Zaprawa jastrychowa Deitermann EM

2007-05-24 16:54

Zaprawa jastrychowa Deitermann EM przeznaczona jest do wykonywania jastrychów zespolonych, ogrzewanych oraz na warstwie poślizgowej i izolacyjnej. Powierzchnie wykonane przy użyciu produktu można obciążać ruchem pieszym po 3 godzinach od wykonania, a po 24 h, można układać na nich okładziny. Produkt przeznaczony jest do stosowania wewnątrz jak i na zewnątrz, odpowiada on zaprawie cementowej M 30.

Deitermann ma w swojej ofercie zaprawę EM - jej podstawowe parametry znajduja się w poniższej tabeli.

Dane techniczne

Baza

cement, wybrane dodatki

Barwa

szara

Konsystencja świeżej mieszanki

gęstoplastyczna do plastycznej

Proporcje mieszanki

25 kg (1 worek) mieszanki Deitermann EM: 2,1 do 2,3 litra wody, w zależności od wilgotności piasku

Sposób nanoszenia

kielnia do jastrychów, kielnia gładka, packa, zacieraczka mechaniczna

Czas obróbki w temp. +20oC - ok. 30 minut

Temperatura obiektu i powietrza podczas obróbki

od +5 do +30oC

Wytrzymałość na ściskanie po 28 dniach(1)

ok. 40 N/mm2

Wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu po 28 dniach(1)

ok. 7 N/mm2

Możliwość obciążania ruchem pieszym

po ok. 3 godzinach

Możliwość okładania(2)

po ok. 24 godzinach

Zużycie

ok. 18 kg proszku na 1 m2 przy 1 cm grubości

Czas obróbki w temp. +20°C

ok. 30 min

(1) Podane wartości odnoszą się do temperatury +20°C i 65% wilgotności względnej powietrza.

(2) Przed nałożeniem okładziny należy przeprowadzić badanie wilgotności.

Zastosowanie

Produkt przeznaczony jest do sporządzania jastrychów cementowych w obszarach wewnętrznych i zewnętrznych. Nadaje się również do wykonywania jastrychów pod izolacjami w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych. W czasie obróbki powierzchni należy przestrzegać wytycznych normy DIN 18560.

Przygotowanie podłoża

Podłoże powinno być mocne i nośne, stabilne co do formy i kształtu oraz wolne od elementów obniżających przyczepność. W przypadku jastrychów zespolonych elementy obniżające przyczepność należy usunąć za pomocą frezowania lub piaskowania. Powierzchnie trzeba pozostawić do wyschnięcia do stanu matowo-wilgotnego. 

Wykonanie warstwy zczepnej

Produkt należy wymieszać z dodatkiem płynu zarobowego składającego się z dyspersji Eurolan HL i wody połączonych w stosunku objętościowym 1:2, aż do uzyskania bezgrudkowej, jednorodnej zaprawy. Podłoże nawilżyć aż do stopnia matowo-wilgotnego. Warstwę zczepną o grubości 3 do 5 mm wcierać w podłoże za pomocą szczotki. Następnie na świeżą warstwę zczepną nakładać zaprawę jastrychową.

Proporcje

25 kg worek suchej zaprawy wymieszać bez pozostawiania grudek z 2,1 do 2,3 litrami wody, zależnie od wilgotności piasku oraz pożądanej konsystencji.

Pielęgnacja

Świeżo położony jastrych z zaprawy EM należy chronić przed zbyt szybką utratą wilgoci w wyniku oddziaływania na niego, np. wysokich temperatur, przeciągów powietrznych lub promieniowania słonecznego. Nierównomierne wiązanie i wysychanie zaprawy prowadzi do powstawania rys i rozwarstwień. Ponadto jastrychy cementowe należy chronić przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego, mrozu i przeciągów powietrznych. Nie przyspieszać wysychania poprzez podgrzewanie. Po osiągnięciu przez jastrych stopnia wilgotności panującego w pomieszczeniu, należy go przykryć wilgotną tkaniną w celu uniknięcia zbyt szybkiego wyschnięcia. W przypadku dodawania do mieszanki włókien (zbrojenia rozproszonego) należy wziąć pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie na wodę. W warunkach zimowych nie należy używać zmrożonego kruszywa. Ponadto nie należy dodawać innych cementów lub domieszek.

Dojrzewanie jastrychu

Jastrych na warstwie rozdzielczej lub uszczelniającej należy układać, gdy spełniony zostanie warunek:
- Paroprzepuszczalne okładziny: ≤CM%
- Okładziny nie przepuszczające pary (np. płytki): ≤2 CM%
Wartość na aparacie CM należy odczytać po 10 minutach. Dojrzewanie jastrychu następuje w zasadzie po 24 godzinach, jednakże niskie temperatury, wysoka wilgotność powietrza, dodatki niewłaściwych kruszyw, zbyt wysoki wskaźnik w/c, grubo nakładane warstwy oraz inne niekorzystnie oddziałujące warunki panujące na placu budowy mogą prowadzić do przedłużenia się czasu wysychania zaprawy.

Ogrzewanie jastrychu

Ogrzewanie podłogowe zgodnie z normą DIN 4725-4 można rozpocząć po 3 dniach, względnie po osiągnięciu przez jastrych odpowiedniej dojrzałości.

Zużycie

Ok. 18 kg proszku na 1 m2 przy 1 cm grubości warstwy.

Składowanie i transport

Zaprawa jastrychowa Deitermann EM dostarczana jest w 25 kg workach (zawartość netto). W suchym pomieszczeniu oraz w oryginalnie zamkniętym worku może być składowana co najwyżej przez 6 miesięcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej