Sufity, wyspy i panele akustyczne - zalety stosowania w budynkach użyteczności publicznej

2016-01-15 14:05
materiały dźwiękochłonne
Autor: Pracownia Akustyczna Kozłowski Sufit podwieszany i okładziny ścienne wykonane z płyt perforowanych - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy

Korzyści wynikające ze stosowania materiałów akustycznych we wnętrzach komercyjnych są ściśle powiązane z przeznaczeniem tych obiektów. Wykorzystywanie materiałów dźwiękochłonnych ma wpływ na skrócenie czasu pogłosu, zwiększenie zrozumiałości mowy oraz na minimalizację hałasu pogłosowego we wnętrzu.

Artykuł ukazał się w "Akustyce" - numerze specjalnym "Informatora Budowlanego-murator".

Należy się zastanowić, dla jakich pomieszczeń istotna jest dobra zrozumiałość mowy. Według normy PN-B-02151-4 są to sale i pracownie szkolne, sale audytoryjne, wykładowe w szkołach podstawowych, średnich i wyższych, a także sale rozpraw sądowych, konferencyjne, audytoria itp. Trzeba podkreślić, że wymagania dotyczące zrozumiałości mowy są nadrzędne w stosunku do kryterium czasu pogłosu. Praktyka projektowa wskazuje, że do grupy powyższych pomieszczeń można dodać również sale sportowe w szkołach i centrach sportowych, a także dworce kolejowe oraz kościoły.
Hałas pogłosowy powoduje błędy w torze komunikacyjnym, szybsze zmęczenie, dekoncentrację, utrudnia naukę i pracę. Jest też bardzo niekorzystny w przypadku rekonwalescencji pacjentów w szpitalach. Warto zauważyć, że głośne pomieszczenie wzmaga głośne zachowanie, co negatywnie wpływa na przebieg prowadzonych zajęć czy skupienie pracowników. Odpowiednie ukształtowanie akustyki sal edukacyjnych czy biur pomaga rozwiązać te problemy. Zmniejszenie hałasu pogłosowego w salach lekcyjnych, a przede wszystkim sportowych, może pośrednio wpłynąć na stopniową poprawę stanu aparatu słuchu oraz głosu u nauczycieli, którzy w hałaśliwym środowisku są zmuszeni do nadwyrężania strun głosowych, lub zahamować dalszy proces chorobowy czy też przesunąć go w czasie. Ograniczenie hałasu pogłosowego polepszy ich samopoczucie oraz zapewni większy komfort pracy, a w przestrzeniach przeznaczonych do odpoczynku, regeneracji, rekonwalescencji korzystnie wpłynie na regenerację sił uczniów, pracowników biur, pacjentów szpitali.
Pomieszczenia, które bezwzględnie wymagają ciszy to biblioteki, czytelnie, mediateki, kościoły, sale wystawowe w muzeach. Niestety, często są zaprojektowane tak, że mimo starań użytkowników (przestrzeganie wymaganej ciszy), nie jest możliwe uzyskanie w nich zalecanych poziomów dźwięku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej