GHP - ekologiczne rozwiązanie przyszłości

2009-07-21 11:29
GHP - ekologiczne rozwiązanie przyszłości
Autor: Gaspol SA

Tradycyjne urządzenia klimatyzacyjne zasilane energią elektryczną są powszechnie stosowane w dużych aglomeracjach. Korzystanie z nich wiąże się jednak z wysokimi kosztami eksploatacji, a przede wszystkim zwiększoną emisją szkodliwych gazów. Dlatego w wielu krajach coraz częściej stosuje się dziś urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjne napędzane gazem płynnym oraz ziemnym (Gas Heating Pumps, GHP).

Zastosowanie urządzeń GHP może być wykorzystywane dla dużych powierzchni biurowych, użytkowych bądź usługowych oraz dla średnich budowli rekreacyjnych czy gastronomicznych. Rozwiązanie to jest oszczędne m.in. dzięki wykorzystaniu tańszego niż elektryczność gazu płynnego oraz niższym kosztom eksploatacji.

„W naszym kraju tkwi ogromny potencjał w zakresie wykorzystania urządzeń klimatyzacyjno-wentylacyjnych napędzanych gazem płynnym. Szacuje się, że obecne zapotrzebowanie w kraju na tego typu systemy wynosi minimum 100 instalacji rocznie. Każda tego typu instalacja na przestrzeni lat przyczynia się nie tylko do redukcji emisji gazów do atmosfery, ale przynosi znaczące oszczędności samemu użytkownikowi. Mniej pieniędzy wydanych na system klimatyzacyjny, to niższe koszty eksploatacji, a tym samym więcej środków na inne inwestycje” – podkreśla Andrzej Olechowski, członek New Markets Commission Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego (AEGPL).

GHP to system klimatyzacyjno-wentylacyjny napędzany gazem płynnym i ziemnym, który może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać – oba procesy zachowują swoje maksymalne parametry przy -20oC. Urządzenie wykorzystuje nie tylko gaz płynny, ale i ciepło odpadowe z silnika spalinowego, którym jest napędzane. W ten sposób wyeliminowane są straty energii, a praca systemu staje się bardziej efektywna. Urządzenie może stanowić podstawowy system grzewczy w zimie w polskich warunkach klimatycznych oraz spełniać rolę tradycyjnej klimatyzacji latem. Zdolność jego do uzyskania i utrzymania temperatury nawet rzędu -12oC, umożliwia zastosowanie go również w chłodnictwie. Może być stosowany na potrzeby przechowywania żywności i innych produktów wymagających niskich temperatur podczas składowania.

Urządzenie przyczynia się do redukcji emisji CO2 do atmosfery i jest bardziej oszczędne w porównaniu do konwencjonalnych układów dzięki odzyskiwaniu ciepła z powietrza, z wody chłodzącej silnik, ze spalin oraz z sąsiednich pomieszczeń poprzez wykorzystanie różnicy temperatur.

GHP - ekologiczne rozwiązanie przyszłości
Autor: Gaspol SA Andrzej Olechowski, członek New Markets Commission Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego (AEGPL)
GHP - ekologiczne rozwiązanie przyszłości
Autor: Gaspol SA Urządzenie wentylacyjno-klimatyzacyjne

Ciepło odpadowe z silnika wspomaga wydajność systemu i technologię klimatyzacji. Dzięki temu zostały wyeliminowane straty energii oraz umożliwiło to efektywne i bardzo szybkie grzanie. Systemy pracując w trybie grzania nie potrzebują cyklu oszraniania charakterystycznego dla systemów napędzanych energią elektryczną. Dzięki temu nie występuje przerwa w cyklu grzania.
Dodatkowo, zamontowany generator umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej oraz dostarcza ciepłą wodę. Energia elektryczna w zupełności pokrywa zapotrzebowanie niezbędne do funkcjonowania układów elektronicznych, wentylatorów pompy obiegowej służącej dla wody chłodzącej silnik, jak również dla wszystkich jednostek wewnętrznych.

W urządzeniach GHP wykorzystywane zostały 4 cylindrowe silniki spalinowe (produkcji Nissana, które używane są do napędu pojazdów). Mogą być one napędzane za pomocą gazu płynnego, który ze zbiornika trafia za pomocą urządzeń wtryskowych do cylindrów. Następnie dzięki znajdującym się tam świecom zapłonowym, następuje proces spalania mieszanki gazu z powietrzem. Wytworzona w ten sposób energia napędza tłoki, bezpośrednio połączone z wałem korbowym, który za pomocą paska klinowego przekazuje swoją moc do sprężarki.
Sprężarka podnosi ciśnienie czynnika chłodniczego, który kierowany jest instalacją chłodniczą do jednostek wewnętrznych znajdujących się w danych pomieszczeniach. Tuż przed jednostkami wewnętrznymi czynnik chłodzący ulega procesowi rozprężenia i poprzez odparowywanie odbiera ciepło z pomieszczeń wtłaczając zimne powietrze (tryb chłodzenia) lub poprzez skraplanie w jednostkach wewnętrznych przekazuje poszczególnym pomieszczeniom ciepło (tryb grzania).

Systemy GHP od kilku lat stosowane są w Japonii – gdzie stanowią przeszło 53% rynku – oraz w krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Włoszech, Anglii, Rumunii, Francji i Holandii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej