Nietypowe okna i akcesoria okienne

2007-07-31 18:56

Elementy automatyki domowej, jak np. sterowane pilotem okno zostało wyposażone w instalację elektryczną, przystosowaną do napięcia 220/230 V. Elektroniczne sterowanie obejmuje otwieranie i zamykanie okna, regulację systemu wentylacyjnego oraz automatyczny czujnik zamykający okno, kiedy zaczyna padać deszcz.

Okno obrotowe z wyposażeniem elektrycznym
Obsługa okna jest możliwa za pomocą pilota na podczerwień lub przycisku w ścianie. Wszystkie elementy sterujące są zintegrowane z ramą skrzydła i ościeżnicą i nie są widoczne z zewnątrz. Mechanizm sterujący i pilot wyposażono w specjalne kody, które zabezpieczają okna przed otwarciem z zewnątrz za pomocą innego pilota. Tym samym pilotem można obsługiwać kilka okien tego typu.

Okno balkonowe do poddaszy
Okno jest przeznaczone do montażu w dachach o nachyleniu 35-53o. Składa się z dwóch części - dolnej i górnej, które po otwarciu zmieniają je w rodzaj zadaszonego balkonu. Skrzydło górne zostaje zablokowane w pozycji poziomej, tworząc daszek, natomiast otwarte skrzydło dolne, zamocowane w pozycji pionowej wraz z ogranicznikami znajdującymi się na zewnątrz po obu stronach ramy okiennej, tworzy zamkniętą balustradę (jest zabezpieczone przed niekontrolowaną zmianą położenia otwartych skrzydeł). Okno dodatkowo wyposażono w system wentylacji z filtrem powietrza, co zapobiega przedostawaniu się do wnętrza kurzu i owadów.

Okno obrotowe
Jest to okno obrotowe obsługiwane ręcznie, z uchwytem i modułem wentylacyjnym w górnej części skrzydła. W seryjnym wyposażeniu są elementy, które ułatwiają montaż rolet lub żaluzji. Możliwość obrotu skrzydła o 180o oraz wyposażenie w specjalną zasuwkę blokującą pozwala na bezpieczne mycie okna. Zasuwka w górnej części skrzydła uniemożliwia przypadkowe otwarcie (przez dzieci lub silny wiatr).
Okna są dostępne w różnych rozmiarach; umożliwia to dostosowanie długości okna do nachylenia dachu (15-90o). Głębsze osadzenie okna w konstrukcji dachu oraz zmiany w konstrukcji samego okna i zestawu szybowego wpływają na poprawę parametrów izolacyjności cieplnej, co poza komfortem zapewnia także znaczną oszczędność energii.

Okno drewniane pokryte poliuretanem, o dużym kącie otwarcia
Jest to okno obrotowo-klapowe o małym kącie nachylenia (20-55o). Przeznaczone jest przede wszystkim do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza (takich jak kuchnia, łazienka). Zabezpieczenie przed wilgocią stanowi bezpieczna, nie zawierająca polichlorku winylu, biała, poliuretanowa powłoka.
Dwa możliwe sposoby otwierania okna zwiększają wygodę użytkowania. Funkcja uniesienia skrzydła ku górze zapewnia swobodny dostęp oraz pozwala wykorzystać okno jako wyjście ewakuacyjne. Funkcja obrotowa (wraz z zasuwką blokującą) umożliwia łatwe i bezpieczne mycie szyby zewnętrznej. Ciągłą wentylację bez zanieczyszczeń przy zamkniętym oknie zapewnia klapa wentylacyjna z wmontowanym filtrem powietrza. Specjalna zasuwka w górnej części skrzydła zabezpiecza natomiast przed przypadkowym otwarciem okna.

Żaluzja zewnętrzna z mechanizmem zasilanym baterią słoneczną
Poprawę parametrów technicznych okna zapewnia elektronicznie sterowana żaluzja zewnętrzna, zasilana energią słoneczną. Roleta jest zbudowana z mocnego i trwałego aluminium. Niewielka bateria słoneczna została wmontowana w górną część kasety kryjącej zwiniętą żaluzję. Urządzenie jest całkowicie niezależne i nie wymaga podłączenia do domowej instalacji elektrycznej.

Rolety na baterie
Rolety okienne mogą być zasilane baterią i zdalnie sterowane za pomocą pilota. Ich montaż jest łatwy dzięki temu, że mechanizm sterujący zasilany baterią jest wmontowany w konstrukcję rolety. Zastosowane systemy zdalnego sterowania akcesoriami umożliwiają zmianę położenia rolet okiennych z odległości sięgającej nawet 10 m. Rolety na baterie dostępne są w dwóch wersjach; są to rolety zwykle, redukujące dopływ światła i ciepła w różnym stopniu w zależności od wybranego materiału oraz rolety dekoracyjne.

Okna z nawiewnikiem V-10, V-35
Nawiewnik V-10 znajduje się w górnej części ościeżnicy i jest jej integralną częścią. Umożliwia on stały napływ i wymianę powietrza w pomieszczeniu. Świeże powietrze dostaje się do środka przez nawiewnik, zużyte wypływa natomiast przez ciągi wentylacyjne. Nawiewnik doskonale spełnia swą rolę przy sprawnie działających kanałach wentylacyjnych (w ciągu godziny napływa 10 m3). Labiryntowe ukształtowanie kanałów skutecznie tłumi dźwięki oraz uniemożliwia przedostawanie się do środka kurzu i pyłu. Nawiewnik V-35 jest także zamontowany w górnej części ościeżnicy i jest stałym elementem konstrukcji okna. Umożliwia napływ zwiększonej ilości powietrza do środka pomieszczenia i dodatkowo jest przystosowany do odprowadzenia zużytego powietrza na zewnątrz. Kanał przepływu został skonstruowany w taki sposób, aby nie mogła się w nim kondensować para wodna. Skrzydło i ościeżnica zostały szczelnie oddzielone od siebie. Wydajność nawiewnika - dzięki powiększeniu kanału przepływu powietrza oraz zastosowaniu szerszej kratki - zwiększyła się trzykrotnie i wynosi 21-38 m na godzinę (w zależności od wymiaru okna). Nawiewnik umożliwia płynną regulację wydajności przepływu powietrza w zależności od potrzeb i nie ogranicza efektywnej powierzchni przeszklenia okna. Wielkość otworów wlotowych i dodatkowy filtr z trwałej włókniny uniemożliwiają dostawanie się przez kanał nawiewnika owadów i kurzu.

Iwona Szczepaniak
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej