Posadzki z połyskiem. Czy każdy gres polerowany zapewni efekt lustrzanej podłogi?

2012-03-08 13:40
Podłoga z połyskiem. Gres polerowany
Autor: brak danych Gres polerowany na podłodze. W przypadku posadzek o wysokich wymaganiach w zakresie połysku oświetlonych intensywnie światłem bocznym, inwestor powinien uwzględnić to już na etapie doboru płytek podłogowych i zawrzeć odpowiedni zapis w pisemnej umowie z wykonawcą posadzki.

Coraz częściej wykonywane są posadzki z gresu polerowanego, od których wymagany jest wysoki połysk. Dobierając płytki podłogowe na taką posadzkę nie wystarczy tylko ocena wizualna gresu czy pomiar połysku przy kącie odbicia światła 45o. Niedostatecznie sprawdzone płytki gresowe spowodują, że posadzka będzie wyglądała na zmatowioną.

W wielu reprezentacyjnych pomieszczeniach oczekuje się, że posadzki z polerowanych płytek gresowych, zwłaszcza imitujących kamień naturalny, będą charakteryzowały się wysokim połyskiem, niekiedy wręcz lustrzanym. W przypadku posadzek oświetlonych silnym zewnętrznym światłem bocznym uwidaczniają się wszelkie niedokładności w wykonaniu posadzki i płaskości płytek. Gres polerowany, który przy oświetleniu światłem górnym tworzy idealnie gładką, połyskliwą powierzchnię, w świetle bocznym może wyglądać jak górzysty teren pełen dolin i wzgórz. Wynika to z tolerancji geometrycznych dopuszczalnych dla płytek ceramicznych zgodnie z normą PN-EN 14411:2005, jak i dopuszczalnych niedokładności wykonania prac posadzkarskich.

Efekt połysku a tekstura płytki gresu polerowanego

Jednak nawet w przypadku idealnego ułożenia płytek z gresu polerowanego charakteryzujących się minimalnymi tolerancjami w zakresie płaskości można nie uzyskać efektu estetycznego satysfakcjonującego inwestora w zakresie równomierności połysku posadzki oświetlonej bocznym światłem wpadającym przez przeszklone ściany.

Wynika to stąd, że efekt połysku zależy nie tylko od kąta padania i natężenia światła oraz płaskości i gładkości powierzchni, ale także od takich czynników jak tekstura i barwa materiału. Zdarza się, że barwa i tekstura jest różna w różnych miejscach płytki podłogowej. Powoduje to “defekt wizualny” ułożonej posadzki, który można określić jako zamglenie, zadymienie, zmatowienie.

Jak sprawdzić gres polerowany?

W przypadku posadzek o wysokich wymaganiach w zakresie połysku oświetlonych intensywnie światłem bocznym inwestor powinien uwzględnić to już na etapie doboru płytek i zawrzeć odpowiedni zapis w pisemnej umowie z wykonawcą posadzki.

Wybierając gres polerowany na taką posadzkę nie wystarczy tylko ocena wizualna płytek czy pomiar połysku przy kącie odbicia światła 45o. Powinno się przeprowadzić dodatkowo pomiary połysku płytki połyskomierzem przy geometrii 20o i ocenić zamglenie w świetle odbitym, zanim podejmie się decyzję o ich zakupie. W czasie pomiarów i oceny należy uwzględnić fragmenty powierzchni różniące się barwą i teksturą, gdyż właściwości te z reguły są odpowiedzialne za zmiany stopnia odbicia, pochłaniania i rozproszenia światła odbierane przez obserwatora jako zmiany połysku czy zadymienie. Późniejsze próby usunięcia tego defektu przez dodatkowe polerowanie czy czyszczenie chemiczne gresu okazują się nieskuteczne.

Połysk posadzki, co to takiego?

Połysk to wrażenie wizualne odbierane podczas oglądania powierzchni materiału, zwłaszcza przy ukierunkowanym oświetleniu, zależna od kąta padania światła i barwy materiału. Za połysk odpowiedzialny jest strumień światła odbitego. W przypadku ceramiki, połysk czyli intensywność światła odbitego rośnie wraz ze wzrostem kąta padania światła.

Aby dobrze scharakteryzować połysk wprowadzono 3 geometrie normatywne odpowiadające 3 zakresom pomiarowym:
- przy średnim stopniu połysku w zakresie 10-70 GU (Gloos Units ) pomiar geometrią 60o (kąt padania strumienia światła),
- przy wysokim stopniu połysku powyżej 70 GU pomiar geometrią 20o,
- przy macie czyli połysku do 10 GU pomiar geometrią 85o.

Stwierdzono eksperymentalnie, że przy takich warunkach odczyty pomiarów są zgodne z wrażeniami wizualnymi i czułe. Dla pomiarów połysku różnych materiałów wprowadzono normy standaryzujące. W przypadku ceramiki znane są normy ASTM D 2457; ASTM C 346; JIS Z 8741, w których przyjęto, że połysk mierzy się standardowo przy geometrii 45o. Żadna z powyższych norm nie odnosi się wprost do płytek ceramicznych. Parametr połysku nie jest również kryterium oceny właściwości płytek i ich jakości.
Do pomiaru połysku służą połyskomierze do pomiaru w świetle odbitym pod określonym kątem, np. 20o, 45o, 60o, 85o.

Henryk Pieczarowski
kontakt z autorem [email protected]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej