Sposoby na ocieplanie budynków. Termoizolacja od wewnątrz

2009-10-27 15:26
Sposób na termoizolację wewnątrz budynków
Autor: Remmers Polska Sp. z o.o.

Możliwa jest szybka i skuteczna izolacja termiczna, spełniająca wymogi najnowszych przepisów dotyczących ochrony cieplnej, w budynkach, których elewacje nie powinny lub nie mogą być zmieniane.

Izolacja termiczna przegrody

Firma Remmers wprowadziła na rynek metodę termoizolacji wewnętrznej pomieszczeń w postaci płyt iQ-Therm, które nie tylko zapewniają właściwą izolacyjność termiczną przegrody, ale jednocześnie chronią ją przed zawilgoceniem i pleśnią.

Wskutek otwartości dyfuzyjnej aktywnych kapilarnie płyt krzemianowo-wapiennych stosuje się je w zabiegach związanych ze zwalczaniem pleśni w pomieszczeniach obciążonych wilgocią. Umożliwiają one długotrwałe schnięcie – także tych elementów budowlanych, które już uległy uszkodzeniom. Higroskopijna pojemność materiału stanowi bufor dla szczytowych wartości wilgotności powietrza w pomieszczeniu i przyczynia się do regulowania klimatu wewnętrznego. Wilgoć gromadząca się wewnątrz elementu budowlanego jest dzięki właściwościom kapilarnym szybko transportowana na powierzchnię i może szybciej odparować.
Wadą dotychczas dostępnych płyt jest ich stosunkowo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi λ = 0,065 do 0,1 W/(mK), jak również ograniczona zdolność higroskopijnego magazynowania wilgoci.

Ocieplanie

Płyty iQ-Therm wykonane są z pianki poliuretanowej o wysokiej termoizolacyjności, w których wykonano regularne otwory, prostopadle do powierzchni, wypełnione materiałem mineralnym o wysokiej aktywności kapilarnej. Aktywność kapilarna systemu zabezpiecza z kolei przed zjawiskiem kondensowania pary wodnej w przekroju ściany bez konieczności stosowania zaawansowanych izolacji paroszczelnych od strony pomieszczeń ogrzewanych. Dodatkowo wyposażone są one w buforującą wilgoć warstwę sorpcyjną, która dzięki swej wysokiej wydajności ma charakter regulujący wilgotność w pomieszczeniu i zapobiega powstawaniu grzyba. System składa się z płyty z twardej pianki poliuretanowej, wypełnionej materiałem mineralnym o dużej aktywności kapilarnej oraz z porowatej lekkiej zaprawy mineralnej.

Z uwagi na właściwości termoizolacyjne (λ = ok. 0,031 W/(mK)) spełnione zostają aktualnie obowiązujące wymagania przepisów o oszczędności energii przy najmniejszych grubościach zabudowy. Płyta dzięki swemu niewielkiemu ciężarowi, wynoszącemu 1 kg, jest łatwa w stosowaniu, ma stabilne kształty i trwale chroni przed pleśnią.

Sposób na termoizolację wewnątrz budynków
Autor: Remmers Polska Sp. z o.o.
Dane techniczne
wymiary płyty (dł./szer./gr.) [mm] (1200 ±1)/(600 ±1)/(50 ±2)
ciężar właściwy w stanie suchym [kg/m3] ok. 45
współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(mK)] 0,031
wytrzymałość na rozciąganie pionowo do powierzchni płyty [kPa] ok. 115
dyfuzja pary wodnej μ ok. 27
nasiąkliwość powierzchniowa [kg/(m2h0,5)] 0,774
klasyfikacja ogniowa B2 - normalnie zapalny wg DIN 4102-1
eNormy EN 13165

Komponenty systemu:

  • Art. nr 0242 - iQ-Therm 50: Podstawowy element systemu - płyta ze sztywnej pianki poliuretanowej.
  • Art. nr 0239 - iQ-Therm L15: Płyta termoizolacyjna do ościeży stosowana w systemie iQ-Therm, przeznaczona do obszarów brzegowych (ościeża okienne) i do stosowania w wąskich miejscach.
  • Art. nr 0246 - iQ-Therm K50: Wewnętrzna płyta termoizolacyjna w kształcie klina do stosowania na obszarach złączy (połączenia ścian i sufitów) w systemie iQ-Therm, iQ-Therm K50 jest klinową płytą układaną jako termoizolacja na elementach stykających się ze ścianami zewnętrznymi, np. sufitach i ścianach wewnętrznych.
  • Art. nr 0236 - iQ-Tex: Tkanina zbrojąca z włókna szklanego.
  • Art. nr 0232 - iQ-Fill: Mineralna szpachlówka powierzchniowa i tynk drobnoziarnisty, nadaje się do filcowania, cechuje się wysoką przewodnością kapilarną, do zastosowań wewnętrznych, do wygładzania powierzchni tynku iQ-Top.
  • Art. nr 0225 - iQ-Fix: Zaprawa klejowa do klejenia płyt termoizolacyjnych.
  • Art. nr 0228 - iQ-Top: Tynk regulujący klimat w pomieszczeniu, cechujący się wyjątkowo wysoką zdolnością adsorpcji i oddawania wilgoci znajdującej się w powietrzu, otwarty dyfuzyjnie, aktywny kapilarnie i termoizolacyjny.
  • Art. nr 0237/0238 - iQ-Paint: Niskoemisyjna farba wewnętrzna nie zawierająca rozpuszczalników i plastyfikatorów, odporna na zmywanie wg DIN 53 778. Odporność na ścieranie na mokro wg EN 13300, klasa 3

Premiera płyty iQ-Therm odbyła się podczas targów BAU 2009 w Monachium. Propozycja Remmersa zyskała uznanie jury, przyznającego nagrodę za Iinnowacyjność "PRAXIS Altbau 2009".

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej