Akustyka

2008-12-31 12:09
Akustyka
Autor: ARMSTRONG

Akustyczna jakość pomieszczenia i budynku jest efektem przyjęcia założeń projektowych określających poziom zrozumienia mowy, redukcji hałasu i dźwiękoizolacyjności. Aby osiągnąć pożądane właściwości, czas pogłosu w pomieszczeniu nie może być ani zbyt długi, ani za krótki.

O komforcie akustycznym biura decyduje znaczna ilość czynników. Oprócz podstawowych - jak zastosowane na suficie, ścianach i podłogach materiały - wpływają na niego również wystrój wnętrza, ustawienie biurek, wyposażenie.
Użytkownicy każdego wnętrza, bez względu na to czy jest to biuro, sala szkolna, szpital itp, potrzebują:

  • Zrozumienia mowy
  • Dyskrecji rozmowy
  • Możliwości skoncentrowania się

Mimo różnych sposobów kształtowania komfortu akustycznego biura - nadal podstawowym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniego materiału na ścianach i suficie. Najpopularniejszym i najłatwiejszym jest akustyczny sufit podwieszany. Dostępna gama sufitów podwieszanych umożliwia wybór sufitu zapewniającego parametry akustyczne (pochłanianie dźwięku i izolacyjność wzdłużną), wymagane w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. Armstrong oferuje płyty o trzech rodzajach gęstości, tak by umożliwić osiągnięcie wysokiego pochłaniania dźwięku, wysokiej dźwiękoizolacyjności oraz odpowiedniego poziomu równowagi pomiędzy nimi, a przez to spełnić wszystkie wymagania związane z każdym rodzajem wnętrz:

  • izolujące i pochłaniające dźwięk równocześnie - rodzina produktów standardowych firmy Armstrong, charakteryzujących się średnią gęstością płyt zapewnia dobrą równowagę pomiędzy pochłanianiem dźwięku a jego izolacyjnością, co pozwala na osiągnięcie wyższego poziomu rozumienia mowy w pomieszczeniach takich jak sale konferencyjne lub klasy lekcyjne. Przykładami takich sufitów są Ultima (= 0,70; 37dB). i Perla (= 0,65; 35dB).
  • izolujące - produkty z rodziny dB, o wysokiej gęstości oraz przez to wysokim współczynniku dźwiękoizolacyjności są szczególnie zalecane w pomieszczeniach, gdzie istotna jest poufność i dyskrecja rozmów, takich jak na przykład indywidualne pomieszczenia biurowe. Idealnym produktem są tu Ultima dB(= 0,50; 38-44dB), Sahara (= 0,50; 39dB) i Perla dB (dostępna w 2008).
  • pochłaniające - korzystając z najnowszej, innowacyjnej technologii, Armstrong przedstawia nową rodzinę produktów OP zapewniającą optymalne pochłanianie dźwięku. Płyty OP zostały zaprojektowane do wnętrz, takich jak pomieszczenia na planie otwartym, lub biblioteki, gdzie duże znaczenie odgrywa konieczność skoncentrowania się. Obecnie, dla produktów w nowej technologii OP dostępne są 2 rodzaje wykończenia powierzchni, pozwalające na wybór pomiędzy dwoma odmiennymi wizualnie rozwiązaniami - Ultima OP (= 1,00; 26dB) oraz Perla OP (= 0,95; 25dB).

Dzięki identycznej powierzchni płyt, a różnym własnościom akustycznym Armstrong umożliwia optymalizację akustyki wnętrza bez konieczności wprowadzania zmian w wyglądzie sufitu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej