Lakierowanie podłogi drewnianej - film

2010-06-01 9:18
Lakierowanie podłogi drewnianej
Autor: PPG Deco Polska Sp. z o.o. Lakierowanie

Niezmiennie od lat najpopularniejszym sposobem wykańczania podłogi drewnianej jest pokrywanie jej lakierem. Lakierowanie podłogi drewnianej ma przede wszystkim na celu zabezpieczenie posadzki przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi oraz nadanie powierzchni eleganckiego wyglądu.

Najważniejszymi czynnikami decydującymi o końcowym efekcie lakierowania jest dobór właściwego rodzaju lakieru i narzędzi, przygotowanie pomieszczenia oraz staranne przeprowadzenie prac lakierniczych.

Rodzaje lakierów

W pierwszej kolejności, z uwagi na różne typy i rodzaje lakierów, niezbędne jest określenie stopnia intensywności i sposobu eksploatowania podłogi drewnianej. Lakiery wodorozcieńczalne, jak np. Domalux Szybkoschnący, to preparaty o krótkim czasie wysychania, które nie wydzielają intensywnego zapachu. Polecane są do lakierowania podłóg w pomieszczeniach o niezbyt dużym natężeniu użytkowania, jak np. sypialnia czy pokój dziecięcy. Z kolei do pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych o średnim natężeniu ruchu polecane są lakiery alkidowo-uretanowane takie, jak Domalux Strong czy Domalux Bezpodkładowy. Są one wyjątkowo łatwe w aplikacji i nie wymagają stosowania lakierów podkładowych. Natomiast najtwardszymi i najbardziej odpornymi na ścieranie, zarysowania oraz działanie czynników atmosferycznych, wody, olejów, rozpuszczalników są jednoskładnikowe lakiery poliuretanowe. Tego typu produkty, jak np. Domalux Super Gold czy Classic Silver można stosować na podłożach o dużym natężeniu użytkowania. Przed ich aplikacją niezbędne jest wcześniejsze zagruntowanie podłogi lakierem podkładowym Domalux Capon Extra, bądź w przypadku podłogi z drewna egzotycznego lakierem Domalux Exotic Primer, które zabezpieczą drewno przed ciemnieniem i zmniejszą zużycie lakierów nawierzchniowych.

Przygotowanie podłogi i pomieszczeń do lakierowania

Lakierowanie podłogi drewnianej
Autor: PPG Deco Polska Sp. z o.o. Produkty Domalux

Kolejnym etapem jest przygotowanie pomieszczenia oraz powierzchni, na którą będą nakładane poszczególne warstwy lakieru. Drewniana podłoga przeznaczona do lakierowania powinna być przeszlifowana, zaszpachlowana, sucha i czysta, bez pozostałości np. past woskowych i środków nabłyszczających. Ważne jest też dokładne odpylenie pomieszczenia poprzez odkurzanie i zamiatanie, a przed ostatnią warstwą lakieru także mycie i przetarcie podłogi za pomocą ściereczek antystatycznych.

Ważną czynnością jest też zabezpieczenie pomieszczenia przed przeciągami i oklejenie wejść kawałkami folii. Dzięki takim przygotowaniom, w trakcie lakierowania oraz wietrzenia mieszkania, do wnętrza nie dostaną się drobiny kurzu lub pyłu, które mogłyby zanieczyścić lakier. Podczas prowadzenia prac lakierniczych trzeba też pamiętać o utrzymaniu w pomieszczeniu wilgotności nie mniejszej niż 40% i nie wyższej niż 65%. Temperatura natomiast powinna wynosić od 15°C do 25°C.

Przygotowanie narzędzi do lakierowania

Lakierowanie podłogi drewnianej
Autor: PPG Deco Polska Sp. z o.o. Przygotowanie pomieszczenia

Lakiery marki Domalux mogą być nanoszone za pomocą pędzli, szpachli parkieciarskiej oraz wałków. Narzędzia muszą być dobrej jakości, dostosowane do rodzaju lakieru i oczekiwanego efektu finalnego.

Niezależnie od producenta i rodzaju narzędzi najważniejsze jest, aby wałki i pędzle były dobrze wykonane, nie zostawiały śladów i nie gubiły włókien i włosia. Narzędzia najlepiej wykorzystywać jednorazowo, tylko do jednej inwestycji. Zasada ta jest szczególnie ważna podczas aplikacji lakierów rozpuszczalnikowych z połyskiem. Powodem jest trudność w dokładnym usunięciu resztek lakieru. W przypadku, gdy wałek nie był wcześniej używany należy umyć go pod bieżącą wodą oraz wielokrotnie przeczesać w celu usunięcia luźnego runa. Następnie wałek musi zostać dokładnie odwirowany oraz wysuszony.

Lakierowanie podłogi i elementów wykończeniowych

Lakier, który będzie nanoszony na drewnianą podłogę należy starannie wymieszać poprzez kilkakrotne silne potrząsanie opakowaniem, a następnie przelać do czystego pojemnika. Bardzo ważne jest, by po otwarciu pojemnik szczelnie zamknąć.

Lakierowanie podłogi drewnianej
Autor: PPG Deco Polska Sp. z o.o. Przygotowanie narzędzi

W pierwszej kolejności na powierzchnię podłogi nakładamy podkład za pomocą wałka lub szpachli parkieciarskiej. Następnie należy odczekać zalecaną przez producenta liczbę godzin,  po czym możemy przejść do nałożenia pierwszej warstwy lakieru.

W zależności od produktu na podłogi nanoszone są zazwyczaj dwie lub trzy warstwy lakieru. Kluczem zapewniającym dobry efekt finalny jest utrzymanie odpowiedniego tempa prac oraz nakładanie równomiernej warstwy lakieru na całej powierzchni. Takie działanie sprawi, że łączenia pomiędzy kolejnymi pasami będą niewidoczne. Podczas wykonywania prac lakierniczych należy stale pamiętać, aby zachować jak największą czystość otoczenia oraz stroju roboczego.

Po wyschnięciu pierwszej warstwy powierzchnię należy zmatowić, a następnie oczyścić z pyłu. Ważne jest, aby w szczególności przed ostatnią warstwą lakieru dokładnie sprzątnąć pomieszczenie oraz odczekać aż pył całkowicie opadnie. Oprócz ponownego odkurzania i zamiatania, należy dodatkowo umyć podłogę na mokro mopem, a także oczyścić ją ściereczkami antystatycznymi. Po tych czynnościach możemy nałożyć żel i dopiero po jego wyschnięciu ostatnią warstwę lakieru, bądź też od razu przejść do nałożenia końcowej warstwy lakieru.

Istotne jest też, aby w pierwszych tygodniach po zakończeniu prac lakierniczych, podłogi drewnianej nie przykrywać dywanami, a podczas późniejszego użytkowania czyścić i pielęgnować ją za pomocą preparatów przeznaczonych do podłóg drewnianych. Dzięki temu właściwie zamontowana, polakierowana i użytkowana podłoga może elegancko wyglądać i służyć przez długie lata.

http://www.domalux.pl/porady.xml
Producent: PPG Industries

PPG z siedzibą w Pittsburghu jest globalnym dostawcą farb, lakierów przemysłowych, produktów chemicznych, wyrobów optycznych, szkła, szkła płaskiego i innych materiałów specjalnych. Firma PPG zarządza ponad 140 zakładami przemysłowymi w ponad 60 - ciu krajach. Wartość sprzedaży w 2008 roku wyniosła 15, 8 miliarda dolarów. Akcje PPG są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (symbol: PPG).

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie http://www.ppg.com/en/Pages/default.aspx

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej