Wentylacja z odzyskiem ciepła

2007-05-31 11:25

Wentylacja grawitacyjna nie jest możliwa przez szczelnie okna. Dlatego w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, warto zainstalować wentylację mechaniczną, w tym wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Wentylacja mechaniczna w szczelnych budynkach
Stosowanie nowoczesnych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych spowodowało, że powstające lub remontowane budynki stają się dziś bardzo szczelne, a tym samym energooszczędne. Wprowadzenie tego typu rozwiązań do budownictwa indywidualnego jest przyczyną pogorszenia warunków naturalnych wewnątrz pomieszczeń. Szczelna stolarka uniemożliwia swobodną infiltrację powietrza do budynku i powoduje, że wentylacja grawitacyjna nie działa. Coraz więcej uwagi poświęca się więc mikroklimatowi w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Warto więc pomyśleć o zainstalowaniu wentylacji mechanicznej.

Wentylacja z odzyskiem ciepła - system wentylacji KANALFLÄKT 
Firma Villavent w systemie z grupy KANALFLÄKT wykorzystuje jednostki odzyskujące ciepło za pomocą wymienników krzyżowych. Wszystkie parametry techniczne urządzeń Villavent są sprawdzane w laboratorium powietrza i dźwięku. Pomiary dokonywane są zgodnie z niemieckimi i brytyjskimi standardami DIN 24 163, BSA BS 848. Zastosowanie się między innymi do tych standardów pozwoliło firmie spełnić kryteria ISO 9001 oraz ISO 14001.
Model MAXI 1100 to kompletny system wentylacji z odzyskiem ciepła. Umieszczony jest w obudowie izolowanej (z blachy ocynkowanej) z 50 mm izolacją z wełny mineralnej. Najważniejszym elementem urządzenia jest wymiennik krzyżowy (VG) wykonany z aluminium. Materiał ten jest bowiem odporny na niską temperaturę oraz korozję, której przyczyną może być szronienie wymiennika. Problem szronienia rozwiązało umieszczenie termostatu przeciwzamrożeniowego (KT3) na przewodzie wyrzutowym oraz zastosowanie obejścia wymiennika, które jest integralną częścią urządzenia.

Wentylacja z odzyskiem ciepła - zalety 
System wentylacji umożliwia ciągły nawiew świeżego powietrza do pomieszczeń, nawet w momencie odszraniania wymiennika (schemat). Część powietrza nawiewanego poprzez układ przepustnic (S1) kierowana jest na obejście, co sprawia, że powietrze wywiewane z pomieszczeń przekazuje ciepło jawne tylko tej części strumienia nawiewanego, która przepływa przez wymiennik.

Reszta ciepła jest zużyta do odszraniania. Następnie, po połączeniu się strumieni w nagrzewnicy elektrycznej (VB) wyposażonej w termostat zabezpieczający przed przegrzaniem oraz przeciwpożarowy (OT i BT), przepływające powietrze ogrzewa się do założonych parametrów nawiewu. Urządzenie wyposażone jest na nawiewie i wywiewie w jednowlotowe wentylatory promieniowe (TV oraz AV) o niskim poziomie dźwięku nie przekraczającym 63 dB podczas pracy z maksymalną wydajnością. Standardowym wyposażeniem urządzenia są: czujnik przepływu (VV), czujnik temperatury nawiewu (KT1), termostat systemu obejściowego (KT2) oraz taca ociekowa. W komplecie znajdują się także filtry klasy EU7 (TF oraz AF), uniemożliwiające przedostanie się do pomieszczenia drobnych pyłków, co jest istotną informacją dla alergików. Na obu filtrach zostały zainstalowane czujniki mierzące spadek ciśnienia (TFV oraz AFV). W razie zabrudzenia filtra dają one impuls do panelu sterowania, co powoduje zaświecenie się na nim diody kontrolnej. Dodatkowym, zainstalowanym osprzętem mogą być przepustnice (S2 i S3), które zapobiegają naturalnej, niekontrolowanej wentylacji oraz stratom ciepła, gdy urządzenie nie pracuje. Panel sterowania wyposażony w programator czasowy (opcja) może być umieszczony w dowolnym, wygodnym dla użytkownika miejscu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej