Lekkie płyty wiórowe

2010-07-29 16:19

Dzięki technologii Kaurit® Light BASF możliwa jest produkcja płyt wiórowych o 30 procent lżejszych niż zwykłe płyty.

Płyty wiórowe mają różne grubości i różne rodzaje powierzchni, można je stosować w suchych i wilgotnych pomieszczeniach. Są uniwersalne i stabilne, jednak niestety dość ciężkie. Wie o tym każdy, kto siłował się z paczką mebli w częściach, ładując ją na wózek w sklepie. Dlatego od dawna poszukuje się płyt lżejszych. W dotychczasowych rozwiązaniach (np. typu „plaster miodu” z papierowym łącznikiem między warstwami płyt drewnianych) oszczędności na masie osiąga się kosztem pogorszenia właściwości płyt przy produkcji i obróbce.
 
Teraz pod nazwą Kaurit® Light  BASF opracowano technologię nowego surowca drzewnego, który może zrewolucjonizować rynek meblowy.
– Płyty wiórowe wytwarzane nową technologią ważą o 30 procent mniej niż dotychczasowe, przy takiej samej wytrzymałości – wyjaśnia dr Stephan Weinkötz, menedżer projektu w BASF – Płyty Kaurit®-Light składają się z wiórów, spienionego polimeru i kleju Kaurit®. Przy opracowywaniu tej nowej technologii skutecznie wykorzystaliśmy połączone know-how dwóch działów przedsiębiorstwa – wyjaśnia dalej dr Stephan Weinkötz.

Budowa płyt

Zwykłe płyty wiórowe składają się z trzech warstw. Obie warstwy zewnętrzne tworzą możliwie gładką powierzchnię i dlatego składają się z drobnych cząstek drewna. Między nimi znajduje się warstwa środkowa zawierająca dwie trzecie całego surowca drzewnego. Zawarte w tej warstwie wióry większych rozmiarów nadają płycie wytrzymałość. Przy produkcji płyt wiórowych najpierw suszy się wióry, a potem miesza je z klejem. Następnie trzy warstwy rozsypuje się jedną na drugą na taśmie produkcyjnej i ściska prasą w temperaturze do 250 stopni Celsjusza.

W koncepcji Kaurit®-Light w każdym metrze sześciennym surowca drzewnego 200 kg drewna zastępowane jest przez 15-25 kg polimeru. Polimer dodawany jest w postaci kuleczek piany wyłącznie do warstwy środkowej. Mimo iż w takiej płycie znajduje się o wiele więcej zamkniętego powietrza, inżynierom BASF udało się osiągnąć prawie taką samą wytrzymałość produktu, jak w zwykłych płytach wiórowych. Efektem zastosowania tej technologii jest surowiec drzewny wielostronnego zastosowania, którego jeden metr sześcienny ma masę 450 kg zamiast 650 kg, jak w zwykłych płyt wiórowych. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej