Wpływ sufitów akustycznych na punktację w systemach BREEAM i LEED

2016-01-15 14:38
Sufity akustyczne Rockfon Sonar
Autor: Rockfon

Ostatnio znacznie bardziej popularne jest projektowanie w duchu zrównoważonego budownictwa. Coraz więcej obiektów podlega certyfikacji BREEAM lub LEED, a dobra ocena świadczy o tym, że budynek jest przyjazny środowisku i jego użytkownikom.

Artykuł ukazał się w "Akustyce" - numerze specjalnym "Informatora Budowlanego-murator".

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to wielokryterialny system oceny jakości budynków, stosowany przez inwestorów oraz deweloperów w Europie i na świecie. Na BREEAM składa się wiele zagadnień charakteryzujących budynek, m.in.: jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczna, dostępność środków transportu miejskiego, materiały budowlane, zarządzanie eksploatacją budynku, gospodarka wodna i odpadami. Certyfikat ten przyznawany jest przez BRE (Building Research Establishment) Global na podstawie materiałów i raportu przygotowanych przez licencjonowanego asesora, który w trakcie procesu certyfikacji współpracuje z zespołem projektowym i pośredniczy pomiędzy BRE a inwestorem. W zależności od liczby uzyskanych punktów budynek może otrzymać certyfikat BREEAM na jednym z pięciu poziomów. Certyfikat ten stosuje się dla różnego rodzaju budownictwa. Procesowi certyfikacji mogą zostać poddane obiekty użyteczności publicznej, przemysłowe oraz mieszkalne, zarówno nowe, jak i remontowane.

LEED
(Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański wielokryterialny system oceny budynków stworzony przez USGBC (U.S. Green Building Council). Jest on stosowany na skalę światową i obejmuje obiektywną ocenę wyników, przeprowadzaną przez jednostkę Green Building Certification Institute (GBCI).
W trakcie procesu certyfikacji pod uwagę brane są wszystkie elementy zrównoważonego budownictwa, takie jak lokalizacja i rodzaj terenu przeznaczonego pod inwestycję, zużycie energii i wody, jakość środowiska wewnętrznego, rodzaj zastosowanych materiałów oraz innowacyjność. Kategorie podzielone zostały na kredyty, za których spełnienie projekt może uzyskać daną liczbę punktów. Realizacja części z nich jest konieczna do uzyskania certyfikatu (Prerequisites) a część jest dobrowolna (Credits). Projekt może otrzymać certyfikat LEED na jednym z czterech poziomów, w zależności od liczby uzyskanych punktów. System certyfikacji LEED obejmuje budynki wszelkiego typu – od komercyjnych po mieszkalne.

Certyfikacja obiektu w systemach BREEAM i LEED, choć w różnym stopniu, wymaga zwrócenia uwagi na akustykę pomieszczeń. Pierwszy z nich ma specjalny kredyt (HEA 05 – Acoustic performance), za który można zdobyć maksymalnie cztery dodatkowe punkty, w zależności od typu budynku. W najnowszej wersji LEED v4 występuje kredyt o identycznej nazwie Acoustic performance (EQc9).

W powyższych wymaganiach zawarto dopuszczalne poziomy hałasu we wnętrzach o danym przeznaczeniu, izolacyjności akustycznej pomiędzy pomieszczeniami, a także wymagane wartości czasu pogłosu dla niektórych wnętrz. Można zauważyć, że świadomość twórców obu systemów certyfikacji, dotycząca wpływu warunków akustycznych w pomieszczeniu na użytkowników, jest coraz większa. Stosowanie sufitów akustycznych w projektowanych budynkach umożliwi uzyskanie dodatkowych punktów zarówno w systemie LEED, jak i BREEAM. Twórcy systemu LEED udostępniają nawet specjalny kalkulator akustyczny, który należy wypełnić i przesłać do oceny. Dźwiękochłonne sufity podwieszane mogą wpłynąć nie tylko na uzyskanie dodatkowych punktów z zakresu akustyki, ale także w działach dotyczących właściwości wykorzystywanych materiałów (np. w przypadku LEED – Materials and Resources oraz Low-emitting materials).
Należy pamiętać, że dobór rozwiązań akustycznych musi być zawsze poprzedzony analizą oraz powinien wynikać z dogłębnego rozumienia tematu. W celu uzyskania wartości wymaganych trzeba wykonać potrzebne obliczenia oraz dobrać odpowiednie rozwiązania. Jest to istotne nie tylko z uwagi na wymogi certyfikacji, ale także ze względu na krajowe przepisy normatywne.

„Akustyka" - numer specjalny „Informatora Budowlanego-murator" ukazał się przy współpracy:

akustyka
Autor: „Akustyka" - numer specjalny „Informatora Budowlanego-murator"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej