Czym jest krzywa kaczki? Jakie zagrożenia niesie dla fotowoltaiki i sieci energetycznych?

2023-08-18 18:22
fotowoltaika na dachu domu jednorodzinnego
Autor: Andrzej T. Papliński Zjawisko krzywej kaczki nie jest czymś sprzyjającym - niedopasowanie wydajności instalacji i zapotrzebowania na energię, czyli zbyt duża ilość energii wyprodukowana w ciągu dnia, nieodebrana z sieci energetycznej może doprowadzić do jej przeciążenia i w następstwie awarii

Rozwój fotowoltaiki w Polsce to efekt korzyści jakie przynosi produkcja własnego, taniego prądu. Ale z fotowoltaiką wiążą się również wyzwania, a jednym z większych jest krzywa kaczki, czyli Duck Curve. Na czym polega?

Spis treści

  1. Czym jest efekt krzywej kaczki, czyli Duck Curve?
  2. Czym grozi zjawisko krzywej kaczki?
  3. Jak rozwiązać problem związany z krzywą kaczki?

Czym jest efekt krzywej kaczki, czyli Duck Curve?

Wraz z rozwojem fotowoltaiki w Polsce i na świecie pojawia się coraz więcej pojęć, które dotychczas nie były znane. Jedno z nich to krzywa kaczki. Termin ten jest używany w produkcji energii elektrycznej na skalę przemysłową, a po raz pierwszy zastosował go Karen Edson z Kalifornijskiego Niezależnego Operatora Systemu w 2012 roku. Najlepiej efekt ten obrazuje wykres. Gdy krzywe nałożymy na dwie osie, tworzą one właśnie kaczkę.

krzywa kaczki wykres
Autor: synergy.net.au Wykres obrazujący krzywą kaczki

W przypadku korzystania z fotowoltaiki, wzrost produkcji energii ze słońca powoduje obniżenie zapotrzebowanie na „zwykłą energię”, natomiast wywołuje większe zapotrzebowanie na energię w godzinach wieczornych. W czasie największego nasłonecznienia, czyli między 8 a 16 dochodzi do efektu zwanego krzywą kaczki.

Moment ten charakteryzuje się zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, jednocześnie zwiększając ilość wytworzonej energii. Dzięki intensywnemu wykorzystaniu energii słonecznej w ciągu dnia, potrzeba tradycyjnych źródeł energii jest mniejsza. Można to zobrazować za pomocą krzywej przypominającej kształtem kaczkę. Faktycznie jest to kamień milowy w historii energetyki, którego jeszcze nie wszyscy rozumieją.

Ponieważ wytwarzanie energii słonecznej pomaga zaspokoić zapotrzebowanie na energię konwencjonalną, ceny podczas tych słonecznych bloków czasu gwałtownie spadają. W przeciwieństwie do konwencjonalnej elektrowni, energia słoneczna nie podlega harmonogramowi.

Czym grozi zjawisko krzywej kaczki?

Niedopasowanie wydajności instalacji fotowoltaicznej wobec zapotrzebowania na energię może skutkować tym, że duża ilość energii wyprodukowana w południe i nieodebrana z sieci energetycznej może doprowadzić do przeciążenia sieci, w wyniku odnotowania zbyt dużych napięć. W efekcie uszkodzone mogą zostać zarówno urządzenia przesyłowe, jak i odbiorniki konsumentów.

Sieci energetyczne coraz częściej zabezpieczają się przed taką sytuacją, odłączając czasowo część instalacji fotowoltaicznych, co ogranicza ryzyko wyprodukowania zbyt dużej ilości energii w danym momencie, a co za tym idzie - przeciążenia sieci. 

Jest to rozwiązanie proste i oczywiste jednak skrajnie nieefektywne, ponieważ dochodzi do marnotrawienia energii produkowanej przez fotowoltaikę, która w żaden sposób nie jest wykorzystywana. Inwestor natomiast traci swoje pieniądze z dwóch powodów:

  • cena na szczycie produkcji jest najtańsza lub
  • z powodu zupełnego odłączenia elektrowni fotowoltaicznej od sieci (przez dystrybutora sieci).

Jak rozwiązać problem związany z krzywą kaczki?

Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu krzywej kaczki są magazyny energii, które pozwalają gromadzić nadwyżki energii pozyskanej ze słońca w ciągu dnia, a następnie wykorzystywać je rano lub wieczorem. Taka opcja wydaje się idealna, ale jest kosztochłonna. Wartość magazynu energii o mocy 1 MWh prawie dorówna się wartości instalacji o mocy 1 MW. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 MW produkuje rocznie około 1100 MWh energii, natomiast magazyn energii o mocy 1 MWh może „przenieść w czasie” tylko 1 MW energii.

W przypadku niewielkich projektów o małej mocy do 1-2 MWh należy zapewnić maksymalną autokonsumpcję, aby uniknąć krzywej kaczki. Drugim sposobem jest ustawienie modułów w kierunku wschód/zachód, co zagwarantuje mniejszą produkcję energii w szczycie dnia słonecznego, ale większą podczas wchodu i zachodu słońca. Kluczowe jest mądre i przemyślane zainstalowanie modułów tak, by rozsądnie zainwestować pieniądze.

W przypadku dużych instalacji, których moc przekracza 30-50 MWh nie ma złotego środka i jednego rozwiązania. Nadal wiele firm zadaje sobie pytanie, jak przenieść energię w czasie.

Wiktor Dowgań, INERGIS

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej