Podłogi w kolorach tęczy

2009-08-03 17:38
Podłogi w kolorach tęczy
Autor: Galeria Parkietu Tek

Drewno towarzyszy nam od wieków. W sprzedaży dostępne są nie tylko gatunki krajowe, ale także pochodzące z najodleglejszych zakątków świata.

W zależności od doboru podłogi w pomieszczeniu możemy nadać mu różny charakter: radosny i świetlisty;  poważny i dostojny lub pełen zadumy i melancholii.

Podłogi w kolorach tęczy
Autor: Galeria Parkietu Bambus (karmel płaski)
Podłogi w kolorach tęczy
Autor: Galeria Parkietu Iroko

Dla spragnionych światła

Niektóre gatunki drewna potrafią bardzo rozjaśnić pomieszczenie, ale też przydają mu nuty surowości i powiewu chłodu. Taka jest brzoza i bielony dąb, ale też inne rodzaje drewna o mało wyraźnym i delikatnym wzorze usłojenia. Znajdziemy tutaj większość krajowych gatunków, w tym naturalny dąb, klon, buk, jesion. Ale też bambus, guatambu, grapia czy champaigne maron i iroko.
Takie posadzki świetnie sprawdzają się w pokojach dziecięcych i w niewielkich pomieszczeniach. Znajdą zwolenników wśród osób ceniących minimalizm i laboratoryjnie sterylną przestrzeń. Do jasnych podłóg pasują proste, geometryczne meble, a interesującą ozdobą będą akcenty w zdecydowanych, mocnych kolorach. Np. rzucona niby od niechcenia bordowa lub czarna poduszka...

Dla kochających szalone, jesienne barwy

Wiele jest gatunków drewna o niejednolitym, często aż uroczo pstrym kolorze. Wybór jest ogromny, choć materiał pochodzi wyłącznie z importu. Na posadzki nadają się m.in.: kempas, merbau, orzech, tek. Ale też czerwonawe cumaru, doussie i jatoba oraz palisander i czereśnia o niespokojnym, poszarpanym jak linia brzegowa jeziora, rysunku słoi. Na deskach widoczne są wielobarwne smugi. Zaklęte są w nich wszystkie kolory kwiatów i liści. Podłogi z nich wykonane niosą radość i uśmiech. Te gatunki drewna nadają się to większości wnętrz. Pokoje najlepiej wyposażyć w meble o miękkich kształtach. Mogą być wykończone ozdobną snycerką i skórą.
Wśród wielobarwnych podłóg dobrze będą się czuły osoby ceniące niezależność i swobodę oraz trochę niezorganizowane, ale pogodne.

Elegancja i styl

Można wykonać podłogę z gatunków drewna w ciemnych, poważnych i dostojnych kolorach. Niektóre z nich są niemal czarne, inne w odcieniach ciemnego fioletu... Wśród nich znajdziemy np. dąb wędzony, merbau lub wenge. Takie barwy przyciemniają jednak i nieco zmniejszają optycznie pomieszczenie. Dlatego posadzki w wymienionych gatunków sprawdzą się na dużych powierzchniach. Dobrze będą się na nich prezentowały  masywne, również drewniane meble. Mogą być proste w kształcie lub nawiązywać do krajowych mebli gdańskich, bądź cudzoziemskich – kolonialnych. To propozycja dla osób ceniących stabilizację, poważnych, solidnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej