Sposoby na ocieplanie budynków. Termoizolacja od wewnątrz

2009-10-27 15:26
Sposób na termoizolację wewnątrz budynków
Autor: Remmers Polska Sp. z o.o.

Możliwa jest szybka i skuteczna izolacja termiczna, spełniająca wymogi najnowszych przepisów dotyczących ochrony cieplnej, w budynkach, których elewacje nie powinny lub nie mogą być zmieniane.

Izolacja termiczna przegrody

Firma Remmers wprowadziła na rynek metodę termoizolacji wewnętrznej pomieszczeń w postaci płyt iQ-Therm, które nie tylko zapewniają właściwą izolacyjność termiczną przegrody, ale jednocześnie chronią ją przed zawilgoceniem i pleśnią.

Wskutek otwartości dyfuzyjnej aktywnych kapilarnie płyt krzemianowo-wapiennych stosuje się je w zabiegach związanych ze zwalczaniem pleśni w pomieszczeniach obciążonych wilgocią. Umożliwiają one długotrwałe schnięcie – także tych elementów budowlanych, które już uległy uszkodzeniom. Higroskopijna pojemność materiału stanowi bufor dla szczytowych wartości wilgotności powietrza w pomieszczeniu i przyczynia się do regulowania klimatu wewnętrznego. Wilgoć gromadząca się wewnątrz elementu budowlanego jest dzięki właściwościom kapilarnym szybko transportowana na powierzchnię i może szybciej odparować.
Wadą dotychczas dostępnych płyt jest ich stosunkowo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi λ = 0,065 do 0,1 W/(mK), jak również ograniczona zdolność higroskopijnego magazynowania wilgoci.

Ocieplanie

Płyty iQ-Therm wykonane są z pianki poliuretanowej o wysokiej termoizolacyjności, w których wykonano regularne otwory, prostopadle do powierzchni, wypełnione materiałem mineralnym o wysokiej aktywności kapilarnej. Aktywność kapilarna systemu zabezpiecza z kolei przed zjawiskiem kondensowania pary wodnej w przekroju ściany bez konieczności stosowania zaawansowanych izolacji paroszczelnych od strony pomieszczeń ogrzewanych. Dodatkowo wyposażone są one w buforującą wilgoć warstwę sorpcyjną, która dzięki swej wysokiej wydajności ma charakter regulujący wilgotność w pomieszczeniu i zapobiega powstawaniu grzyba. System składa się z płyty z twardej pianki poliuretanowej, wypełnionej materiałem mineralnym o dużej aktywności kapilarnej oraz z porowatej lekkiej zaprawy mineralnej.

Z uwagi na właściwości termoizolacyjne (λ = ok. 0,031 W/(mK)) spełnione zostają aktualnie obowiązujące wymagania przepisów o oszczędności energii przy najmniejszych grubościach zabudowy. Płyta dzięki swemu niewielkiemu ciężarowi, wynoszącemu 1 kg, jest łatwa w stosowaniu, ma stabilne kształty i trwale chroni przed pleśnią.

Sposób na termoizolację wewnątrz budynków
Autor: Remmers Polska Sp. z o.o.
Dane techniczne
wymiary płyty (dł./szer./gr.) [mm] (1200 ±1)/(600 ±1)/(50 ±2)
ciężar właściwy w stanie suchym [kg/m3] ok. 45
współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(mK)] 0,031
wytrzymałość na rozciąganie pionowo do powierzchni płyty [kPa] ok. 115
dyfuzja pary wodnej μ ok. 27
nasiąkliwość powierzchniowa [kg/(m2h0,5)] 0,774
klasyfikacja ogniowa B2 - normalnie zapalny wg DIN 4102-1
eNormy EN 13165

Komponenty systemu:

  • Art. nr 0242 - iQ-Therm 50: Podstawowy element systemu - płyta ze sztywnej pianki poliuretanowej.
  • Art. nr 0239 - iQ-Therm L15: Płyta termoizolacyjna do ościeży stosowana w systemie iQ-Therm, przeznaczona do obszarów brzegowych (ościeża okienne) i do stosowania w wąskich miejscach.
  • Art. nr 0246 - iQ-Therm K50: Wewnętrzna płyta termoizolacyjna w kształcie klina do stosowania na obszarach złączy (połączenia ścian i sufitów) w systemie iQ-Therm, iQ-Therm K50 jest klinową płytą układaną jako termoizolacja na elementach stykających się ze ścianami zewnętrznymi, np. sufitach i ścianach wewnętrznych.
  • Art. nr 0236 - iQ-Tex: Tkanina zbrojąca z włókna szklanego.
  • Art. nr 0232 - iQ-Fill: Mineralna szpachlówka powierzchniowa i tynk drobnoziarnisty, nadaje się do filcowania, cechuje się wysoką przewodnością kapilarną, do zastosowań wewnętrznych, do wygładzania powierzchni tynku iQ-Top.
  • Art. nr 0225 - iQ-Fix: Zaprawa klejowa do klejenia płyt termoizolacyjnych.
  • Art. nr 0228 - iQ-Top: Tynk regulujący klimat w pomieszczeniu, cechujący się wyjątkowo wysoką zdolnością adsorpcji i oddawania wilgoci znajdującej się w powietrzu, otwarty dyfuzyjnie, aktywny kapilarnie i termoizolacyjny.
  • Art. nr 0237/0238 - iQ-Paint: Niskoemisyjna farba wewnętrzna nie zawierająca rozpuszczalników i plastyfikatorów, odporna na zmywanie wg DIN 53 778. Odporność na ścieranie na mokro wg EN 13300, klasa 3

Premiera płyty iQ-Therm odbyła się podczas targów BAU 2009 w Monachium. Propozycja Remmersa zyskała uznanie jury, przyznającego nagrodę za Iinnowacyjność "PRAXIS Altbau 2009".

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej