Najnowsze ściany i podłogi z drewna - zaskakujące i... odkrywane na nowo

2013-02-04 16:10
BUDMA 2013 Stoisko Ecowood
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło BUDMA 2013, Stoisko ECCO WOOD

Materiały z drewna, pokazane na Targach Budownictwa BUDMA 2013, to m.inn. nowe panele ścienne o rzeźbiarskiej chropowatej powierzchni, maty z bambusa o pięknych barwach i fakturach oraz bruk drewniany do stosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Wszystko niby znane, a jednak zupełnie inne i nowe.

Podczas gdy dawne deski boazeryjne czy deszczułki parkietowe musiały być pierwszej klasy, idealnie równe, bez sęków i o jednolitym odcieniu drewna (nie tylko barwie), to dziś w cenie jest całkiem co innego. Dzisiejsze materiały z drewna noszą znamiona indywidualizmu i są wykonane tak, jakby wyszły spod ręki rzemieślnika. W cenie są niepowtarzalny wygląd, indywidualny design, naturalne przebarwienia i ekologiczne wykończenie drewna, a więc olejowanie lub woskowanie powierzchni, i to tylko produktami super naturalnymi. Wykończenie bez chemii, bez Lotnych Związków Organicznych (LZO), przyjazne środowisku i zdrowiu człowieka. Oto, czym zachęcają dziś do kupna swoich produktów producenci materiałów z drewna.

Ścienne panele drewniane

Panele ścienne z naturalnego drewna proponowane na ściany wyglądają tak, jakby były strugane ręcznie. Nierówna, chropowata powierzchnia drewna wygląda bardzo naturalnie i malowniczo - na większej powierzchni daje niezrównaną fakturę, na mniejszej - akcentuje swój niepowtarzalny rysunek układu deszczułek i samego drewna. Na BUDMIE 2013 pokazała takie panele drewniane mała, nieznana nikomu firma UNIQOO.

Maty z bambusa jako wykończenie ścian i frontów mebli

Egzotyczny bambus znajduje dziś coraz więcej zastosowań także w Polsce. Pokazane na BUDMIE maty bambusowe o przeróżnej barwie, odcieniu, fakturze i wykończeniu mogą być używane bezpośrednio na ściany, ale proponowane są także jako fronty meblowe, płyty meblowe oraz gotowe sztywne panele ścienne. Oferta jest kierowana nie tylko do indywidualnych klientów i architektów wnętrz, ale także do producentów mebli i dodatków wnętrzarskich. Bamboo-Decor wystawił na BUDMIE sporych rozmiarów stoisko, na którym nie tylko można było zobaczyć, dotknąć i pogłaskać poszczególne maty, ale i porozmawiać z architektem wnętrz na temat konkretnego zastosowania tego nowego produktu.

Dostępne są także płyty (gotowe lub na zamówienie) z matą bambusową naklejoną na płytę wiórową (grubości 18 mm) lub płytę MDF (grubości 10 mm). Wielkość standardowa płyt to 270 x 900 mm, ale możliwa jest długość nawet 3400 mm. Maty bambusowe można przyklejać również na płyty z laminatem HPL, ale wtedy grubość płyt wzrasta o ok. 0,7 mm.

Czy płyty z bambusem się nie wypaczą?

Płyty są robione z różnych surowców. Twarda płyta z wykończeniem z maty bambusowej jest wykonana z odpowiednią tolerancją, która umożliwia np. okucie płyty w systemach meblowych. Każdy surowiec naturalny (w tym także maty z bambusa) jest podatny na nagłą zmianę warunków zewnętrznych – czyli wilgotności i temperatury, dlatego zaleca się, aby takie produkty były stosowane w pomieszczeniach wentylowanych o w miarę stałej wilgotności i temperaturze.

Bruk drewniany

Bruk drewniany, choć znany od starożytności, dziś w dobie zrównoważonego rozwoju i poszukiwania materiałów ekologicznych wraca do łask. Jest coraz bardziej popularny. Znany z dziewiętnastowiecznych zastosowań jako nawierzchnia fabryczna, dziś polecany jest przez projektantów loftów i galerii w pofabrycznych halach i magazynach. Bruk drewniany używany był dawniej także jako nawierzchnie przeznaczone dla ruchu konnego, w tym szczególnie na przejazdy w bramach pałaców i kamienic, a także czasem również miejskich chodników (choć jako przejścia dla pieszych przeważały deski drewniane).

Przy wytwarzaniu bruku używało się najtrwalszych gatunków drewna, najczęściej dębu. W dziewiętnastym i dwudziestym wieku bruk dębowy stał się bardzo popularny w USA. Tworzone z niego nawierzchnie ulic przetrwały nawet do dzisiaj (np. w Pensacoli na Florydzie i w Chicago). Po odkryciu, że właściwości bruku dębowego pozwalają na wykorzystanie go jako podłogi w wielkich zakładach produkcyjnych, używano go m.in. w fabrykach samochodowych a także w warsztatach a nawet hutach. W Polsce do dzisiaj bruk drewniany funkcjonuje w jednej z hal Sanockiej Fabryki Autobusów AUTOSAN.

Dzisiaj bruk drewniany staje się coraz bardziej popularny w Polsce i Europie jako wspaniały naturalny materiał na nawierzchnie zewnętrzne, np. w altanach, na tarasach oraz na podjazdy, alejki i chodniki. Układa się go tak samo jak kostkę brukową. Bruk dębowy dostępny jest w formie kostek o wymiarach 10 x 10 x 5 cm lub krążków o różnej średnicy i grubości (także 5 cm). W firmie Dwernik, która miała swoje stoisko na tegorocznej BUDMIE, kupić można także niespotykany wcześniej bruk czereśniowy, akacjowy oraz z drewna wiązu górskiego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej