Ściana z certyfikatem

2008-01-25 13:55

Eksperci budowlani szacują, że aż 40% ciepła ucieka przez ściany budynku. Właściwie i starannie wykonane ocieplenie musi stanowić jednorodną warstwę izolacyjną na całej powierzchni. Uniemożliwia ona wystąpienie mostków termicznych, czyli miejsc źle zaizolowanych.

 Podstawą stworzenia kryterium oceny ścian w budownictwie mieszkaniowym, jest:
- Rozporządzenie w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
- Wymagania stawiane w Ustawie Termodernizacyjnej.
- Projekt rozporządzenia w sprawie oceny energetycznej budynków i mieszkań.
W stworzeniu kryterium oceny ścian pomocna jest Ustawa Termomodernizacyjna. Wymusiła ona wprowadzenie zasad ekonomicznej oceny opłacalności, przyjmowanych w projektach rozwiązań. Dobrym źródłem wskazówek jest też Instrukcja ITB 2334/02, dotycząca bezspoinowego systemu ociepleń BSO.
Nowe unijne przepisy obejmować będzie m.in. projektowanie, w ramach którego, na projektanta nałożony zostanie obowiązek wykonania analizy opłacalności stosowania odnawialnych źródeł energii. To nie jedyne zmiany. Powstaną różnego rodzaju oceny poszczególnych elementów budynków. W krajach, w których przepisy już wdrożono, certyfikowane są niemal wszystkie elementy konstrukcji. Decydując się na termomodernizację domu nie powinniśmy zapominać o innych istotnych elementach takich jak okna, stropy i poddasza, których nieszczelność również może generować znaczące straty energii.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej