Podłogi w kolorach tęczy

2009-08-03 17:38
Podłogi w kolorach tęczy
Autor: Galeria Parkietu Tek

Drewno towarzyszy nam od wieków. W sprzedaży dostępne są nie tylko gatunki krajowe, ale także pochodzące z najodleglejszych zakątków świata.

W zależności od doboru podłogi w pomieszczeniu możemy nadać mu różny charakter: radosny i świetlisty;  poważny i dostojny lub pełen zadumy i melancholii.

Podłogi w kolorach tęczy
Autor: Galeria Parkietu Bambus (karmel płaski)
Podłogi w kolorach tęczy
Autor: Galeria Parkietu Iroko

Dla spragnionych światła

Niektóre gatunki drewna potrafią bardzo rozjaśnić pomieszczenie, ale też przydają mu nuty surowości i powiewu chłodu. Taka jest brzoza i bielony dąb, ale też inne rodzaje drewna o mało wyraźnym i delikatnym wzorze usłojenia. Znajdziemy tutaj większość krajowych gatunków, w tym naturalny dąb, klon, buk, jesion. Ale też bambus, guatambu, grapia czy champaigne maron i iroko.
Takie posadzki świetnie sprawdzają się w pokojach dziecięcych i w niewielkich pomieszczeniach. Znajdą zwolenników wśród osób ceniących minimalizm i laboratoryjnie sterylną przestrzeń. Do jasnych podłóg pasują proste, geometryczne meble, a interesującą ozdobą będą akcenty w zdecydowanych, mocnych kolorach. Np. rzucona niby od niechcenia bordowa lub czarna poduszka...

Dla kochających szalone, jesienne barwy

Wiele jest gatunków drewna o niejednolitym, często aż uroczo pstrym kolorze. Wybór jest ogromny, choć materiał pochodzi wyłącznie z importu. Na posadzki nadają się m.in.: kempas, merbau, orzech, tek. Ale też czerwonawe cumaru, doussie i jatoba oraz palisander i czereśnia o niespokojnym, poszarpanym jak linia brzegowa jeziora, rysunku słoi. Na deskach widoczne są wielobarwne smugi. Zaklęte są w nich wszystkie kolory kwiatów i liści. Podłogi z nich wykonane niosą radość i uśmiech. Te gatunki drewna nadają się to większości wnętrz. Pokoje najlepiej wyposażyć w meble o miękkich kształtach. Mogą być wykończone ozdobną snycerką i skórą.
Wśród wielobarwnych podłóg dobrze będą się czuły osoby ceniące niezależność i swobodę oraz trochę niezorganizowane, ale pogodne.

Elegancja i styl

Można wykonać podłogę z gatunków drewna w ciemnych, poważnych i dostojnych kolorach. Niektóre z nich są niemal czarne, inne w odcieniach ciemnego fioletu... Wśród nich znajdziemy np. dąb wędzony, merbau lub wenge. Takie barwy przyciemniają jednak i nieco zmniejszają optycznie pomieszczenie. Dlatego posadzki w wymienionych gatunków sprawdzą się na dużych powierzchniach. Dobrze będą się na nich prezentowały  masywne, również drewniane meble. Mogą być proste w kształcie lub nawiązywać do krajowych mebli gdańskich, bądź cudzoziemskich – kolonialnych. To propozycja dla osób ceniących stabilizację, poważnych, solidnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej