Ocieplanie domu zleć fachowcom, czyli jak wybrać dobrych wykonawców

2008-04-29 11:01

System ociepleniowy, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej roli, jeśli będzie wykonany nieumiejętnie, niezgodnie z instrukcjami producenta. Nieprawidłowa aplikacja ocieplenia może sprawić, że system nie będzie prawidłowo funkcjonował, a na elewacji mogą pojawić się wady i uszkodzenia. W konsekwencji inwestor będzie narażony na nieprzewidziane dodatkowe koszty napraw i remontów. Dlatego wykonanie ocieplenia warto zlecić sprawdzonym fachowcom.

Ocieplanie: Wybór wykonawcy

Producenci systemów ociepleń udostępniają stale aktualizowane listy przeszkolonych i godnych zaufania wykonawców. Można je otrzymać przy zakupie materiałów elewacyjnych.
- Dryvit Systems przez cały rok szkoli ekipy budowlane z aplikacji i technologii systemów tynkarskich, zarówno w firmowym centrum szkoleniowym, jak i na placu budowy. Pomaga również w opracowaniu trudnych detali elewacyjnych lub skomplikowanych rozwiązań ociepleniowych. Firmy uczą nowych technik i technologii ociepleń. Po ukończeniu szkolenia w naszym centrum aplikacji każdy pracownik firmy wykonawczej dostaje imienny certyfikat - mówi Jacek W. Kulig, dyrektor techniczny Dryvit Systems. - Należy domagać się od wykonawcy okazania takiego dokumentu, jak również pisemnych referencji od dotychczasowych klientów.

Ocieplanie: Fachowiec przy pracy

Przed wyborem wykonawcy dobrze jest zobaczyć go przy pracy, np. na budowie, którą właśnie realizuje. Profesjonalnego wykonawcę łatwo rozpoznać już na placu budowy np. po sposobie przygotowania i przechowywania materiałów, dbałości o narzędzia, zabezpieczeniu okien i parapetów przed uszkodzeniem podczas robót elewacyjnych. Ponadto w dobrym zespole każdy wie, co ma robić, więc prace postępują sprawnie i szybko.

Gorsi wykonawcy nie dbają o porządek na budowie i zużywają zbyt wiele materiału, co widać gołym okiem po liczbie odpadów, które zostawiają podczas robót i po ich zakończeniu. Nie potrafią też zorganizować właściwie pracy i podzielić obowiązków - stąd przestoje i opóźnienia!
Dobrze jest zobaczyć jeden z ukończonych budynków referencyjnych i osobiście sprawdzić, jak prezentuje się jego elewacja.

Ocieplanie: Bezspoinowy system ocieplenia (BSO)

Bezspoinowy system ocieplenia (BSO) to jedna z najprostszych i najbardziej rozpowszechnionych technologii budowlanych. Takie budowlane abecadło. Szczegółowe instrukcje instalacji są łatwo dostępne, jednak niektórzy wykonawcy popełniają kardynalne błędy. Powodują je zarówno niewiedza i brak doświadczenia wykonawcy, jak i presja inwestora, któremu zależy na dotrzymaniu terminów, nawet ze szkodą dla jakości ocieplenia. Przestaje się wtedy zwracać uwagę na warunki pogodowe, zalecane przez producenta. Nie dotrzymuje się także wymogów technologicznych, takich jak właściwe przygotowanie materiału i podłoża, odpowiednio długi czas wysychania i dojrzewania poszczególnych warstw systemu ocieplenia czy ochrona świeżo nałożonych powłok przed niekorzystnym wpływem środowiska.

Ocieplanie: Sprawdzone materiały przede wszystkim

Na polskich budowach nierzadko instaluje się niepełny system, do tego złożony z przypadkowych komponentów, zakupionych wyłącznie ze względu na ich niską cenę. Dbający o swą renomę profesjonalista nigdy nie zdecyduje się na montowanie wyrobu o nieznanych parametrach, bo rezultat jego pracy może być opłakany.
Właściwie dobrane produkty zapewniają bezpieczeństwo użytkowania, a także bezpieczeństwo pożarowe, mają odpowiednie parametry wytrzymałościowe oraz termoizolacyjne. Aby uzyskać oczekiwany efekt, prace należy powierzyć sprawdzonym, wyszkolonym i doświadczonym rzemieślnikom, którzy wykonają elewację zgodnie z instrukcją producenta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej