Podłogi w apartamentowcu Cosmopolitan w centrum Warszawy

2015-04-02 13:44
Apartamentowiec Cosmopolitan, wieżowce Warszawy, Helmut Jahn
Autor: brak danych Wieżowce Warszawy: apartamentowiec Cosmopolitan, projekt Helmut Jahn. Widok od strony południowej. Czterokondygnacyjna baza zwieńczona tarasem odcina się od części wysokościowej, której front nadwieszony jest wspornikiem o wysięgu ponad 10 metrów. Budynek wieńczą penthouse'y z tarasami przesłoniętymi ścianą z poziomych, metalowych listew, fot. Marcin Czechowicz

W zaprojektowanym przez Helmuta Jahna apartamentowcu Cosmopolitan pracowało równocześnie kilkanaście ekip parkieciarskich. W pracy wykorzystywały systemy podłogowe marki ARTELIT (Selena SA.)

Apartamentowiec Cosmopolitan

Cosmopolitan to wieżowiec w centrum Warszawy, wybudowany u zbiegu ulic Emilii Plater i Twardej. Apartamentowiec ma 44 piętra i 160 metrów wysokości. Budynek zaprojektowany został przez stararchitekta Helmuta Jahna, projektanta m.in. Sony Center w Berlinie. Wieżowiec uzyskał pozwolenie na użytkowanie w grudniu 2013 roku, zaś pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do budynku w czerwcu 2014. Budynek uchodzi za jeden z najbardziej luksusowych budynków mieszkalnych w Warszawie.

Podłogi w apartamentowcu

W budynku znajduje się 236 apartamentów. Wszystkie mają zaprojektowano podłogi dębowe z deski trójwarstwowej klejonej do podłoża. Ze względu na luksusowy charakter nowej inwestycji, wymagane było zachowanie wysokiego standardu wykończenia. W budynku ułożono 22 000 m² podłóg drewnianych i 14 kilometrów cokołów podłogowych.
W czasie prac wykończeniowych na budowie pracowało około 600 osób z różnych branż budowlanych. Na różnych piętrach działało równocześnie kilkanaście ekip parkieciarskich. Inwestorem odpowiedzialnym za apartamentowiec Cosmopolitan jest firma TACIT Development Polska Sp. z o.o., zaś firmami które podjęły się funkcji generalnych wykonawców prac wykończeniowych były QUADRUM SA. z Krakowa oraz NEO ŚWIAT z Warszawy.

Klej do podłóg

Na budowie wykorzystane zostały produkty marki Selena SA. - Artelit, przeznaczone do systemów podłogowych. Według Janusza Ciszka, dyrektor sprzedaży systemów podłogowych marki ARTELIT w spółce Selena S.A., prace w apartamentowcu nie należały do łatwych. Inwestor w trosce o wysoką jakość wykończenia narzucił bardzo rygorystycznie przestrzegane, wysokie wymogi jakości i odbioru prac. Dla wielu firm parkieciarskich tak niebagatelne wytyczne stały się dużym wyzwaniem – podkreśla Janusz Ciszek.
Do klejenia podłóg wykorzystano poliuretanowy 2-składnikowy klej ARTELIT PB-890. Preparat charakteryzuje długi czas pracy, sięgający 90 minut oraz wysoka wytrzymałość na ścinanie. Produkt może być stosowany do długich desek i przy ogrzewaniu podłogowym. Ten sam klej wykorzystany został w pracach wykończeniowych na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz w podziemnej komorze Warszawa w Kopalni Soli w Wieliczce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej