Klej do podłóg egzotycznych

2009-02-15 8:30
Klej do egzotycznego parkietu
Autor: Soudal sp. z o.o.

Wolny od rozpuszczalników i izocyjanianów, niezawierający wody, trwale elastyczny klej na bazie MS POLYMER® przeznaczony do klejenia wszystkich typów parkietu i mozaiki na podłożach porowatych i nieporowatych.

Zastosowanie

Soudal MS-30P jest to elastyczny klej służący do klejenia wszystkich typów podłóg drewnianych: parkietów i desek podłogowych litych i klejonych warstwowo, mozaiki i paneli laminowanych. Przeznaczony jest na podłoża porowate i nieporowate: stara glazura, kamień, posadzki anhydrytowe i cementowe, drewno, płyta wiórowa. Jest odporny na wysoką temperaturę, więc może być stosowany przy ogrzewaniu podłogowym. Produkt polecany jest do klejenia drewna wrażliwego na wilgoć na trudnych, mało chłonnych podłożach. Po utwardzeniu pozostaje trwale elastyczny, dzięki czemu warstwa kleju aktywnie reaguje na napięcia i odkształcenia klejonych powierzchni.

dane techniczne

system utwardzania reakcja chemiczna
konsystencja pasta
gęstość [g/cm3] ok. 1,6
lepkość (Brookfield mPas) ok. 72 000 (HBT A/10)
czas otwarty (21oC, 50% RH) [min] ok. 30
gotowość do przenoszenia obciążeń po [h] min. 24
możliwość szlifowania i lakierowania po [h] min. 24
wytrzymałość na ścinanie (DIN 281b) [N/mm2] >1
odporność termiczna [oC] od -40 do +90
zawartość substancji stałych [%] 100 (wolne od rozpuszczalników)
zużycie w zależności od chłonności podłoża [g/m2] 1000-1200 przy użyciu szpachli zębatej B11

Charakterystyka

MS-30P utwardza się w wyniku reakcji chemicznej. Warstwa utwardzonego kleju jest trwale elastyczna, nie kurczy się i jest niewrażliwa na wilgoć i wysoką temperaturę. Klej ma dobrą przyczepność do podłoży powszechnie używanych w konstrukcjach przemysłowych. Nie zawiera wody ani rozpuszczalników, co eliminuje ryzyko deformacji parkietu. Jest produktem jednoskładnikowym, nie wymaga mieszania i może być przechowywany po ponownym zamknięciu pojemnika.

Przechowywanie

Klej można przechowywać 6 miesięcy w fabrycznie zamkniętym opakowaniu w suchym i chłodnym miejscu w temperaturze od + 5 do +25oC.

Podłoża

Przed ułożeniem parkietu należy zbadać stan podłoża i sprawdzić higrometrem jego wilgotność w całym przekroju. Wilgotność powinna zawierać się w granicach zalecanych przez dostawcę parkietu (zwykle maks. 2% dla posadzek cementowych i maks. 0,5% dla posadzek anhydrytowych, podłoża z ogrzewaniem podłogowym odpowiednio 1,5% i 0,3%). MS-30P trzeba nakładać na gładkie, suche i czyste podłoże, pozbawione pęknięć i nierówności. Pozostałości starych klejów mające wpływ na przyczepność powinny zostać usunięte mechanicznie. Luźne, sypkie lub uszkodzone podłoża muszą zostać naprawione i wzmocnione. Podłoża luźne powinny być wzmocnione odpowiednim primerem, np. Soudal WBPR-21. W razie potrzeby gładkie posadzki anhydrytowe należy zmatowić siatką lub papierem ściernym dla uzyskania szorstkiej powierzchni. W przypadku układania parkietu na podłożu marmurowym, lastryko lub płytkach ceramicznych najpierw umyć powierzchnię sodą kaustyczną lub innym odpowiednim płynem czyszczącym i dokładnie spłukać dużą ilością wody. Następnie pozostawić podłogę do całkowitego wyschnięcia.

Parkiet

Parkiet powinien przez kilka dni aklimatyzować się w pomieszczeniu, w którym będzie układany. Aby uniknąć ewentualnych deformacji, należy pozostawić parkiet w fabrycznym opakowaniu. Sprawdzić, czy wilgotność drewna zawiera się w granicach zalecanych przez producenta (zwykle 9% ± 2%). Jeśli wilgotność drewna przekracza 11%, nie zaleca się układania parkietu.

Aplikacja kleju MS-30P

Podczas aplikacji klej powinien mieć temperaturę pokojową. Aby zapewnić właściwy rozkład i grubość kleju na powierzchni, do nakładania należy używać szpachli zębatej B11. Jednorazowo trzeba nakładać klej tylko na taką powierzchnię, na której można ułożyć parkiet w ciągu 30 minut. Już kontakt 80% powierzchni parkietu z warstwą kleju zapewnia spojenie. Obciążenie parkietu podczas utwardzania kleju poprawia siłę spajania końcowego. Cyklinowanie, szlifowanie i lakierowanie należy rozpocząć po upływie min. 24 godzin.
Nieutwardzony klej można usuną za pomocą acetonu lub specjalnych płynów czyszczących, np. Soudal Adhesive Cleaner, natomiast zabrudzenia z utwardzonego kleju – tylko mechanicznie.
Zalecenia  BHP - podczas aplikacji kleju należy zachować zwyczajne środki ostrożności. Należy nosić rękawice ochronne oraz miejsce pracy zabezpieczyć przed dziećmi.

Uwagi

  • nie stosować na podłożach, które nie są zabezpieczone przed podsiąkaniem kapilarnym,
  • nie nakładać kleju w temperaturze niższej niż 15oC i wyższej niż 25oC,
  • minimalna temperatura podłoża 15oC,
  • nie stosować przy wilgotności względnej ponad 75%,
  • nie stosować na podłożach, których wilgotność przekracza granice zalecane przez dostawcę parkietu,
  • nie stosować do klejenia drewna o wilgotności poniżej 7%. W takich warunkach drewno rozszerza się pod wpływem wilgoci i parkiet może zostać uszkodzony w przypadku znacznego wzrostu wilgotności,
  • nie stosować w pomieszczeniach, w których ściany były świeżo tynkowane lub malowane,
  • nie rozcieńczać kleju.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej