Zaprawa jastrychowa Deitermann EM

2007-05-24 16:54

Zaprawa jastrychowa Deitermann EM przeznaczona jest do wykonywania jastrychów zespolonych, ogrzewanych oraz na warstwie poślizgowej i izolacyjnej. Powierzchnie wykonane przy użyciu produktu można obciążać ruchem pieszym po 3 godzinach od wykonania, a po 24 h, można układać na nich okładziny. Produkt przeznaczony jest do stosowania wewnątrz jak i na zewnątrz, odpowiada on zaprawie cementowej M 30.

Deitermann ma w swojej ofercie zaprawę EM - jej podstawowe parametry znajduja się w poniższej tabeli.

Dane techniczne

Baza

cement, wybrane dodatki

Barwa

szara

Konsystencja świeżej mieszanki

gęstoplastyczna do plastycznej

Proporcje mieszanki

25 kg (1 worek) mieszanki Deitermann EM: 2,1 do 2,3 litra wody, w zależności od wilgotności piasku

Sposób nanoszenia

kielnia do jastrychów, kielnia gładka, packa, zacieraczka mechaniczna

Czas obróbki w temp. +20oC - ok. 30 minut

Temperatura obiektu i powietrza podczas obróbki

od +5 do +30oC

Wytrzymałość na ściskanie po 28 dniach(1)

ok. 40 N/mm2

Wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu po 28 dniach(1)

ok. 7 N/mm2

Możliwość obciążania ruchem pieszym

po ok. 3 godzinach

Możliwość okładania(2)

po ok. 24 godzinach

Zużycie

ok. 18 kg proszku na 1 m2 przy 1 cm grubości

Czas obróbki w temp. +20°C

ok. 30 min

(1) Podane wartości odnoszą się do temperatury +20°C i 65% wilgotności względnej powietrza.

(2) Przed nałożeniem okładziny należy przeprowadzić badanie wilgotności.

Zastosowanie

Produkt przeznaczony jest do sporządzania jastrychów cementowych w obszarach wewnętrznych i zewnętrznych. Nadaje się również do wykonywania jastrychów pod izolacjami w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych. W czasie obróbki powierzchni należy przestrzegać wytycznych normy DIN 18560.

Przygotowanie podłoża

Podłoże powinno być mocne i nośne, stabilne co do formy i kształtu oraz wolne od elementów obniżających przyczepność. W przypadku jastrychów zespolonych elementy obniżające przyczepność należy usunąć za pomocą frezowania lub piaskowania. Powierzchnie trzeba pozostawić do wyschnięcia do stanu matowo-wilgotnego. 

Wykonanie warstwy zczepnej

Produkt należy wymieszać z dodatkiem płynu zarobowego składającego się z dyspersji Eurolan HL i wody połączonych w stosunku objętościowym 1:2, aż do uzyskania bezgrudkowej, jednorodnej zaprawy. Podłoże nawilżyć aż do stopnia matowo-wilgotnego. Warstwę zczepną o grubości 3 do 5 mm wcierać w podłoże za pomocą szczotki. Następnie na świeżą warstwę zczepną nakładać zaprawę jastrychową.

Proporcje

25 kg worek suchej zaprawy wymieszać bez pozostawiania grudek z 2,1 do 2,3 litrami wody, zależnie od wilgotności piasku oraz pożądanej konsystencji.

Pielęgnacja

Świeżo położony jastrych z zaprawy EM należy chronić przed zbyt szybką utratą wilgoci w wyniku oddziaływania na niego, np. wysokich temperatur, przeciągów powietrznych lub promieniowania słonecznego. Nierównomierne wiązanie i wysychanie zaprawy prowadzi do powstawania rys i rozwarstwień. Ponadto jastrychy cementowe należy chronić przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego, mrozu i przeciągów powietrznych. Nie przyspieszać wysychania poprzez podgrzewanie. Po osiągnięciu przez jastrych stopnia wilgotności panującego w pomieszczeniu, należy go przykryć wilgotną tkaniną w celu uniknięcia zbyt szybkiego wyschnięcia. W przypadku dodawania do mieszanki włókien (zbrojenia rozproszonego) należy wziąć pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie na wodę. W warunkach zimowych nie należy używać zmrożonego kruszywa. Ponadto nie należy dodawać innych cementów lub domieszek.

Dojrzewanie jastrychu

Jastrych na warstwie rozdzielczej lub uszczelniającej należy układać, gdy spełniony zostanie warunek:
- Paroprzepuszczalne okładziny: ≤CM%
- Okładziny nie przepuszczające pary (np. płytki): ≤2 CM%
Wartość na aparacie CM należy odczytać po 10 minutach. Dojrzewanie jastrychu następuje w zasadzie po 24 godzinach, jednakże niskie temperatury, wysoka wilgotność powietrza, dodatki niewłaściwych kruszyw, zbyt wysoki wskaźnik w/c, grubo nakładane warstwy oraz inne niekorzystnie oddziałujące warunki panujące na placu budowy mogą prowadzić do przedłużenia się czasu wysychania zaprawy.

Ogrzewanie jastrychu

Ogrzewanie podłogowe zgodnie z normą DIN 4725-4 można rozpocząć po 3 dniach, względnie po osiągnięciu przez jastrych odpowiedniej dojrzałości.

Zużycie

Ok. 18 kg proszku na 1 m2 przy 1 cm grubości warstwy.

Składowanie i transport

Zaprawa jastrychowa Deitermann EM dostarczana jest w 25 kg workach (zawartość netto). W suchym pomieszczeniu oraz w oryginalnie zamkniętym worku może być składowana co najwyżej przez 6 miesięcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej