płyta jest stabilna i trwała. Powierzchnie wykonane z płyty cementowej można okładać materiałem o ciężarze do 40 kg/m2 ściany. Przegrody z płytami Aquapanel mogą osiągać odporność ogniową EI120, czyli do dwóch godzin, oraz izolacyjność akustyczną Rw = 61 dB. Płyta jest wodoodporna i nie dopuszcza do powstawania pleśni. Może być stosowana jako podłoże pod glazurę w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach. Do cięcia płyt wystarczy nóż podobny do nacinania płyt gipsowo-kartonowych. Montaż na konstrukcji metalowej lub drewnianej przebiega prosto i szybko jak zabudowa z płyt g-k.

dane techniczne Aquapanel Indoor
szerokość [mm] 900
długość [mm] 1200, 2400, 2500
grubość [mm] 12,5
ciężar [kg/m2] ok. 15
wytrzymałość na zginanie [N/mm2] 6,2

Płyty Aquapanel można także stosować jako podłogi w korytarzach. W tym przypadku należy użyć płyty Aquapanel Floor, która jest odporna na działanie wody i pleśni, stanowi stabilny suchy jastrych, wykonany z cementu. Alternatywą dla tradycyjnych technologii budownictwa zewnętrznego jest system suchej zabudowy Aquapanel Outdoor, który wytrzymuje nawet ekstremalne warunki pogodowe.

dane techniczne Aquapanel Outoor
szerokość [mm] 900
długość [mm]  1200, 1250, 2400, 2500
grubość [mm] 12,5
ciężar [kg/m2] ok. 16
wytrzymałość na zginanie [N/mm2] 6,2 

System EasyEdge - jest to rodzaj zbrojonej krawędzi wzdłużnej siatką z włókna szklanego. Dzięki temu krawędź jest wielokrotnie mocniejsza i odporna na uderzenia np. podczas transportu lub montażu.

Płyta odporna na działanie wody i wilgoci
Autor: Knauf
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej