Podłogi i wykończenie ścian z kamienia - brazylijski kwarcyt

2010-02-03 15:53
Brazylijski kwarcyt
Autor: Stone Connection

Brazylijski kwarcyt to kompozycja kolorystyczna o delikatnym słojowatym rysunku. Dobrze znosi działanie silnych środków chemicznych, nie matowieje i nie traci koloru, jest odporny na wysoką temperaturę. Może być układany na podłogi, jako wykończenie ścian lub kominków. Nadaje się też na blaty kuchenne oraz elewację. 

Iron Red, brazylijski kwarcyt łączący karminowy i popielaty odcień, to najnowsza propozycja firmy Stone Connection. Choć w naturze występuje niezbyt często, czerwień jest najsilniej oddziałującą na ludzką psychikę barwą. Stosowana we wnętrzach przyciąga wzrok, dodaje odwagi i pobudza.

Dane techniczne
gęstość [kg/m3] 2560
wytrzymałość na ściskanie [MPa] 131
wytrzymałość na zginanie [MPa] 10,3
średni wymiar płyty (dł.szer.) [cm] 250/120
grubość [cm] 2 i 3

Kamień jest dystrybuowany w formie dużych płyt (slabów), z których docinane są mniejsze elementy według indywidualnego zamówienia i projektu. Niektóre kamienie dostępne są w postaci gotowych formatek, w przypadku materiału Iron Red są one sprowadzane na zamówienie.

– Iron Red to jeden z najbardziej niespotykanych kamieni jaki widziałem – przyznaje Paweł Pałkus z warszawskiej pracowni PIK STUDIO. – Bardzo dobrze łączy się z takimi materiałami jak: stal nierdzewna, drewno, beton architektoniczny czy szkło. Ze względu na wyjątkową twardość i odporność na ścieranie może być stosowany na dużych powierzchniach – zarówno na podłogi jak i jako wykończenie ścian. Nie bałbym się również zastosować go jako dekoracji w meblach np. w formie blatu biurka czy stolika – zauważa Pałkus. - Iron Red komponuje się z chłodniejszymi barwami. Szarości i popiele, tradycyjne biele lub modne w tym sezonie mgliste błękity, z jednej strony łagodzą intensywność barwy, z drugiej wydobywają szlachetność kamiennego materiału.

Brazylijskie kwarcyty nie są materiałami rzadkimi, jednak ich pozyskiwanie i obróbka wymagają specjalistycznych maszyn i zaawansowanej technologii. Ponadto złoża są mocno rozproszone, co utrudnia uzyskanie kamiennych bloków w odpowiednich do przetwarzania wielkościach. Te naturalne przeszkody sprawiają, że jest to kamień ekskluzywny, ceniony zarówno przez kamieniarzy, jak i architektów.

Montaż Iron Red powinien być wykonany zgodnie ze sztuką kamieniarską, z użyciem kleju przeznaczonego do kamieni naturalnych (do granitu poleca się klej wysokoelastyczny, a do marmuru wysokoelastyczny biały).
Natomiast do montażu na ścianach powyżej 2 metrów wysokości lub na konstrukcjach, stosowane są kotwy z atestem, w tym przypadku kamień powinien mieć 3 cm grubości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej