Podłogi w apartamentowcu Cosmopolitan w centrum Warszawy

2015-04-02 13:44
Apartamentowiec Cosmopolitan, wieżowce Warszawy, Helmut Jahn
Autor: brak danych Wieżowce Warszawy: apartamentowiec Cosmopolitan, projekt Helmut Jahn. Widok od strony południowej. Czterokondygnacyjna baza zwieńczona tarasem odcina się od części wysokościowej, której front nadwieszony jest wspornikiem o wysięgu ponad 10 metrów. Budynek wieńczą penthouse'y z tarasami przesłoniętymi ścianą z poziomych, metalowych listew, fot. Marcin Czechowicz

W zaprojektowanym przez Helmuta Jahna apartamentowcu Cosmopolitan pracowało równocześnie kilkanaście ekip parkieciarskich. W pracy wykorzystywały systemy podłogowe marki ARTELIT (Selena SA.)

Apartamentowiec Cosmopolitan

Cosmopolitan to wieżowiec w centrum Warszawy, wybudowany u zbiegu ulic Emilii Plater i Twardej. Apartamentowiec ma 44 piętra i 160 metrów wysokości. Budynek zaprojektowany został przez stararchitekta Helmuta Jahna, projektanta m.in. Sony Center w Berlinie. Wieżowiec uzyskał pozwolenie na użytkowanie w grudniu 2013 roku, zaś pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do budynku w czerwcu 2014. Budynek uchodzi za jeden z najbardziej luksusowych budynków mieszkalnych w Warszawie.

Podłogi w apartamentowcu

W budynku znajduje się 236 apartamentów. Wszystkie mają zaprojektowano podłogi dębowe z deski trójwarstwowej klejonej do podłoża. Ze względu na luksusowy charakter nowej inwestycji, wymagane było zachowanie wysokiego standardu wykończenia. W budynku ułożono 22 000 m² podłóg drewnianych i 14 kilometrów cokołów podłogowych.
W czasie prac wykończeniowych na budowie pracowało około 600 osób z różnych branż budowlanych. Na różnych piętrach działało równocześnie kilkanaście ekip parkieciarskich. Inwestorem odpowiedzialnym za apartamentowiec Cosmopolitan jest firma TACIT Development Polska Sp. z o.o., zaś firmami które podjęły się funkcji generalnych wykonawców prac wykończeniowych były QUADRUM SA. z Krakowa oraz NEO ŚWIAT z Warszawy.

Klej do podłóg

Na budowie wykorzystane zostały produkty marki Selena SA. - Artelit, przeznaczone do systemów podłogowych. Według Janusza Ciszka, dyrektor sprzedaży systemów podłogowych marki ARTELIT w spółce Selena S.A., prace w apartamentowcu nie należały do łatwych. Inwestor w trosce o wysoką jakość wykończenia narzucił bardzo rygorystycznie przestrzegane, wysokie wymogi jakości i odbioru prac. Dla wielu firm parkieciarskich tak niebagatelne wytyczne stały się dużym wyzwaniem – podkreśla Janusz Ciszek.
Do klejenia podłóg wykorzystano poliuretanowy 2-składnikowy klej ARTELIT PB-890. Preparat charakteryzuje długi czas pracy, sięgający 90 minut oraz wysoka wytrzymałość na ścinanie. Produkt może być stosowany do długich desek i przy ogrzewaniu podłogowym. Ten sam klej wykorzystany został w pracach wykończeniowych na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz w podziemnej komorze Warszawa w Kopalni Soli w Wieliczce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej