Podłoga z bambusa

2008-09-25 14:13
Podłoga z bambusa
Autor: Galeria Parkietu

Wydawać by się mogło, że twarda wprawdzie, ale przecież pusta w środku łodyga Phyllostachys pubescens nie jest najlepszym surowcem do wytwarzania materiałów posadzkowych. Tymczasem tak nie jest. Zanim jednak powstanie deska, materiał jest poddawany długiej obróbce.

Proces produkcji desek parkietowych z bambusa jest poprzedzony pozyskaniem odpowiedniego materiału. Najbardziej wartościowe są 5-, 6-letnie łodygi, gdyż są wtedy odpowiednio twarde. Bambus cięty jest na wąskie pasma, z których następnie usuwana jest zielona kora. Dzięki temu zabiegowi ukazuje się charakterystyczne drewno w odciniu biało-żółtym lub karmelowym. Odcień zależy od wieku rośliny - starsze mają ciemniejsze drewno - a także od składu gleby oraz warunków klimatycznych. Przy czym młode drewno ma odcień jaśniejszy, jednak jego twardość i stopień zdrewnienia są mniejsze.

Parkiet lity z bambusa, montowany jest w systemie pióro-wpust i klejony bezpośredniego do podłoża. Deska zbudowana jest z jednej lub kilku traw. Deszczułki mogą być układane na płask (wertykalnie) lub na sztorc (horyzontalnie). W posadzce układanej na sztorc, niewielka szerokość elementów, wynosząca 15 mm, czyni powierzchnię bardziej wzorzystą. Wykończeniem parkietu może być olej lub lakier, możliwe jest też pozostawienie surowej powierzchni.
Po kilku latach użytkowania można ponownie przeszlifować powierzchnię i tym samym odnowić podłogę - dzięki grubej warstwie wierzchniej bambusa.

Parametry techniczne:

nazwa handlowa bambus sztorcowy
wymiary szer./dł./gr. 96/960/15
wykończenie lakier, olej
montaż klej
gwarancja 2 lata

 

Importerem bambusa sztorcowego jest Galeria Parkietu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej