Recykling pianek poliuretanowych

2007-05-15 16:50

W Głównym Instytucie Górnictwa opracowano technologię przetwarzania pianek poliuretanowych na wyroby, mogące stanowić substytut wielu wyrobów rynkowych produkowanych z surowców oryginalnych.

Odpady pianek poliuretanowych znajdują  się w wielu zużytych wyrobach codziennego użytku i tak ze względów ekologicznych jak i ekonomicznych. powinny być odzyskiwane i ponownie wykorzystywane. Odpady mogą stanowić surowiec do produkcji nowych wyrobów lub stanowić częściowy zamiennik surowca oryginalnego. W Głównym Instytucie Górnictwa opracowano technologię ich przetwarzania na wyroby mogące stanowić substytut wielu wyrobów rynkowych produkowanych z surowców oryginalnych. Zaprojektowana instalacja technologiczna może być wykorzystywana do przetwarzania odpadów pianki elastycznej oraz sztywnej.

Technologia polega na rozdrabnianiu pianek na cząstki o wielkości od ok. 1,0 do  2,0 cm, pokrywaniu środkiem wiążącym i prasowaniu pod niewielkim ciśnieniem w formie w podwyższonej temperaturze i wilgotności. Gęstość wyrobu można regulować wielkością zastosowanego ciśnienia i w ten sposób otrzymywać wyroby o zróżnicowanych właściwościach wytrzymałościowych odpowiadających końcowemu zastosowaniu.  Możliwe jest również stosowanie odpadów pianek pokrytych materiałem tekstylnym. Postać końcowego wyrobu kształtuje się w formie.  Otrzymany wyrób zawiera do 90% odpadów, charakteryzuje się dużą odpornością na działanie cyklicznych obciążeń mechanicznych oraz podwyższonych i niskich temperatur, co wskazuje na ich znaczną trwałość w zmiennych warunkach użytkowania.


Wyroby otrzymane z odpadów pianek elastycznych mogą znaleźć zastosowanie jako:
- maty tłumiące drgania i hałas w halach produkcyjnych i w kabinach samochodowych;
- materace rehabilitacyjne;
- materiały osłonowe w obiektach sportowych (tory saneczkowe, trasy narciarskie itp.);
- maty izolacyjne podłogowe w halach produkcyjnych;
- maty pochłaniające zanieczyszczenia olejowe w halach i warsztatach samochodowych.

Wyroby otrzymane z odpadów pianek sztywnych mogą stanowić substytut wyrobów oryginalnych takich jak:
- panele izolacyjne stosowane w budownictwie przemysłowym;
- wewnętrzne izolacje rur ciepłowniczych;
- izolacje akustyczne w ekranach dźwiękochłonnych;
- panele izolacyjne w urządzeniach chłodniczych.

Koszt wytwarzania wyrobów z odpadów pianek PUR jest co najmniej trzykrotnie niższy od kosztów wytwarzania analogicznego wyrobu z surowców oryginalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej