Płyty styropianowe do izolacji termicznej

2011-10-17 11:28
Przekrój
Autor: Fabryka styropianu Arbet

Firma Arbet wprowadziła na rynek nowe produkty, przeznaczone do różnego typu izolacji termicznej. Proponowane przez firmę rozwiązania stosowane są do ochrony termicznej ścian, podłóg oraz dachów. W nowej propozycji można znaleźć również izolacje na duże obciążenia.

Fabryka styropianu Arbet wzbogaciła materiały do izolacji ścian, o trzy nowe produkty - Fasada System Classic, Fasada System Komfort oraz Fasada System Expert.

Wprowadzone rozwiązania mają zastosowanie w miejscach, które wymagają przenoszenia niewielkich obciążeń mechanicznych.
Produkty te, wykorzystywane są m.in. do izolacji cieplnej ścian:

 • wykonywanych metodą BSO (lekką mokrą) lub lekką suchą,
 • szkieletowych, szczelin zamkniętych,
 • wentylowanych trójwarstwowych,

jak również do ocieplania ościeży, dachów, stropów żelbetowych i innych miejsc, które są narażone na powstawanie mostków cieplnych. Do tego typu izolacji ścian można stosować również produkt - Fasada System Grafit.
Ponadto, izolacje te można wykorzystywać w sytuacjach, gdzie ocieplenie nie wymaga przenoszenia obciążeń mechanicznych, w szczególności do:

 • ocieplenia ścian szczelinowych z wentylowaną i niewentylowaną szczeliną powietrzną,
 • szczelin dylatacyjnych w konstrukcjach,
 • w wewnętrznych ściankach działowych,
 • w ścianach w konstrukcji szkieletowej z okładziną.
Przekrój ściany, Fabryka styropianu Arbet
Autor: Fabryka styropianu Arbet

Podłogi i dachy, a nowe płyty styropianowe

Płyty o nazwie "Podłoga/Dach", to kolejna izolacja używana do tego typu konstrukcji. Izolacja ta, przeznaczona jest do ocieplania miejsc, które nie wymagają przenoszenia średnich obciążeń mechanicznych.
Dopuszczalne obciążenie użytkowe wg PN-EN 13163(D.2): 18 kPa, tj. 1800 kg/m2) - zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym oraz obiektach użyteczności publicznej. Taka ochrona termiczna może być stosowana również na podłogi na gruncie przy małych obciążeniach (podłogi na stropach, stropy wewnętrzne, stropodachy pełne i wentylowane, tarasy, balkony).
Arbet wprowadził również produkt o nazwie "Podłoga/Dach Expert". Są to płyty wykorzystywane w miejscach, które wymagają przenoszenia średnich obciążeń mechanicznych (dopuszczalne obciążenie użytkowe wg PN-EN 13163 (D.2): 24 kPa, tj. 2400 kg/m2).
W szczególności izolując: podłogi, poddasza i strychy użytkowe oraz nieużytkowe, w budownictwie mieszkaniowym, w budynkach użyteczności publicznej oraz podłogi, przy małych i średnich obciążeniach.
Ostatnia grupa produktów, to płyty na duże obciążenia. Do tego asortymentu należą płyty styropianowe "Parking", adresowane do aplikacji, przy których niezbędne jest przenoszenie większych obciążeń mechanicznych (dopuszczalne obciążenie użytkowe wg PN-EN 13163(D.2): 45 kPa, tj. 4500 kg/m2). Płyty te, przeznaczone są do izolacji cieplnej, podłóg:

 • w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej i przemysłowym,
 • na gruncie,
 • w systemie ogrzewania podłogowe.

Do tej grupy produktów należą także płyty styropianowe "Parking Expret", które stosowane są w miejscach wymagających przenoszenia dużych obciążeń mechanicznych (dopuszczalne obciążenie użytkowe wg PN-EN 13163 (D.2): 60 kPa, tj. 6000 kg/m2).
W szczególności do izolacji posadzek w obiektach przemysłowych i magazynowych, parkingów i podjazdów, dachów odwróconych i tarasów, posadzek w halach i garażach, czy cokołów przy „metodzie lekkiej-mokrej”. Dodatkowo płyty te, można stosować do ścian, poniżej poziomu gruntu z izolacją przeciwwodną, przy ich silnym obciążeniu, jak również do:

 • podłóg pod podkładem posadzkowym przy ich silnym obciążeniu,
 • konstrukcji nośnych dachu pod pokrycie dachówką,
 • konstrukcji drogowych i inżynierskich,
 • podłóg na gruncie z podkładem posadzkowym przy ich silnym obciążeniu.

Parametry płyt

Nazwa Wymiary Grubość Rodzaj krawędzi
Fasada System Komfort Classic 1000 x 500 mm 10 x 300 mm proste lub "na zakładkę"
Fasada System Komfort 1000 x 500 mm 10 x 300 mm proste lub "na zakładkę"
Fasada System Expert 1000 x 500 mm 10 x 300 mm proste lub "na zakładkę"
Fasada System Grafit 1000 x 500 mm 10 x 300 mm proste lub "na zakładkę"

Na indywidualne zamówienie wymiary od 4000 x 1200 x 1000 mm.

Płyty Arbet w energooszczędnej inwestycji mieszkaniowej

Gdański deweloper, - Towarzystwo Ziemskie, w swojej działalności skupia się głównie na połączeniu idei podwyższania jakości życia ze zmniejszaniem negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Firma stara się minimalizować koszty ogrzewania budynków.
Na przełomie I i II półrocza 2011, gdańska spółka kończy budowę Osiedla Energooszczędnego Gdańsk Osowa. Ściany budynków skonstruowane są z płyt systemu VELOX, okna – trzyszybowe, odzyskiwane jest ciepło z wentylacji.
Poszukując odpowiedniego materiału izolacyjnego, dającego gwarancję minimalizacji strat ciepła, deweloper zdecydował się na zastosowanie płyt styropianowych Arbet.
Przy realizacji przedsięwzięcia mieszkaniowego deweloper wykorzystał izolację EPS 032 Grafit, wykonanej w technologii BASF.

- Zdecydowaliśmy się na Grafit, ponieważ ma lepsze właściwości izolacji cieplnej, niż zwykły styropian, a to dzięki zawartości grafitu w tym produkcie. Możemy zastosować cieńszy materiał izolacyjny, dzięki czemu uzyskamy mniejszą grubość ścian. Całe osiedle zostaje pokryte grafitowym styropianem, który, w opinii inwestora, ma najlepsze właściwości izolacyjne - dużo wyższe od standardowego "białego" styropianu. - tłumaczy Arkadiusz Zalaszewski, kierownik działu sprzedaży i marketingu Towarzystwa Ziemskiego.

Stawianie ściany
Autor: Fabryka styropianu Arbet
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej