Lekkie płyty wiórowe

2010-07-29 16:19

Dzięki technologii Kaurit® Light BASF możliwa jest produkcja płyt wiórowych o 30 procent lżejszych niż zwykłe płyty.

Płyty wiórowe mają różne grubości i różne rodzaje powierzchni, można je stosować w suchych i wilgotnych pomieszczeniach. Są uniwersalne i stabilne, jednak niestety dość ciężkie. Wie o tym każdy, kto siłował się z paczką mebli w częściach, ładując ją na wózek w sklepie. Dlatego od dawna poszukuje się płyt lżejszych. W dotychczasowych rozwiązaniach (np. typu „plaster miodu” z papierowym łącznikiem między warstwami płyt drewnianych) oszczędności na masie osiąga się kosztem pogorszenia właściwości płyt przy produkcji i obróbce.
 
Teraz pod nazwą Kaurit® Light  BASF opracowano technologię nowego surowca drzewnego, który może zrewolucjonizować rynek meblowy.
– Płyty wiórowe wytwarzane nową technologią ważą o 30 procent mniej niż dotychczasowe, przy takiej samej wytrzymałości – wyjaśnia dr Stephan Weinkötz, menedżer projektu w BASF – Płyty Kaurit®-Light składają się z wiórów, spienionego polimeru i kleju Kaurit®. Przy opracowywaniu tej nowej technologii skutecznie wykorzystaliśmy połączone know-how dwóch działów przedsiębiorstwa – wyjaśnia dalej dr Stephan Weinkötz.

Budowa płyt

Zwykłe płyty wiórowe składają się z trzech warstw. Obie warstwy zewnętrzne tworzą możliwie gładką powierzchnię i dlatego składają się z drobnych cząstek drewna. Między nimi znajduje się warstwa środkowa zawierająca dwie trzecie całego surowca drzewnego. Zawarte w tej warstwie wióry większych rozmiarów nadają płycie wytrzymałość. Przy produkcji płyt wiórowych najpierw suszy się wióry, a potem miesza je z klejem. Następnie trzy warstwy rozsypuje się jedną na drugą na taśmie produkcyjnej i ściska prasą w temperaturze do 250 stopni Celsjusza.

W koncepcji Kaurit®-Light w każdym metrze sześciennym surowca drzewnego 200 kg drewna zastępowane jest przez 15-25 kg polimeru. Polimer dodawany jest w postaci kuleczek piany wyłącznie do warstwy środkowej. Mimo iż w takiej płycie znajduje się o wiele więcej zamkniętego powietrza, inżynierom BASF udało się osiągnąć prawie taką samą wytrzymałość produktu, jak w zwykłych płytach wiórowych. Efektem zastosowania tej technologii jest surowiec drzewny wielostronnego zastosowania, którego jeden metr sześcienny ma masę 450 kg zamiast 650 kg, jak w zwykłych płyt wiórowych. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej